Havaiji bileet!

Olen ajatellut pitää tässä kesällä hyvät juhlat (havaiji teemalla kuten huomaat)Ja kysyisin teiltä nyt näihin pippaloihin hyviä ruokaohjeita.(huom. olen vasta 13v ja vieraatkin ovat hyvin samaa ikäluokkaa joten en rupea mitään anasta paitelemaan..vaan esim jtn teemaan liittyvää kookosjuttua tai muuta vastaavaa.. ;)
Onko kookosmaito juomakelpoista? KAIKKI EHDOTUKSET OTETAAN VASTAAN!! ne saa olla myös "einiinkauheestihavaijiruoki" kunhan on jotain teidätkö ..niinku esim.jtn mansikka juttuja tai jtn (: Kiitos kiitos jo etukäteen
62713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja sitten vain kaikenlaista USA:laista roskaruokaa.

Äänestä

hedelmäsalaattia

katkaravuista ja kauden vihanneksista tehtyä salaattia ja sen kanssa patonkia

Boolia - kivennäisvettä ja grapen makuista FunLingt mehua ( seos maun mukaan, EI vettä siihen F&L:n) ja muutama limen tai sirtuuna palanen sinne lillumaan sekaan ja vaikka pari mansikkaakin

Kookosmaitoa ei ole tapana hörppiä ihan raakana -
tee siitä vaikka marjapiirakkaa:
Ainekset:

2 ps (à 200 g) puolukoita tai muita marjoja
1 dl sokeria
1 pkt (400 g) murotaikinaa
1 tlk (400 g) kookosmaitoa
3 kananmunaa
1/2 dl sokeria
1 1/2 tl vanilliinisokeria


1. Sekoita marjoihin sokeri (pakastemarjat on Ok)
2. Taputtele sulanut murotaikina ison (halkaisija 28 cm)piirakkavuoan pohjalla ja reunoille ja nosta kylmään kovettumaan.

3. Sekoita kookosmaito tasaiseksi ja vatkaa joukkoon munat. Mausta sokerilla ja vanilliinisokerilla. Levitä puolukat piirakkapohjalle tasaiseksi kerrokseksi ja kaada päälle kookosmaito-munaseos.

4. Kypsennä uunin alimmalla tasolla 200 asteessa 35-40 minuuttia, kunnes pohja on kypsä ja täyte hyytynyt. Tarjoa jäähtyneenä jälkiruokana tai kahvipöydässä.

Äänestä
  • Puolukoita, ne ovat alkuperäisiä polynesialaisiamarjoja. Kapteeni Cook miehistöineen toi niitä myös suomeen, joten eikö vain ole hienoa, ettämeillä kavaa niinkin eksoottinen marja. Lidlistäsaat hyviä ananaksia, koska istutusyritykset eivät onnistuneet vaikka useita yrityksiä valtion koetiloilla tehtiin, myös talvella.
    Tarjoa myös kookospullia, sillä niistä tykkäävät myös ruotsinkieliset. Ja sitten havaijilainen sotalaulu soimaan ja kaislahameet heilumaan. Onnea pippaloillesi. Kysy lisää kyllä kkkkkkkkkkkk täti jeesaa.
    Mehuna käy paremmin se sunlight, kun se myös vaahtoaa.

    Äänestä

Kookospirtelö:
Ananasmehua tai jotain eksoottisten hedelmien mehua, hieman kookosmaitoa, ja hedelmäsorbettia tai muuta jäätelöä. Joukkoon voi laittaa myös tuoreita tai säilykehedelmiä tai marjoja. Valmista pirtelöt sauvasekoittimella.

Hedelmäcocktailpalat:
Osta kokonainen ananas jonka pilkot noin 2cm kuutioiksi, banaaneja, ja viinirypäleitä ja/tai muita hedelmiä. Laita kuutiot paria kolmea eri hedelmää cocktail-tikkuihin.

Aiotko myös kokata jotain suolaista? Erilaiset grilliruoat voisivat sopia tyyliin, ja esim. kanaa saa usein ostaa jo valmiiksi grillattuna isommista marketeista. Myös hedelmäiset salaatit, vaikka kanakuutioilla tai jollain kalalla hyöstettyinä varmaan maistuisivat.

Nämä ehdotukset eivät todennäköisesti ole mitään aitoja havaijilaisruokia, vaan yritin näillä vain hakea sellaista trooppista tunnelmaa yksinkertaisesti valmistettavissa olevilla "ruoka"lajeilla.

Hyviä juhlia!

Äänestä

no kaikki hedelmät olisivat hyviä. minäkin järjestän kaverini kanssa havaji-bileet laitamme tausta muliikiksi havajii muistuttava musiikki. olen vasta neljännellä luokalla eli kymmenen vuotta

Äänestä

kannattaa kokeilla joitain hedelmäisiä pirtelöitä. esim. banaabi tai päärynä.
ota jonkun verran maitoa ja kaada se tehosekoittimeen. paloittele sitten hedelmät joukkoon ja laita muutama lusikallinen sokeria. Jos hluat jotain makeampaa niin laita vanilia jäätelöä mukaan, mutta jätä silloin sokeri suosiolla pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ericaz kirjoitti:

Olen ajatellut pitää tässä kesällä hyvät juhlat (havaiji teemalla kuten huomaat)Ja kysyisin teiltä nyt näihin pippaloihin hyviä ruokaohjeita.(huom. olen vasta 13v ja vieraatkin ovat hyvin samaa ikäluokkaa joten en rupea mitään anasta paitelemaan..vaan esim jtn teemaan liittyvää kookosjuttua tai muuta vastaavaa.. ;)
Onko kookosmaito juomakelpoista? KAIKKI EHDOTUKSET OTETAAN VASTAAN!! ne saa olla myös "einiinkauheestihavaijiruoki" kunhan on jotain teidätkö ..niinku esim.jtn mansikka juttuja tai jtn (: Kiitos kiitos jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu