Paljon painaa 1 dl mysliä?

MysliMuroke

Kiinnostaisi tietää paljon painaa 1 dl mysliä, kun myslissä (pirkka myslit esimerkkinä) on yli 400 kcal per 100 grammaa, ja mielestäni se on aika paljon, varsinkin jos 1 dl painaa sen 100 grammaa! Itselläni ei ole kotona tällaista keittiövaakaa.

5

16687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heitit

      koska myslit voivat olla hyvinkin eri painoisia, villi arvaus joka perustuu kokemukseen on 0.5 - 1.0 ja yleensä lähempänä 0.5 kuin yhtä.

      Tiedon saa laskemalla paketin tilavuuden leveys*korkes*syvyys sentteinä. Esim 15*20*5= 1500 eli 1.5 litraa ja jos paino on 1 kg tiheys on tällöin 0,67 g/1 dl, ja luulen, että tämä on aika tyypillinen suhde.

    • Järkevä kansalainen

      Osta elektroninen vaaka!
      Honkkarista saa reilulla kympillä ja on vielä hyväkin vaaka.
      Gramman tarkkuudella saat kaiken muunkin punnittua.

    • Vanha Jojo

      Kysyjä on jo asiansa varmaankin selvittänyt (tai hankkinut vaa'an), mutta tulinpa huvikseni selvittäneeksi asian omalla vaa'allani. Desi mysliä (Pirkan kilomysli) painaa noin 25 grammaa. Tämänkokoisessa annoksessa kysyjän mainitsemaa mysliä on näin ollen noin sata kaloria.

      Omat kriteerini myslin valinnalle ovat: reilusti kuitua, ei lisättyä sokeria, hunajaa tai muuta makeutusta, rasvaa mahdollisimman vähän paitsi jos se on pähkinöistä peräisin. Parasta olisi sellainen mysli, jossa olisi viljan lisäksi reilusti kuivattuja hedelmiä ja pähkinöitä.

      • ....

        Paljonko painaa desilitra muromysliä? Sehän on hieman eri "raekokoa" kuin tavallinen mysli joka on hienompaa. Jos joku jaksaisi punnita tämänki varmuuden vuoksi. Koska hirvittää, että kuinka paljon kaloreita tuli äsken ahnehdittua ku popsin mysliä useamman desin. :o Söin Pirkan omena-kaneli muromysliä. Kaloreita 445 kcal per 100 g.


      • ruokanero
        .... kirjoitti:

        Paljonko painaa desilitra muromysliä? Sehän on hieman eri "raekokoa" kuin tavallinen mysli joka on hienompaa. Jos joku jaksaisi punnita tämänki varmuuden vuoksi. Koska hirvittää, että kuinka paljon kaloreita tuli äsken ahnehdittua ku popsin mysliä useamman desin. :o Söin Pirkan omena-kaneli muromysliä. Kaloreita 445 kcal per 100 g.

        Mysli, muromysli
        dl painaa 50 g

        http://www.fineli.fi/foodunit.php?foodid=29786&lang=fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4312
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1813
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1523
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1287
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      833
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe