Olisi hakusessa taivaallisen hyvän lihamakaronilaatikon resepti. Aina kun teen laatikkoa se on joko liian "kova", suolaton tai muuten vaan mauton. Kenellä olisi antaa hyväksi koettu makaronilaatikon resepti?
Lihamakaronilaatikko
hakusessa!
53228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tätä laatikkoa olen tehnyt kymmeniä kertoja ja voin taata, että on hyvää.
Makupalat 39 / 4.11.97
Makaronilaatikko
½ kg jauhelihaa
n. 400g makaronia
1 l lihalientä
250 g sulatejuustoa, esim. paprika tai
viherpippuri
1 sipuli
suolaa pippuria
savujuustoraastetta
Keitä laiha lihaliemi (1 liemikuutio ja litra vettä).
Liuota sulatejuusto lihaliemeen.
Paista jauheliha ja mausta suolalla ja pippurilla.
Lado ainekset vuokaan ja kaada juustokastiketta päälle, niin että makaronit peittyvät.
Raasta juustoa pinnalle ja paista uunissa 200 astetta noin 45 minuuttia.
minäkin käytän. Laatikon rakenne pysyy mukavan pehmeänä.
Mitä tarkoitat 'kovalla'? Keitätkö makaroneja liikaa siten, että ne liiskaantuvat uunissa jauhomössöksi, vai laitatko makaronit 'raakana' etkä kypsennä tarpeeksi, jolloin makaronit jäävät kovaksi?
Jos ensimmäinen, laita makaronit laatikkoon keittämättä, tai keitä lyhyemmän aikaa, jos toinen, keitä makaroneja hieman ennen uuniin laittoa. Siten laatikon rakenne pysyy kivana.
Kokeile muuten laittaa joskus vaikkapa silputtua aurinkokuivattua tomaattia (jos käytät makaronilaatikon kanssa ketsuppia) tai vaikka säilöttyä paprikaa. Ei kannata tehdä aina samanlaista, hyväänkin reseptiin saattaa kyllästyä - varsinkin jos ruokaa tekee usein.
kyse olla siitä, että munamaitoseoksessa on liikaa munaa, jolloinka siitä tulee sellainen veitsellä leikattava?
En nyt pysty suoranaisesti reseptiä antamaan kun teen kaiken aina ilman mittoja näppituntumalta, mutta makaronilaatikossa kannattaa ehdottomasti käyttää vastajauhettua valkopippuria, pieni ripaus korianteria, pilkottuja aurinkokuivattuja tomaatteja, reilusti timjamia ja varsinkin kourallinen kuivattuja, murskattuja suppilovahveroita.