lakasta kysymys

voiks antaa

onko muuten mitään kieltoja ton ikäisen ruokavaliossa?aattelin tehä mansikka-lakkasoppaa puuron kaa.

entä saako jos antaa vaaleata leipää tai ruisleipää niin laittaa siihen päälle vähän rasvaa ettei oo niin kuivaa?

saako antaa jo nan maidon huoneenlämpöisenä vai pitääkö oottaa johonkin ikään asti?
kiitos vastauksista.

5

372

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minkä ikäiselle

      oli tarkoitus antaa?

    • juu....

      Kyllä ton ikäselle voi lakkoja antaa, siis jos on sen 4kk täyttänyt, että ylipäätään voi marjoja tarjota. Kannattaa vähän alkuun seurata miten toi syö sen sopan, että saako ne lakat möyhennettyä, ettei tukehu, ne kun on aika möykkyjä.
      Kyllä ton ikäselle voi rasvaakin laittaa, jos toi siis jo muuten leipää syö. Nykysuositus taitaa olla pehmeitä kasvirasvoja... toi vois kokeilla niitä?
      Ja kyllä toi maidonkin voi huoneenlämpösenä juoda, jos vaan kelpaa. En tolle jääkaappikylmää antais jos tuo on vasta parin kuukauden, muttei taida olla niin nuori kun leipääkin syö.
      Jos tuo on jo täyttänyt vuoden, niin sitten ei ole enää mitään kieltoja ruokavaliossa.

    • 9kk

      poitsu kohta 9kk.

    • +tiipi+

      kyllä meillä on nannia annettu pienestä asti jopa ihan jääkaappikylmänäkin välillä. pääasia että herralle kelepaa. jos ei, niin sitten lämmitellään.

      • piripäääää

        kyllä voi gammaa antaa välillä mutta sitten kun on isompi niin piriä voi antaa ja muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      407
      2884
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2249
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1785
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      192
      1499
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1447
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1333
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1297
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1271
    Aihe