mitä maitoa?

kukka00

mihin maitoon äidinmaidonkorvike on verrattavissa? eli siis tavan maitoon vai hylaan vai johonkin toiseen?

kun ongelma on nyt se että lapsi 1v on juonut elämänsä nan korviketta ja kun maitoon (tavallinen) siirryttiin alkoi kaamea pulauttelu.
nyt olen kokeillut hyla maitoa joka on toiminut loistavasti eli pulauttelut loppui.

nyt siis mietinkin onko jo helpompi koko perheen siirtyä hylatuotteen käyttöön vai pitäisikö vain kokeilla tavallista maitoa säännöllisin väliajoin.

5

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mapee

      kun korvikkeesta siirtyy maitoon niin niitä voi sekoittaa jolloin maku on edes etäisesti sama. Korvike on sikäli maitoa, että maitoallerginen tms saa kummastakin oireita joten pulauttelu oireena ei oikein kerro mistään. Hylaa vaativa taas oireilee suolistollaan..

      Luulisin, että kys eon siitä, että lapsi juo maidon ehkä ahnaammin tai sitten se on mausta kiinni?

      • en oikein usko että juo ahnaammin tai mausta olisi kiinni.. koska lapsi on allerginen muillekin tuotteille jotka oksentaa samalla lailla. toiset tuotteet vain tekevät ihottuman lisäksi.

        ja vaikka ei saisi maitoa (tavallista)kuin 20milliä niin se tulee kummiskin ulos, vaikka vauva maitoa (samanruuan päälle) voisi antaa desin verrankin, ilman että oksentaa.

        kiitos kumminkin vastauksesta...
        ootan viel jos joku tietäs enemmän


    • mihinkään, koska

      korvikkeen maitoproteiineja on käsitelty imeväiselle sopiviksi. Tavallisen maidon tai hyla-maidon tai edes laktoosittoman maitojuoman maitoproteiinit ovat ihan "naturel" eli käsittelemättömiä. Maidolle allergiset ovat nimenomaan allergisia maitoproteiinille (eri asia siis kuin laktoosi-intoleranssi). VOi olla, että vauva pulauttaa juuri proteiinien sopimattomuuden takia.

      Koita ensin tututtaa hiljalleen, eli laita vähän maitoa korvikkeen joukkoon ja kasvata määrää hiljalleen. Voi olla, että vauvallasi kestää sopeutua maitoproteiiniin hetki. VOi myös olla, ettei sopeudu, mutta sen näkee sitten.

      • kiitos sinullekin...

        vieläkin asiasta tietoa otetaan vastaan

        lähen nyt googlen kautta ottamaan selvää tästä maitoproteiinista


      • Tyttövauvani jotka ovat laktoosi-intolerantikkoja käyttivät Semperin soijamaitoa. Hankin sitä apteekista. He pitivät siitä kovasti alkuvuosina.Sittenhän on tullut laktoositonta maitoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      782
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      713
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      54
      608
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      526
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      525
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe