Hukkuiko yksi

Ei kai nyt vaan sattunut käymään niin, kun 1800-luvulla sepitettiin suomen kieltä, että yksi tapaluokka pääsi hukkumaan?

Nimittäin noissa verbien -pi päätteissä näyttää olevan jotain lisäinformaatiota.
4230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

joka ei osaa kommunikoida, niin että muu maailma ymmärtäisi. Sinä.

Äänestä
  • Kannattaa kommunikoida niin, että vain sellaiset henkilöt ymmärtävät, jotka mahdollisesti osaisivat vastatakin jotain järkevää. Muut kannattaa heittää pois häiriköimästä tieltä.

    Mauno Koivisto oli muuten tunnettu tästä tyylistään.

    Niin että kyllä lingvisti ymmärtää ihan hyvin, mitä kysyin :) Eri asia sitten, ilkeääkö vastata.

    Äänestä

  • tarkoitustakaan kirjoitti:

    Kannattaa kommunikoida niin, että vain sellaiset henkilöt ymmärtävät, jotka mahdollisesti osaisivat vastatakin jotain järkevää. Muut kannattaa heittää pois häiriköimästä tieltä.

    Mauno Koivisto oli muuten tunnettu tästä tyylistään.

    Niin että kyllä lingvisti ymmärtää ihan hyvin, mitä kysyin :) Eri asia sitten, ilkeääkö vastata.

    >Mauno Koivisto oli muuten tunnettu tästä tyylistään.

    Eikös Mauno Henrik Koivisto elä ja vaikuta keskuudessamme ihan preesensissä? Ikää jo kunnioitettavat 84 vuotta ja rapiat päälle, mutta käsittääkseni ihan vireä vaari täydessä tolkussaan.

    Äänestä

En usko, että pi-päätteellä on lisäinformaatioarvoa pi-päätteettömään verbimuotoon verrattuna. Todennäköisesti tuo pi-pääte on kulunut pois puheesta kirjakieltä laadittaesa jo siinä määrin, ettei sitä siihen katsottu olevan aiheellista erikseen ottaa opinkappaleeksi. Kysehän on indikatiivin kolmannen peroonan preesens verbimuodosta, joka siis ilmeisesti vanhassa suomessa säännönmukaan oli juuri pi-päätteinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapaluokka 1800-luvulla? kirjoitti:

Ei kai nyt vaan sattunut käymään niin, kun 1800-luvulla sepitettiin suomen kieltä, että yksi tapaluokka pääsi hukkumaan?

Nimittäin noissa verbien -pi päätteissä näyttää olevan jotain lisäinformaatiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu