Viaporin limppu

ovatko sama asia ? Viaporin limppua leipoi ja kauppasi Katariinan kivellä Piippa Tandefeldin mies suoraan Suomenlinnasta tiistaisin.
Maalahden Lippu ei anna salaista reseptiään.
Tulee vain mallaslimppu, saaristolaisleipiä.
1590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Viaporin limppua leipoi Suomenlinnassa nyt jo edesmennyt arkkitehti Seppo Nieminen. Resepti oli Hänen isoäitinsä Viipurissa kehittämä ja tarkan koostumuksen tiesi vain Seppo itse.Leivät oli pakattu pussiin, jossa jokaisessa oli seloste käytetyistä raaka-aineista.Jollain voi tämä lappu vielä olla tallessa. Siis EI ole sama, kuin Maalahden limppu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maalahden limppu kirjoitti:

ovatko sama asia ? Viaporin limppua leipoi ja kauppasi Katariinan kivellä Piippa Tandefeldin mies suoraan Suomenlinnasta tiistaisin.
Maalahden Lippu ei anna salaista reseptiään.
Tulee vain mallaslimppu, saaristolaisleipiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu