Ma
Tonnikalapasta
vihersalaatti
Ti
Kasvissosekeitto
patonki
Ke
Uunimakkara
perunamuusi
To
Kanakeitto
tuorepala
Pe
Liha-kaalipata
puolukkahillo
La
Smetanasei
Keitetyt perunat
Su
Lasagne
vihersalaatti
Tonnikalapasta
vihersalaatti
Ti
Kasvissosekeitto
patonki
Ke
Uunimakkara
perunamuusi
To
Kanakeitto
tuorepala
Pe
Liha-kaalipata
puolukkahillo
La
Smetanasei
Keitetyt perunat
Su
Lasagne
vihersalaatti
Vastaukset 13
Vanhimmat
harrastus, kun kirjoittelet tänne tuollaista puutaheinää!
kovasti kun lueskelee noita ihmisten viikkolistoja, että joka päivä eri ruokaa. Meillä syödään monesti samaa ruokaa pari päivää kerrallaan, ja harvoin onnistun vaikka haluaisinkin tekemään ruokaa niin että kaikki menee kertasyömällä, mutta se onkin sitten jo taitojuttu.
suostuisi syömään samaa ruokaa kaksi päivää peräkkäin. Aivan mahdoton ajatuskin.
Ei yhden ihmisen talous pysty tekemään ruokaa niin vähän, jotteiko sitä jäisi yli. Joten suosista teen sapuskaa vähän isomman satsin ja sitten jaan sen samantien pakkaseen rasioissa.
Jos laiskottaa, eikä viitsi ruokaa tehdä useamman laista, saattaa viikko parikin olla, että joka päivä tulee pakkasesta otettua ruokaa ja se on aina samaa sorttia.
Kaikkeen tottuu.
pakastin on siunattu asia. Minä teen kokkauspäivänä jopa kolmea eri ruokaa pakastettavaksi. Ruokaohjeet on yleensä 4:lle, joten keitto, mahd. lasagne ja joku lihapata tulee tehtyä samana päivänä. Jaan ne sitten kerta-annoksina rasioihin pakastimeen. Näin ei tule syötyä samaa ruokaa koko viikko.
Joskus laiskottaa, mutta eipä tarvi ostella eineksiä.
Tänään oli ruokana uusia perunoita (joista osan pakastin) ja graavisuolattua lohta jokunen siivu. Huomenna vissiin juureskeittoa ja näkkäriä.
on hyvä kun on sitä ruokaa pakkasessa. Eli tuut jostain matkalta kotiin, eikä mikään kauppa ole auki, niin eipä hätää. Kotoa kyllä löytyy.
Vielä kun tuon maidon saisi säilymään. Kahvin kanssa haluaisin aina maitoa.
ja toi vihersalaatti tukkii suolen. Eli sunnuntaiähkyä.
Vihanneksille kaikki kunnia, mutta ei noin täyttävän ruuan kanssa.
Mikä on tuo torstain tuorepala?
Tonnikalapasta, yöks. Uunimakkara, yöks.
Smetanasei, voi sitä ruuan huonomminkin pilata.
Voisit laatia listasi uudelleen.
Ma
Uunilohta perunoilla
Ti
Minestronekeitto
Ke
Pyttipannu munalla
To
Ruokaisampi broilersalaatti patongin kera
Pe
Naudanfilee piffi perunoilla sekä kasvisgratiinilla
La
Juustoinen kasvispasta
Su
Poronkäristys puolukkahillolla
Oliko parempi lista?
kiitos,niin on jotain järkeä.
Ma
Kasvis minestronekeitto
Ti
Kasvislasagne
Ke
Pinaattiohukaiset
To
Kasvisgratiini
Pe
Kasvispitsa
La
Kasvisnuudeli wokkia
Su
Kasviskiusaus
Lapset ja taputtivat käsiään! Minkä koulun ruokalistat ovat kyseessä, vaiko ihanko itse teit luettelon, kolmenkympin kokki?
Jotkut ihmiset tulevat toimeen kertasyömisellä per päivä, mutta olisi ehkä terveellisempää nauttia muutakin päivän mittaan, ajatellen vaikkapa veren sokeria. Että siltä pohjalta kokkiseni!
Kehitteleppä uudelleen sitä viikon listaa, siten että siinä lähdetään jo aamupalasta. Ruumiillisen työn tekijä ei näet tule toimeen pelkällä soppalautasellisella, ekä se ole suotavaa konttoristillekaan.
Mä, kun asun yksin, niin tuo viikon ruokalista on melkeinpä Saarioisten pikkupizzaa, makaroni-jauhelihamössöä, lämpimätleivät.
Ei itselleen sen kummempaa viitti ruveta kokkailemaan.
http://jokapaivaistaleipaa.blogspot.com/