Mistä taikinakaavin?

En nyt tiedä, kuuluuko tämä tänne, mutta laitan kuitenkin. ;-)

Olen kierrellyt Oulussa marketteja ja yrittänyt etsiä taikinakaavinta. Sellaista puolikuun mallista, jolla saa esim. leipätaikinasta leikattua sopivan kokoisia paloja.

Sattuisiko joku tietämään jonkun kaupan, josta sellaisia saa? Netti- tai perinteisen kaupan. Yritin googlettaa, mutta löysin vain jonkin epämääräiseltä vaikuttavan verkkokaupan..

Kiitos!
6811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • mitä itse asiassa kysyttiin. Jos olet leipätaikinaa nähnyt joskus käsiteltävän, niin sellainen kovempi, jolla voi pöydällä paloitella sitä taikinaa (voihan sitä nuolijallakin, muttei erityisen kätevää), oli varmaan haussa. Kaavin/nuolija ei varmaan ole oikea termi, en nyt kyllä tiedä, mikä se sitten on.

    Äänestä

vastaavan vempeleen, kun kävin leipurikaverin kanssa tukussa. Mulla se vaan on metallinen ja suorakulmainen. -on muuten aivan verraton työkalu monessa muussakin asiassa kun leivonnassa!
Ullanunelma-sivuilla myydään leipurinraappaa, tollastako tarkoitat? tosin tuo taisi olla koristelutarkoitukseen, mutta voishan se toimia leipätaikaankin jos ei ole kovin pieni...

Äänestä
  • Kiitos viesteistä. Jotain tuon raapan näköstä tosiaan haen. Oikea termi vain on hukassa. Pitääpä tilata tuolta Ullanunelmasta, jos en lähempää löydä. :-)

    Äänestä

Viime kerran kun kävin Oulussa Uudellakadulla oli kiva kokkipuoti, nimen kertoisin kun muistaisin. (Anttilan korttelista seuraavassa kirkon suuntaan mennessä.)
Torikadulla Pentik'n vastapäätä oli myös keittiöpuoti.
Toivottavasti ainakin toinen noista on vielä toiminnassa.

Vanhuus iskee kun kauppojen nimet ei tule mieleen.

Noista katsoisin, marketeissa tuskin on kuten olet jo huomannut.

Äänestä
  • Uskaltauduin keskustaan helleestä ja väkijoukosta huolimatta ja käväisin Kööki ja Kammarissa (tjsp), mutta siellä ei ollut kuin jokin älyttömän kallis ja ruma äpöstys, jota en ostanut.

    Kävelin Stockalle, siellä kun on suht iso keittiöosasto. Myyjän avustuksella löysin pienen valkoisen muovilaipan nimeltään taikinakaavin. Myyjä ainakin kehui sitä, eikä ollut kalliskaan (90 snt), joten ostin sitten sellaisen. :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leipuri Hiivanen kirjoitti:

En nyt tiedä, kuuluuko tämä tänne, mutta laitan kuitenkin. ;-)

Olen kierrellyt Oulussa marketteja ja yrittänyt etsiä taikinakaavinta. Sellaista puolikuun mallista, jolla saa esim. leipätaikinasta leikattua sopivan kokoisia paloja.

Sattuisiko joku tietämään jonkun kaupan, josta sellaisia saa? Netti- tai perinteisen kaupan. Yritin googlettaa, mutta löysin vain jonkin epämääräiseltä vaikuttavan verkkokaupan..

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu