Biff Rydberg

crudo

Tuossa alempana kyseltiin pyttipannun perään. Tässä ohje todelliselle pyttipannu-de-luxelle: Rydbergin pihville.

Täytynee tämäkin laskea jo perinneruokiin - ei tosin suomalaisiin vaan ruotsalaisiin. Jos oma pyttärimme on usein edellispäivän jämistä tehtyä, ei Rydberg ole sitä todellakaan: parhaat raaka-aineet valmistuksessa ja asiantunteva seura nautittaessa - ei paljon parempaa onnea ihmisellä!

400 g härän sisäfileen kapeampaa häntäpäätä
4 isoa perunaa
1 keltasipuli
voita paistamiseen
suolaa
(pippuria)
(neljä kananmunaa)

Kuori ja kuutioi perunat pieniksi, samankokoisiksi kuutioiksi. Keitä 2–3 minuuttia kiehuvassa, suolatussa vedessä ja huuhdo nopeasti kylmän veden alla. Valuta ja kuivaa.

Silppua sipuli. Leikkaa liha kuutioiksi - vähän perunakuutioita suuremmiksi.

Paista ensin perunakuutiot voissa kypsiksi ja kauniin kullanruskeiksi. Paista sipuli erikseen kuultavaksi. Sekoita ainekset, suolaa kevyesti ja pidä lämpimänä.

Paista lihakuutiot pienissä erissä voissa, jottei lihaneste pääse valumaan.

Mausta liha varovasti suolalla.

Rakenna annokset haluamallasi tavalla. Syön itse Rydbergin siten, että tarjolle asetettaessa ainekset ovat erillään ja sekoitan ne vasta lautasella viimeisteltynä raa'an kananmunan keltuaisesta saadulla kastikkeella. Rydbergin kanssa voi myös paistaa kananmunan, jonka keltuainen tulisi tietysti jättää valuvaksi.

Jos haluat vielä vähän hienostella, aseta raaka keltuainen tarjolle erikseen munakupissa, pienessä lasissa tai kuoren puolikkaassa. Muutakin särvintä voisi Rydbergille ajatella: etikkakurkkusilppua, punajuurikuutioita yms., mutta voipi olla, että silloin mennään jo liikaa arkipyttipannun puolelle.

Rydbergin kanssa sopii tietysti ruokaryyppy ja olut, mutta jos valitset kuitenkin espanjalaisen Riojan paremman punaviinin, pitäydy koko matkan siinä.

Hyvä ja asiantunteva seura on eduksi tämän ruoan kanssa - vai mitä, vanha kokki? Eikö tätä mielestäsi kannata hehkuttaa meillä Suomessakin - on se sen verran hyvää ja helppoa purtavaa normipyttärin rinnalla.

Muistan joskus olleeni Tukholmassa suositussa varieteessa, jossa lipun hintaan kuului illallinen, joka oli jo vuosikymmenet ollut sama: pyttipannu ja olutta kyytipojaksi. Mutta ei mitä tahansa pyttipannua vaan varta vasten iltaa varten tehty ruoka, jolla ei ollut essonbaarin keskiviikkopyttärin kanssa mitään tekemistä.

8

3963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Goya

      Söin biff à la Rydbergiä viimeksi kesäkuun alussa, kun olin eräässä koulutustapahtumassa Helsingin Kampin SAS-hotellissa. Tuo biff à la Rydberg kuului yhtenä vaihtoehtona hotellin ravintolan lounasruokiin.

      Oli kyllä ihan herkullista, joskin harmittelin, että ruoasta puuttuivat kananmunat kaikissa muodoissaan.

    • vanha kokki

      Rydberg on herrasmiehen pyttipannu. Kyllähän sitä tuli tehtyä joitakinkin annoksia. Sinänsä kätevä tapa hukata ne filet mignonit, kun niille ei oikein muutakaan käyttöä aina ollut.
      En kylläkään tunne oikein hyvin Rydbergin pihvin historiaa, mutta jotenkin minulla on sellainen mielikuva (saattaa olla aivan vääräkin), että se olisi joskus aikoinaan tehty vasikan munuaisista.
      Mutta se on ainakin varmaa, että jos muna pyydetään paistamaan tähän ruokaan molemmin puolin, niin se on moukka joka niin tilaa. Itse suosin tuon ruoan kera tummaa olutta ja mahdollisesti huurteista kyytipoikaa ja mielellään Stolitshnajaa. Kyllä minä olen aina käyttänyt lisäkkeinä tälle ruokalajille pieniksi kuutioituja punajuuria ja suola-tai maustekurkkuja sekä hyvää kotikutoista sinappia.
      Täytynee antautua jälleen himojensa orjaksi ja valmistaa tuota pyttäreiden kunkkua viikonloppuna, kun tulee vieraitakin.
      Se alkaa siitä kun laitan Stolitshnaja putelin pakasteeseen nyt.

      • Minulla on sellainen muistikuva, että Tukholmassa oli liikemies nimeltään Rydberg, joka rakennutti hotellin - kuinkas ollakaan! - nimeltään Hotel Rydberg. Hotellin keittiössä oli neuvokas ja ranskalainen kokki, joka rakenteli tämän ruoan pyttipannun pohjalta.

        Ei ollut munuaista, ei - vaikka ei olisi yhtään huonompi idea; itse asiassa aivan loistava. Ihan oikeassa olet varmaan siinä, että tähän pystyi keittiö hävittämään juuri nuo häntäpäät kätevästi.

        Tore Vretman - ruotsalaisen husmankostin uudelleen herättäjä - otti tämän uudelleen listoilleen ja nosti arvoiselleen paikalle.

        Edellä kerrottu muistista kaivettuna ja jos jollain parempaa tietoa, niin oikaiskoon kernaasti.

        Ensi viikolla muuten taasen sinne itäiseen Stolitshnayaan - ei siellä Rydbergiä saa, mutta eihän oikein tehty Stroganovkaan kaukana kulje.


      • vanha kokki
        crudo kirjoitti:

        Minulla on sellainen muistikuva, että Tukholmassa oli liikemies nimeltään Rydberg, joka rakennutti hotellin - kuinkas ollakaan! - nimeltään Hotel Rydberg. Hotellin keittiössä oli neuvokas ja ranskalainen kokki, joka rakenteli tämän ruoan pyttipannun pohjalta.

        Ei ollut munuaista, ei - vaikka ei olisi yhtään huonompi idea; itse asiassa aivan loistava. Ihan oikeassa olet varmaan siinä, että tähän pystyi keittiö hävittämään juuri nuo häntäpäät kätevästi.

        Tore Vretman - ruotsalaisen husmankostin uudelleen herättäjä - otti tämän uudelleen listoilleen ja nosti arvoiselleen paikalle.

        Edellä kerrottu muistista kaivettuna ja jos jollain parempaa tietoa, niin oikaiskoon kernaasti.

        Ensi viikolla muuten taasen sinne itäiseen Stolitshnayaan - ei siellä Rydbergiä saa, mutta eihän oikein tehty Stroganovkaan kaukana kulje.

        Kunhan et joudu blovia syömään.


      • Poro Tallinnasta
        vanha kokki kirjoitti:

        Kunhan et joudu blovia syömään.

        plovissa on?:)


      • sinänsä
        Poro Tallinnasta kirjoitti:

        plovissa on?:)

        Mitään vikaa, mutta outo eväs, jos on hyvään risottoon mieltynyt. Venäläinen riisipuuro, jossa on seassa kaikenlaista. Liekö neuvostaikainen pyttipannu kyseessä.


      • sinänsä kirjoitti:

        Mitään vikaa, mutta outo eväs, jos on hyvään risottoon mieltynyt. Venäläinen riisipuuro, jossa on seassa kaikenlaista. Liekö neuvostaikainen pyttipannu kyseessä.

        Vanhan kokin viittaus oli siinä mielessä aiheellinen, että plovia tarjotaan monessa paikassa Venäjällä ja eiköhän se useammissa ole sellainen edellispäivän jätesanko, mihin mätetään se, mitä ei muuhun tohdita käyttää.

        Plov on kai alkujaan Keski-Aasiasta Moskovaankin rantautunut pilahvi - ja muutti muotoaan neuvostoaikoina nykytilaansa: essonbaarinevääksi.

        Tässä oikean plovin - tai ehkä yhden niistä monista - resepti:

        kilo luutonta lampaanlihaa - niskaa, kinttua tms. Säästä vähän rasvaa mukaan.
        2 rkl oliiviöljyä
        2 isoa sipulia pilkottuna
        3 isoa porkkanaa, ohuiksi tikuiksi pilkottuna
        1-1,5 dl riisiä
        2-2,5 dl kiehuvaa vettä
        1 tlk adzhikaa tai murskattua punapipputia
        3 rlk suolaa
        sahramia - kukkaron mukaan, liota luotit ensin kuumaan veteen toviksi tai jos käytät jauhetta lisää vain mukaan
        mustapippuria myllystä

        Päälle raaka sipulia ohuiksi suikaleiksi pilkottuna

        Paloittele lampaanliha. Paista palat pienissä erissä öljyssä pannulla, kumoa pataan ja pidä lämpöisenä uunissa.

        Ruskista sipulit ja porkkanat samassa pannussa, missä paistoit lampaan. Kumoa juurekset lammaspataan. Kaada riisi myös pataan ja sekoita lampaanlihoja, juureksia ja riisiä ja anna riisin kuullottua tovi. Riisi saa jopa vähän ruskistua padassa. Kaada kuuma vesi pataan. Sekoita seoasta kauhalla.

        Lisää adjika - tai punapippuri, suola, sahrami ja mustapippuri. Pistä kansi padan päälle ja keitä joko levyllä tai uunissa kunnes riisi on valmista. Syödään vihreän salaatin kanssa. Päälle hienoksi viipaloidut sipulit.

        Jos liha ei ole kovin mureata lisää riisi vasta myöhemmin - tarkista lihan kypsyys ennen riisin lisäämistä.


    • sunfaijas

      no jaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe