Vihreä Thai jälkiruoka

Adam

Nyt tulee vaikea kysymys.

Vaasalaisessa Thai House nimisessä ravintolassa tarjoillaan maailman parasta jälkiruokaa. Ongelmana tässä on se että sitä tarjoillaan vain lounas buffetin aikaan, joten jälkiruan nimeä ei näy missää. Nyt kaipaisin siis selvitystä mitä olen syönyt ja vielä mahtavempaa olisi jos saisi reseptin.

Kuvaus: Jälkiruoka on hieman tahmeaa, aavistuksen puuromaista, mutta juoksevampaa ja Vihreää. Tässä tahnassa on jotain hieman helmikryynin tapaisia palleroita. Tämä tahna tarjoillaan tietääkseni kookoskerman/maidon kanssa.

Kiitoksia jo etukäteen.

12

8090

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maniokki

      Tapiokahelmet

    • J.P.K.

      on Tapioka-vanukas. Lämpimässä vedessä liotetaan vihreäksi värjättyja Tapiokasuurimoita, jonka jälkeen ne haudutetaan suolalla, sokerilla ja kookosmaidolla maustetussa vedessä läpikuultaviksi. Kastikkeena käytetään suolalla maustettua kookosmaitoa. Näyttää sammakonkudulta mutta maistuu tosi hyvältä.

    • Adam

      Kiitoksia ihan hirvittävästi kaikille vastauksista!
      Nyt kun vielä reseptin löytäis niin helpottais kummasta!! :)

      • J.P.K.

        Kirjastosta löytyy kirja nimelta "Klassinen Thai-keittiö". Sielta löytyy Tapiokavanukkaan ohje. Vaihdat vaan tapiokahelmet vihreäksi värjättyihin pienempiin, joita saat esim. Hakaniemen Aasia-kaupoista. Ja jätät ohjeessa mainitut hedelmät pois. Kastikkeen saat lisäämällä kookosmaitoon pikkuisen suolaa.


      • vanukas englanniksi
        J.P.K. kirjoitti:

        Kirjastosta löytyy kirja nimelta "Klassinen Thai-keittiö". Sielta löytyy Tapiokavanukkaan ohje. Vaihdat vaan tapiokahelmet vihreäksi värjättyihin pienempiin, joita saat esim. Hakaniemen Aasia-kaupoista. Ja jätät ohjeessa mainitut hedelmät pois. Kastikkeen saat lisäämällä kookosmaitoon pikkuisen suolaa.

        http://krause.awardspace.com/keittokirja.php#tapioca


      • J.P.K.

      • MiksaVsa

      • MiksaVsa

      • J.P.K.

      • ..............
        J.P.K. kirjoitti:

        ole!!!! Se on tapioca-vanukas vihreistä tapioca helmistä.

        Kyllä se on sitä tapiokavanukasta, kävin siellä pari viikkoa sitten ja ihastuin äitini kanssa tuohon jälkkäriin. Näin siinä lattialla laatikossa pusseja joissa oli jotain helmen näköisiä sisällä ja siinä pussissa luki et tapioka joten kyllä se niistä oli tehty. Ne oli siis vihreitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      30
      5740
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5150
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2944
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2424
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2098
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2048
    7. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      30
      1768
    8. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1667
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1661
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1593
    Aihe