http://www.youtube.com/watch?v=gWBmxqIpgbg
Meyersin jalanjälkien kulkija on hoksannut, että vesi ei johda sähköä ilman elektrolyyttiä, ei sitten edes lisäämällä jännitettä. Kuplat johtunevat likaisuuksista levyissä, jotka liuetessaan puhtaaseen veteen toimivat elektrolyyttinä ja aiheuttavat kaasun tuottoa.
He eivät suostu uskomaan, että ylitse 100% Faraday-tehokkuuden (Faraday Efficiency) ei pääse. Faraday teki samoja kokeita 1800-luvulla ja hoksasi tuon, että kemiallinen ikiliikkuja on yhtä lailla mahdoton kuin mekaaninenkin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_Efficiency
Mutta mielenkiintoisia kokeiluja kaikesta huolimatta. Joskus saadaan tuloksia yli 100% kikkailemalla lämpötiloilla ja kaasujen paineilla. Mutta mitää todellista "over unityä" siinä ei kuitenkaan ole, kun koetta tarkastellaan kriittisemmin.
Puhdas vesi ei johda sähköä
6
741
Vastaukset
- hemmo
Puhdas vesi johtaa heikosti sähköä veden autoprotolyysirektion ( 2 H2O -> H3O OH– ) vuoksi. Autoprotolyysireaktiossa muodostuu siis ioneja, jotka mahdollistavan virran kulun veden läpi.
Normaalisti täysin puhtaaseen veteen liukenee hiilidioksidia ilmasta, joka tuottaa lisää ioneja ja sähkönjohtavuus paranee hiukkasen. - lukemasta
"Joskus saadaan tuloksia yli 100%"
silloin luku on suhteellinen. tuollaisen lauseen perusteella alan jo odottelemaan formuloiden aika-ajojen entistä 107%:n sääntöä.
toisaalta, muutettu käytäntö muutti lukeman toisenlaiseksi (100%). numerot eivät ole yksinään määritelmien kiusattavina. täsmennetty ja harkittu terminoligia myöskin antaa osansa.- saa näitä ihmelukuja
vaikkapa seuraavalla mekanismilla.
Heillä on puoliaaltotasasuunnattu ac-syöttö, johon he ovat kytkeneet tavalliset DC-mittarit, joilla he mittaavat jännitteen ja virran. Ja laskevat sitten suoraan mittarilukemilla, huomioimatta ollenkaan jännitteiden ja virtojen tehollisia arvoja...
Elikkä virhe siellä, toinen täällä ja lopputuloksena saadaan over_unity-vehkeitä. Samasta syystä johtuu suuri joukko muita fysiikan "ihmeitä", näistä vain vaietaan kuoliaaksi ja tuputetaan samaa soopaa opiskelijoille vuodesta toiseen. Nykyfysiikka on todellakin enemmän uskon asia kuin mikään tiede! VALITETTAVASTI. saa näitä ihmelukuja kirjoitti:
vaikkapa seuraavalla mekanismilla.
Heillä on puoliaaltotasasuunnattu ac-syöttö, johon he ovat kytkeneet tavalliset DC-mittarit, joilla he mittaavat jännitteen ja virran. Ja laskevat sitten suoraan mittarilukemilla, huomioimatta ollenkaan jännitteiden ja virtojen tehollisia arvoja...
Elikkä virhe siellä, toinen täällä ja lopputuloksena saadaan over_unity-vehkeitä. Samasta syystä johtuu suuri joukko muita fysiikan "ihmeitä", näistä vain vaietaan kuoliaaksi ja tuputetaan samaa soopaa opiskelijoille vuodesta toiseen. Nykyfysiikka on todellakin enemmän uskon asia kuin mikään tiede! VALITETTAVASTI.> "Nykyfysiikka on todellakin enemmän uskon asia kuin mikään tiede!"
Noh, noh, eiköhän fysiikka ole ja pysy tieteenä siinä missä muutkin, kyse on vain sekä fysiikkaa osaamattomien yli-innostumisesta että rahanahneudessaan häikäilemättömien huijareiden kusetuksesta heidän kylmästi heruttaessaan "rahoitusta" näiltä piimäpäiltä. ;)
Luonnontieteiden perusopetusta pitäisi kehittää maailmanlaajuisesti.
Mielenkiintoista ja hyvät esimerkitkin. MUTTA VAROITUKSEN SANA kuitenkin lukijoille! Kraanasta tuleva vesi ei ole puhdasta, kuten tässä kerrotaan. Älkää koittako kotona!
Normaalisti vesi ja sähkö ei kuulu yhteen. Aina käytännössä VESI JOHTAA SÄHKÖÄ. Siksi olenkin aina kammoksunut yhdistelmää vesijäähdytteinen tietokone... :-)- Anonyymi
Riittävän puhdasta vettä on kuitenkin käytetty jopa suurjännitteen eristeenä. Sen läpilyöntilujuus on luokkaa yli 60 kV/mm. Oltava kylmää ja ionivaihtimella puhdistettua.
Vedellä on varsin suuri dielektrisyysvakio josta syystä johtuen siitä voi tehdä matalaimpedanssisen siirtolinjan eristeen sitä tilannetta varten, jolloin tarvitset nopean ja hyvin suurivirtaisen pulssin pieniohmiseen kuormaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837