Tuollaiseen ilmaisuun törmäsin.
Miksi kenraalille pitäisi antaa kaviaaria?
Miksi kenraalille pitäisi antaa kaviaaria?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tykkää kaviaarista.
helmiä sioille.
http://www.enotes.com/shakespeare-quotes/caviar-general
Jos joku tietää vieläkin alemman upseerinarvon kuin se, jota minä kannan, sanokoon HEP!
Kaviaaria en ole syönyt herran aikoihin. Viime viikonloppuna mätin naamaani pikku rasiallisen kirjolohen mätiä Bedřich Smetanan ja sipulisilpun kera. Jopahan maistui sekin, mutta taisi olla liian arvokasta evästä tällaiselle tuohisuulle.
Alivänrikki
Jos 2nd lieutenant vastaa vänrikkiä, niin mikähän se 3rd lieutenant mahtaa olla? Vai joko tulit vastanneeksi tähän kysymykseen?
http://en.wiktionary.org/wiki/second_lieutenant
Taiwanissa olisit wei, Iranissa setvam sevom, Virossa lipnik (lieneekö enää nyt itsenäisyyden aikana?).
Suomessa ei vastaavaa arvoa ole, kun sotilasmestaajakin kuuluu alipäällystöön (ainakin ennen). Olisiko hevosharjauskorpraali sopiva nimike?