rinta vai koipireisi

mielipidekysymys

Uteliaisuuttani kyselen teidän mielipiteitänne siitä että kumpi ompi parempaa; broiskun rintapalat vai koipireisipalat? Tarkoitan niitä ihan tavallisia marinoituja, pakkauksen ohjeiden mukaan uunissa kypsennettyjä.
Itse pidän enemmän koipireisistä. Maukkaampia, mehevämpiä ja Halvempia! Rintapalat on mielestäni kuivahkoja ja mauttomia.. ja yli tuplasti kalliimpia..

6

1637

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat

      täysin syömäkelvotonta kuivaa styroksia, ongelmajätettä. Koipireisi ja siipi ainoat syömäkelvolliset osat suomalaisessa broilerissa.

    • marinointiliemessä olevia koipireisipaloja niin juuresharjalla kyllä hinkkaan kaiken sen mössön pois mitä se marinointiliemi on. Sitten voi hieroa omat mausteet pintaan ja laittaa uuniin. Hieman vettä pohjalle ja kun nahka on ruskeaa ja koivet ovat niin kypsiä että lihat irtoaa luista sormilla niin irroitan kaiken lihan ja laitan takaisin liemeen, joka on kiehumassa kasaan. Loraus kuohukermaa ja näin tulee maukkaita koipia.

      • että pakkauksesta

        n. puolet on sitä turhaa töhnää, mä kans aina virutan ja huuhtelen ja valutan Kunnolla.
        Kerran punnitsin sen marinadin määrän ja se oli n. 60%:a koko paketin sisällöstä, eli aika iso läjä painavaa moskaa. Ne oli Kariniemen koipireisiä, enää en osta niitä. Mieluummin kokonainen pakastekana.
        Saarioisten maustetut on kyllä olleet hyviä ja painonsa verran täyttä tavaraa paketissa.


      • karhunpalveluksen

        ostamalla noita marinadimoskia. Antaa väärän signaalin, että kannattaa tuottaa niitä lisääkin.

        Marinadiroska TÄYSBOIKOTTIIN!


      • karhunpalveluksen kirjoitti:

        ostamalla noita marinadimoskia. Antaa väärän signaalin, että kannattaa tuottaa niitä lisääkin.

        Marinadiroska TÄYSBOIKOTTIIN!

        kyllä turha on valittaa, jos maksaa suhteellista ylihintaa siitä suolavesimausteliemestä ja sit kuvittelee vielä maustavansa sen liotteen maukkaaksi! kannattaa ostaa naturellia, niin tarjontakin kehittyy siihen suuntaan kaupoissa. vaatimattomastakin lihakappaleesta saa hyvän ihan yksinkertaisin maustamis-ja valmistuskeinoin, mutta kalliinkin fileen voi pilata, jos ei halua oppia perusvalmistustapoja!


    • coipi

      Koipireidet tietenkin. Ylihintaiset rintapalat ovat mauttominta kanaa mitä voi kuvitella. Onhan niissä ns. lihaa paljon, mutta kun se ei maistu miltään. Kanan reppana on kasvattanut ne rintalihaksensa aivan turhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1155
    2. 67
      1045
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      823
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      726
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      686
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe