Mikä pakko

teenripeästi työni

on täpö täydessä kahvilassa kärrätä paskasia tarjottimia myyntitiskille?

Kyllä me työntekijät yritetään hakea ne likaiset astiat mahdollisimman ripeästi pois pöydistä mutta meitä ei voi olla niin paljon, että jokaisen 50 pöydän vieressä seisoisi asiakaspalvelija vain odottamassa milloin saa astiat korjata pois. ( tai voishan sitä olla, mutta ei Suomen hintatasoisessa maassa...)

Jos armon asiakaan hermot eivät kestä niitä paskasia astioita, niin sen sijaan että tosiaan yrittäisitte tyrkkiä niitä myyntitiskille, veisitte ne astianpalautuskärryyn.Mikäli siis haluatte auttaa työntekijöitä...?

Nyt on turistisesonki, kaikki paikat pursuavat asiakkaita ja vaikka on täysi miehitys, niin ymmärtänette varmaan, että nyt vaan joutuu jonottamaan ja kestämään muitakin asiakkaita.

Lisäksi olemme tarjonneet nuorille kesätyöpaikkoja, he ovat vasta aloittaneet joten kaikki ei aina suju niinkuin rasvattua.

Aina ihmetellyt sitä, että varmasti näette kuinka me tsempataan töissä kiireaikaan ja silti joihinkin iskee kukkoiluhalu juuri silloin, ollaan niin elvistä sen 2 € ostoksen kanssa.

Asiakaspalvelu on vuorovaikutusta. Mielellämme teitä palvelemme ja yritämme lepohetkestämme tehdä mahdollisimman nautittavan. Toivoisin asiakkailta myös asiallista käytöstä työtä tekevää kohtaan niin kaikilla, myös sillä työtätekevällä on parempi mieli.

7

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näitä

      väärän ammatinvalinnan tehneitä. Et sovi palvelualalle. Et ole palveluhenkinen. Meitä eivät kiinnosta sinun murheesi tipan vertaa. Me emme halua edes käydä paikoissa, joissa on sinun kaltaista henkilökuntaa. Me menemme muualle, ja sinun työpaikkasi menee nurin.

      • teentyöni ripeästi

        2 € euron laskun tehneitä elviksiä.
        Pitäähän sinunkin jossain päteä, niin miksi ei sitten esim. kahvilassa.

        Hassua, esim. venäläiset asiakkaat jotka todella ostavat paljon ja hinnoista välittämättä ovat hyväkäytöksisiä ja miellyttäviä palvella.

        Asiakaspalvelu ei ole matelemista toisen ihmisen edessä eikä se ole olemista toisen traumojen kohteenakaan. Mutta mitäpä sinä oikeasti edes korkeatasoisesta palvelusta tietäisitkään.


      • tekesi
        teentyöni ripeästi kirjoitti:

        2 € euron laskun tehneitä elviksiä.
        Pitäähän sinunkin jossain päteä, niin miksi ei sitten esim. kahvilassa.

        Hassua, esim. venäläiset asiakkaat jotka todella ostavat paljon ja hinnoista välittämättä ovat hyväkäytöksisiä ja miellyttäviä palvella.

        Asiakaspalvelu ei ole matelemista toisen ihmisen edessä eikä se ole olemista toisen traumojen kohteenakaan. Mutta mitäpä sinä oikeasti edes korkeatasoisesta palvelusta tietäisitkään.

        ripeästi työnsä ei ongelmia tulisikaan. Joskus vain tuntuu että nämä "Englannin kuningattaren pikkuserkut" ovat niin "ammattitaitoisia" ja ylpeitä, että eivät ymmärrä sitä että se on se 2€ asiakaskin asiakas.
        Jos sinne tiskin taakse on itsensä vetänyt pitäisi tajuta, että niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.


      • teentyöni ripeästi
        tekesi kirjoitti:

        ripeästi työnsä ei ongelmia tulisikaan. Joskus vain tuntuu että nämä "Englannin kuningattaren pikkuserkut" ovat niin "ammattitaitoisia" ja ylpeitä, että eivät ymmärrä sitä että se on se 2€ asiakaskin asiakas.
        Jos sinne tiskin taakse on itsensä vetänyt pitäisi tajuta, että niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.

        kukaan ei ole vastannut siihen, miksi ne likaiset tarjottimet/astiat täytyy myyntitiskille kiikuttaa astianpalautuskärryn sijaan?

        Sen sijaan asiakaspalvelun laadussa ja nopeudessa on ollut puutteita...onko siis ymmärrettävä, että likaisten astioiden palauttaminen myyjälle on joku protesti tämän työtaidoista? Vaiko yksinkertaisesti huomion tarve? Vai mikä?


    • käy paikoissa

      joissa on "paskaisia" astioita.

    • osturt.com

      Kyllä se hinta on ratkaiseva tekijä joka määrää, viedäänkö astiat pois vai ei.
      Jos hinta on sopiva, astiat viedään mutta jos hinta on kova, astiat jätetään mielenosoituksellisesti pöytään.
      Tämä siis asiakkaan kannalta

      • hillopossu

        totta turiset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      151
      5653
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      160
      3703
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      132
      3416
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3235
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2786
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2343
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2270
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      236
      2253
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1862
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1342
    Aihe