PUHELINMYYNTI NAUHOITETAAN!??

Miksi?

PUHELINMYYJIEN PUHELUT NAUHOITETAAN! MISSÄ ON ASIAKKAAN YKSITYISYYDENSUOJA?
A-LEHDET PERUSTELI NÄIN TUTKIVANSA MYYNTIÄ VANHUKSILLE JA DENENTOITUNEILLE MYYNTIJUTUSSA!!!!

LAITONTA PUUHAILUA!

15

3562

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saadaan profiloitua

      Asiakkaiden henkilöprofilointia. Osataa > Ei osta.

    • Tosihyväjuttu

      Minulle soitti joku nainen jota luulin että oli joku kenties minusta kiinostunut kun puhui siihen tyylin että todella luulin. Olin haltioissani. Mutta se myikin sukkia. Ennenkuin tajusin olin jo kerennyt sanomaan joo ja kyllä sanaa. Nyt harmittaa mihin sitouduinkaan. T:Ennenaikasesti dementoitunut.

    • jos se tapahtuu

      kahvilassa?


      Vihje: Katso palstan nimi mille viestisi lähetät.

      • Ei palstalla tai osastolla ...

        Sieppasin ensimmäisen lokeron ja kahvia juodessa alkoi asia harmittaa. Siis Kahvila on ihan ok paikka kirjoittaa vaikka puhelinmyynnin periaatteista ja ihmetellä maailman menoa.
        Periaatteessa ei ole ihmisiä vastaan mitään, jotka tätä työtä tekevät. Systeemi on heidän yläpuolellaan vain sellainen, joka epäillyttää. Siis miksi nauhoitetaan työntekijöitä ja asiakkaita, jos mitään epärehellistä ei ole tarjolla?! Myyjähän puhuu omat litaniansa kuuntelit tai et ja lupaa juuri "sinulle" kaiken maan ja taivaan väliltä. Kunhan vain ostat ja maksat kaiken. Ilmaisia lounaita ei ole, vai onko?

        Kiitos huomiosta!

        PS. Miksi asiat pitää olla "oikeassa" lokerossa? Onko olemassa jokin sääntö, missä voi puhua tai kirjoittaa? Olen sen verran Neuvostoliitto vastainen, että ihan jokaiseen "jonoon" en jää odottamaan :) Profilointia on ihan joka paikassa.


      • sen vuoksi
        Ei palstalla tai osastolla ... kirjoitti:

        Sieppasin ensimmäisen lokeron ja kahvia juodessa alkoi asia harmittaa. Siis Kahvila on ihan ok paikka kirjoittaa vaikka puhelinmyynnin periaatteista ja ihmetellä maailman menoa.
        Periaatteessa ei ole ihmisiä vastaan mitään, jotka tätä työtä tekevät. Systeemi on heidän yläpuolellaan vain sellainen, joka epäillyttää. Siis miksi nauhoitetaan työntekijöitä ja asiakkaita, jos mitään epärehellistä ei ole tarjolla?! Myyjähän puhuu omat litaniansa kuuntelit tai et ja lupaa juuri "sinulle" kaiken maan ja taivaan väliltä. Kunhan vain ostat ja maksat kaiken. Ilmaisia lounaita ei ole, vai onko?

        Kiitos huomiosta!

        PS. Miksi asiat pitää olla "oikeassa" lokerossa? Onko olemassa jokin sääntö, missä voi puhua tai kirjoittaa? Olen sen verran Neuvostoliitto vastainen, että ihan jokaiseen "jonoon" en jää odottamaan :) Profilointia on ihan joka paikassa.

        on eri palstoja, että voi nimenomaan profiloitua, ettei tarvitse lueskella sellaisia juttuja jotka ei kiinnosta. Mitä siitä tulisi jos kaikki olisivat yhtä pötköä,eihän sitä kukaan jaksaisi kahlata. Vrt. torilla huutaisi kaikki yhtäaikaa eikä kukaanp ystyisi kuuntelemaan saati sitten keskustelemaan ;)


    • täysin

      väärällä palstalla!

    • näin toimitaan myös

      mm. pankeissa?

    • Aasian tuntija

      Näitä myyntipuheluita nauhoitetaan koulutuksellisista syistä. Myöhemmin puhelua voidaan kuunnella yhdessä asiakaspalvelukouluttajan kanssa, ja voidaan kouluttaja kertoo, että missä kohden myyjä sanoi väärin.

      Kerran olin koetilanteessa, jossa esitin myyjää ja "asiakas" oli kouluttaja, joka yhtä mittaa koitti saada minua tekemään virheitä. Tuomaristona oli noin 20 henkeä, jotka sitten jälkeenpäin analysoivat keskustelua. Ei ollut muuten helppoa ....

    • siispä

      näitä skitsofreenikkoja, jotka luulevat, että heidän hammaspaikkoihinsa on asennettu radiolähettimet.

    • make 69

      kokemusta on asiasta. laitonta hommaa, itse kokeilin pari viikkoa! siinä käytetään vanhoja ihmisiä hyväksi puhumalla ympäri exstra romulla. itsellä ei omatunto riittänyt. varoitelkaa muita! ja palkat eivät ole todella mitä lupaavat! kannattaa selvittää mitä todella saa!!!! t: rehellinen työ tai oma ala:)

      • cap

        Jos haluaa tallentaa puhelun, täytyy siitä kertoa vastaajalle, muuten laitonta.


    • Puhelinmyyjä

      Puhelinmyyjien soittamia puheluja ei nauhoiteta.
      Itse olen työskennellyt monessa puhelinmyyntiä harjoittavassa firmassa, eikä niitä todellakaan tallenneta.
      Puheluiden nauhoittaminen veisi hurjasti rahaa ja aikaa. Mikäli ne nauhoitettaisiin tavalliselle nauhalle, puheluja kertyisi älyttömän paljon, ja nauhathan maksavat aika paljon... Kiintolevyllekään niitä tuskin voisi tallentaa, koska nekin täyttyisivät hetkessä.
      Ja lain mukaan puhelun alussa olisi pakko ilmottaa asiakkaalle, että puhelu nauhoitetaan.

      Siitä en tiedä mitä A-lehtien oma myyntiporukka tekee, mutta ainakaan tehtävään palkatut telemarkkinointia harjoittavat toimistot eivät puheluja nauhoita.

      Ja muistakaa että voitte ilmoittautua Suomen Suoramarkkinointiliiton sivujen kautta Robinson- rekisteriin, joka estää tietojenne käytön puhelimitse tapahtuvaan suoramarkkinointiin.

      • make 69

        a-lehdet todellakin nauhoittaa puhelut! tiedän kokemuksesta kun olen ollut kyseisessä yhtiössä töissä ja kuunnellut nauhoitettuja puheluita!!! että silleen...


    • entinen puhelinmyyjä

      Lain mukaanhan kuluttajnsuojalaki auttaa kuluttajaa ei pientä yrittäjää...Olen ollut töissä myyjänä eräässä suuressa yrityksessä (b-to-b), jossa nauhoitettiin keskustelut ja meille perusteltiin, että
      1) Epäselvissä tilanteissa voidaan tarkistaa, että onko kauppa syntynyt (kun asiakas näin väittää)eli molemmille etua: myyjälle ja ostajalle
      2) Käytetään omiin kosisäisiin koulutuksiin
      3) Oman työn kehittämiseen eli pystyy myyjä itsekin kuulemaan omat virheensä

      ja toki uskoisin, että kyllä ihan kytättiinkin, koska sama järjestelmä kertoi puhelujen määrät ja kestot. Eli mitäs pahaa siinä sit muka on?

      • Omat puhelut

        Omat puhelut saa nauhoittaa ja käyttää nauhoitusta omaan käyttöön, asiasta ei tarvitse ilmoittaa vastapuolelle.
        Nykyisin lähes kaikissa matkapuhelimissa on myös äänitysmahdollisuus, joten siitä vaan äänittelemään, vaikkapa puhelinmyyjien puheluita, jotta voit itse tarkastaa, että tuliko tilattua seiskaa, vai ei?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe