Maaseudun kaupoissa kamalaa lihaa

Ei tee mieli elättää lähikauppaa mökkipaikkakunnilla onnettoman lihavalikoiman takia. Kaikki ovat paketeissa marinadin pilaamana - ympäri Suomen.

Kaiken huippu oli Atrian "pihvi", jossa on 86% lihaa ja loput jollain kepulikonstilla lisättyä vettä. Maustamatonta kokolihaa ei ole juuri saatavilla.

Surkea tämä suomalaisen elintarvikkeen tila. Taisi olla ihan fiksu ratkaisu että ruokavirasto meni Italiaan ja Suomi sai kemikaaliviraston. Ruokatavaran koostumus taitaa mennä juuri näin päin.

Kiitti siis v----sti suomalainen elintarviketeollisuus ja elannon ja sokkarin laatikkomyymälät.
6558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja sen seuraukset.
Meneekö mikään oikeestaan oikein päin, suo siellä vetelä täällä.

Äänestä

kun vedellä huuhtelee marinadin pois, niin kypsennyksen jälkeen ei ihan niin paljon maistu.
Yleisesti olen samaa mieltä, ns. suomalainen laadukas ruoka on "satua".

Äänestä

Siis onhan noita kotimaisia possun ja broilerin filepihvejä myytävänä, jossa paketin mukaan lihapitoisuus mahtavat 60-65%! Lisänä marinadi, jossa 15 erilaista E-alkuista lisäainetta (oli pakko laskea, kun lista näytti pitkälle). Siis kyseessä pelkkä marinoitu filepihvi, ei mikään puolivalmiste.

Äänestä

Ai Atria valmistaa maaseudun kauppoihin aivan ikiomat lihaerät?

Eikö sitä p****a valmismasrinadimössöä täällä kaupungissa noista isommista kaupoista saakaan? Emme taida käydä samoissa kaupoissa. Itse olen kyllä havainnut rytölihaa jopa Stockmannin kylmäaltaissa... Se mitä on tarjolla kertoo siitä, mitä ihmiset ostavat - halvinta.

Niin se vaan on.

Elannon ja sokkarin... Kesko ja liideli eivät mielestäsi osallistu tähän jämien kauppaamiseen?

Kato, itse ostan vähän laadukkaampaa, maksan pikkasen enemmän, niin LÄHIkauppias saattaa joskus jopa tilata sitä kuormassaan. Oon joskus jopa pyytäny jotain tiettyä tuotetta, melkein aina on tullu.

Pyydäpä Prisman kassaa tilaamaan jotain - se nauraa sulle.

Äänestä
  • Mä nau'uin sille lampaanlihasta ja se tilas sitä. Sit sitä taas ei vähän aikaan saanut ja nyt taas saa. Ihana kauppias, kun jotain pyytää, niin sitä enimmäkseen saa. Hän todellakin kuuntelee asiakasta.

    Äänestä

Itse ostin meidän lähikaupasta lampaanlihaa pakastettuna ja ei ole marinadissa. Hyvää lihaa, reilut 2kg, luutonta. Ja pari viikkoa sitten ostin edellisen kerran samaa lihaa. Muutenkin on meillä vaihtoehdot marinoidut tai ilman marinadeja. Ilman marinadeja näkee helpommin lihan kunnon ja itse voi myös marinoida lihan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missä sattumat? kirjoitti:

Ei tee mieli elättää lähikauppaa mökkipaikkakunnilla onnettoman lihavalikoiman takia. Kaikki ovat paketeissa marinadin pilaamana - ympäri Suomen.

Kaiken huippu oli Atrian "pihvi", jossa on 86% lihaa ja loput jollain kepulikonstilla lisättyä vettä. Maustamatonta kokolihaa ei ole juuri saatavilla.

Surkea tämä suomalaisen elintarvikkeen tila. Taisi olla ihan fiksu ratkaisu että ruokavirasto meni Italiaan ja Suomi sai kemikaaliviraston. Ruokatavaran koostumus taitaa mennä juuri näin päin.

Kiitti siis v----sti suomalainen elintarviketeollisuus ja elannon ja sokkarin laatikkomyymälät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu