Saturn V:n väritys

Miksi jenkkien Saturn vitosessa oli just tollaset värit kun siinä oli? Oliko vain haettu tyylikästä ulkonäköä vai onko noilla erilaisilla mustilla raidoilla ja palkeilla tossa raketissa joku tarkotus? Värit näyttäs sijottuvan noihin eri vaiheiden rajakohtiin..
3386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mutta koska raketin nousua seurattiin visuaalisesti erilaisilla kaukoputkilla, niin lieneen noiden merkintöjen tarkoitus ollut se, että eri vaiheiden asianmukainen irtoaminen on voitu selkeästi havannoida. Pelkästään kokonaan valkoisen raketin vaiheiden erottaminen visuaalisesti toisistaan olisi ollut paljon vaikeampaa.

Äänestä
  • Näin taitaa olla, ainakin von Braunin tiimissä, koska sodanaikaisten V2-rakettien testausversioissa oli vieläkin selvempi ruutukuviointi.

    Äänestä

Kuvioinnin tarkoitus on helpottaa pituusakselin mukaisen pyörimisen seuraamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VonBraun kirjoitti:

Miksi jenkkien Saturn vitosessa oli just tollaset värit kun siinä oli? Oliko vain haettu tyylikästä ulkonäköä vai onko noilla erilaisilla mustilla raidoilla ja palkeilla tossa raketissa joku tarkotus? Värit näyttäs sijottuvan noihin eri vaiheiden rajakohtiin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu