Lihottaako banaani

filantropico

Niimpä niin, yksi ilta rupesi mietityttämään.

5

3627

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokonaisuus

      elikkäs mitä muuten naamaansa tunkee.
      Minä olen ainakin kuin tikku vaikka syön ympäri vuoden yhden banaanin per päivä.
      Nappulasta lukien olen noudattanut lastenlaulun tekstin mukaan-"Kapteeni Kalle ajoi asemalle, ja Oskarikin söi yhden banaanin".

    • lihot jos

      syöt enemmän (energiamäärä, kcal) kuin kulutat. Aivan riippumatta, mitä syöt.

      Tietenkin joitain ruoka-aineita on helpompi syödä liikaa.

      Banaanin ravintoarvot, hiilari- ja kcal-määrät löytyvät Finelistä:

      http://www.fineli.fi/food.php?foodid=28934&lang=fi

      Noin yleisesti ottaen banaanissa on tuplaten hiilareita - ja myös energiaa - moneen muuhun hedelmään verrattuna. Ei kannata syödä kovin monta päivässä. Liikkuvalle ihmiselle se on hyvä välipala, joka antaa suhteellisen nopeasti uutta energiaa. Sohvaperunan kannattaa taas minimoida sen syöminen.

      • Bbbizki

        Minulla ainakin tulee lähes joka kerta iso finni banaania syödessä enkä ole sen koomin moneen vuoteen banaania syönyt ! Mutta nyt pitkästä aikaa söin banaanin ja huomasin että olin unohtanut kuinka hyvää ja täyttävää banaani oikeasti on mutta minusta se lihottaa kuitenkin ,riippuu silti siitä mitä muuta syöt päivän aikana jos syöt terveellisesti ja yrität välttää herkkuja yhdellä banaanilla ei ole haittaa


    • gujhijo9p0

      Päinvastoin, jos syö joka päivä banaanin eikä mitään muuta, niin se ei lihota, vaan laihduttaa !!

    • Ei laatu vaan määrä.

      Luin jostain banaanin olevan laihduttajalle hyvä välipala, joten ei se kovin lihottava voi olla. Kyllä omenatkin lihottavat, jos niitä liikaa syö. Ja yhden pullapalan kalorimäärällä saa syödä vielä toisestakin banaanista puolet. Hedelmät ja marjat yleensäkin ovat terveellisiä ja ravitsevia, paitsi laihduttajille myös muille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe