Unelma kahvila!?

Tune

Mikä on sitten täydellinen kahvila?

7

2050

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olis kiva...

      että kahvila olis sisustettu semmoseen 1900-luvun alun keskieurooppalaiseen tyyliin. Tummaa puuta ja silleen. Että olis jonkinmoinen elämys käydä kahvilassa ja hörppiä kahvia. Tietysti olis hyvä että olisi tuoretta kahvileipää ja jäätelöannokset kuuluisivat myös valikoimaan. Niin ja pöytiin tarjoilu.

      • joskus varsovassa

        Varsovassa kahvi on kuumaa ja vahvaa. Leivokset ja jäätelöt aivan mielettömiä. Ja pöytiin tarjoillaan joka kuppilassa. Mutta kuvailemasi sisustus löytyy ainakin Varsovan Hotel Intercontinentalista!


    • Mjamb

      Wienissä löytyy Demel ja Sacher.

      • nuo edes

        "Wienissä löytyy Demel ja Sacher."

        ole ainoat ja välttämättä ne parhaimmatkaan. Sinne kannattaa kahviloista kiinnostuneen tehdä "pyhiinvaellusmatka".


    • Rygseck

      jossa kahvi tarjoillaan posliinikupeista eikä laseista, jossa on tarjolla pullaa ja muuta suomalaista kahvileipää ja voileipiä (muna-anjovis); jossa tuoksuu kahvilalle.

      • kahvimieli

        Kahvimieli kaipaa elämystä myös. Toisaalta moderni ja puhdas, mutta jollain lailla persoonallinen ja viihtyisä kahvila olisi ilo. Rauhallisuus ja tilasuunnittelu on tärkeää. Jonkinlainen vedensolina lähteestä olisi ihanaa. Inhoan kahviloita joissa ei ole kiinnitetty minkäänlaista huomiota akustiikkaan ja sijoitteluun. Pahimmassa tapauksessa ei kuule kaverin puhetta pöydän toiselta puolelta, kun astiat kilisee, on yleistä hälinää, kahvilaitteet soi korvan juuressa, astianpesukoneen ääni kuuluu keittiöstä jne. silloin kahvihetki ei rentouta vaan lisää ärsyyntyneisyyttä ja stressiä.


    • punavuoren helmi

      Tietynlainen unelmakahvila löytyy jo nyt Helsingin Punavuoresta. Kaffecentralen.

      Erittäin korkealaatuiset kahvit taidolla valmistettuna, mukavaa henkilökuntaa ja halvat hinnat.

      Löytyy pursimiehenkadulta tai lauvurinkadulta, en muista tarkkaa osoitetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      988
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      272
      827
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      74
      727
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      636
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      607
    Aihe