http://www.yle.fi/uutiset/ymparisto/oikea/id93245.html
Hyönteiskadosta ja Kiinasta nyt puhumattakaan.
Hyönteiskadosta ja Kiinasta nyt puhumattakaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos ilmasto lämpenisi, delfiinejä ei kuolisi lainkaan!
Tuo uutinen osoittaa siis selvästi sen, että ilmaston lämpeneminen ei voi olla totta!
Haloo!
Todella huolestuttavia ilmaston lämpenemisen oireita. Heikkohermoiset, älkää avatko tätä linkkiä:
http://www.iht.com/articles/2008/06/14/europe/15russians.php
..kun Venäjältä katosivat torakat?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1522361
on maailmanloppu kun ei Suomessakaan ole missään enää torakoita!!!!
Torakathan ovat kuulemma siitä erikoinen laji, että niiden väitetään selviävän hengissä jopa ydinsodan jälkeisestä radioaktiivisesta laskeumasta.
(tieteellinen lähdeartikkeli: http://www.mbnet.fi/net.nyt/juttu.aspx?id=785 )
Todennäköisin syy torakoiden häviämiseen on ilmakehän kohonnut CO2-pitoisuus. Samasta syystä mehiläiset ovat vähentyneet maailmanlaajuisesti, kertovat yleensä luotettavat tietolähteet.
ei varmaankaan ole mitään merkitystä, kyllä maailmanloppu on käsillä kun torakatkin tukehtuvat!!!!
että russakat ovat pakanneet kassinsa ja muuttaneet aurinkorannoille ihmisten perässä ( CBM64 -koneessani pyörinyt basicilla koodattu for-next silmukka )
Onko tämä nyt laitaa. Ilmastoa pitäisi kieltää muuttumasta.
Sotilaskäytössä olevat käsittämättömän suuritehoiset kaikuluotaimet ovat ilmeisesti useimmiten syynä siihen, että valaat sekoavat ja hakeutuvat rantaan kuolemaan.
Esimerkiksi sukellusveneiden etsinnässä käytettävät kaikuluotaimet ovat ääniteholtaan mielettömiä ja niiden käyttäminen ilmeisesti vammauttaa tai tappaa suuria määriä kehittyneitä merinisäkkäitä.
Voimakkaat äänethän kulkevat meressä hyvin pitkiä matkoja ja valaat ovat erittäin herkkiä kuuloaistiltaan.
On muuten ollut joitakin arvioita esimerkiksi siitä, että delfiinit ja muutkin valaat voisivat "kertoa" (toistaiseksi ihmisille liian vaikealla viestinnällään) toisilleen esimerkiksi kolmiulotteisia kuvia joistakin paikoista, kalaparvista tai tapahtumista. Lisäksi valaiden kielestä on ymmärretty sen verran, että ainakin joillakin lajeilla on ilmeisesti käytössä jonkinlaiset suku- ja etunimet, joita käytetään viestinnässä.
Kaikuluotaimien aiheuttamasta vaarasta englanniksi:
http://www.nrdc.org/wildlife/marine/sonar.asp
Valassafarista Norjassa:
http://www.hs.fi/matkailu/artikkeli/Valaita näkyvissä/HS20070428SI1ME02fyx
Valaiden viestinnästä:
http://www.helsinki.fi/~lauhakan/whale/intersp/humanat/lajienval.htm
Hommaa ei kuitenkaan ole todistettu. Itse en tuohon kaikuluotainteoriaan ainakaan ainoana syynä usko sillä noita rantautumisia on tapahtunut jo hyvin pitkään:
http://en.wikipedia.org/wiki/Beached_whale
Mitään objektiivista tutkimusta siitä onko ilmiö lisääntynyt en tiedä.
Lisää:
http://www.abc.net.au/science/news/stories/s962982.htm
Lisää teorioita:
http://www.abc.net.au/science/news/space/SpaceRepublish_1369192.htm
http://www.abc.net.au/science/news/stories/s1255374.htm
http://news.nationalgeographic.com/news/2003/08/0806_030806_whaleheart.html
Hyvä tietää, ei minulla kovin syvällistä tietoa tästä asiasta ollutkaan. Nyt on vähän enemmän.
:)
Sinä joka aika-ajoin paasaat maailmanlopusta taidat olla jehovantodistaja. ne aina paasaa lopun ajoista.
Totuus on kuitenkin että maailma tulee loppumaan jo 200 miljoonan vuoden päästä koska mannerlaatat jälleen yhdityvät.
Ihmiskunta loppuu jo paljon aiemmin pelkän evoluution vuoksi, jokaisella lajilla on tietty elinikänsä, johtuu telomeeriketjuista DNA:ssa.
On kuulemma todistettu, että USA:n laivaston käyttämät maatalataajuiset teholuotaimet ja mahdollisesti myös siiheen viitavat aseet ja niiden kokeilut ovat tehneet valaista ja delfiineistä sokeat, kun niiden kommunikaatio ja suuntaus perustuu siiheen.
Sotateollisuus runtaa maailman.