7kk ja syö todella paljon,vai ei?

Perunamamma

Täytyy kysyä täältä miten teidän lapsenne tässä iässä syövät/ovat syöneet, kun tuntuu että meillä syödään aivan mielettömiä määriä. Tosin luotan että lapsi osaa näyttää kun ei tahdo enempää ruokaa, mutta tajuankohan minä, kun nuo määrät tuntuu huikeilta.
Eli aamulla syömme 1,5 dl puuroa ja puoli purkkia sosetta, lounaalla puolitoista purkkia tai kaksi sosetta jossa lihaa tai kalaa,välipalalla annan vain yhden purkin hedelmäsosetta illallisella kaksi purkkia kasvissosetta tai yksi purkki peruna, iltapalalla 1,5 dl puuroa ja puoli purkkia hedelmäsosetta. Maitoa menee vuorokaudessa n.600-700ml. Pelkään tuputtavani ruokaa liikaa,vaikka kyllä tuo hyvin tuntuu maistuvan...Poika on kyllä kova meno päällä, että vaatihan se energiaa. Poika oli 6kk iässä 10kg ja pituuteen nähden ihannepainoinen, näin neuvolassa sanottiin. Kiitos jos jaksatte kertoa miten teillä syödään.

3

537

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mosselon Isä

      Meillä neiti 5kk syä hiukan enänpi mutta juo vähemmän kuin teitin poika. Reiret on sitä mukaa.

      Sen isosisko, 2v syäpi vähenpi ja on vain 11 kg ja 92 cm, mutta hyppää metristä jaloilleen eikä eres itke vaan juoksee kaiket päivät.

      Elikkäs yksilöllistä tuo syömingi näyttäis olevan.

    • mamsen...

      aika paljolta kuullostaa kyllä. mutta tarkkaile painoa ja jos ei nouse liiaksi niin anna syödä.
      mutta ihmettelen että miksi syötät vaan purkkiruokia? ruokalaskun pitää olla huima tuohon tahtiin. ihan yhtä hyvin voit antaa samaa ruokaa mitä itsekkin syötte. niin ja jos teidän oma ruoka ei ole pizzaa ja hampurilaisia joka päivä.

      • vähentynyt

        pikkaisen, oli ehkä kasvupyrähdyskin meneillään, kun tuntuu että pituutta tullut paljon lisää.
        Joo ja kyllä tehdään paljon itsekkin ruokaa, mitä poju syö, mutta mittaan ainakin mielessäni kaiken sosepurkeissa. kiitos vastauksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe