Veganismi ei olekaan

kuin voisi äkkiseltään luulla lukekaa uutinen
täältä http://www.yle.fi/uutiset/24h/id97026.html.
7882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tutkimuksessa siittiöiden kokonaismäärä oli korkein niillä, jotka käyttivät melko paljon soijaa. Lähes yhtä paljon oli niillä, jotka eivät käyttäneet lainkaan.

Vähiten oli niillä, jotka käyttivät joko vähän tai eniten soijaa. Vedä siitä sitten johtopäätökset. No, siitä voi vetää johtopäätöksen että tutkimukselle on aihetta mutta turha hötkyillä kun siittiöitä oli kaikilla ryhmillä lähes normaalisti eikä soija vaikuttanut lisääntymiskykyisten siittiöiden tai niiden liikkuvuuuden määrään negatiivisesti, taisipa jopa parantua hieman mutta ei tilastollisesti merkittävästi.

Paljon soijaa syöviä oli vain 20 kappaletta tutkimuksessa. Yksikin supermälli siinä porukassa olisi muuttanut tulokset täysin. Lisäksi unohdettiin muun ruoan vaikutus täysin.

Äänestä

Eihän veganismi ole sama kuin soijansyönti.
Eivät kaikki vegaani syö soijaa.

Äänestä

mitään, vaan soijansyönnistä. Tutkimukseen osallistunut pieni joukko söi soijaa, ja ihminen voi oikeasti syödä soijaa ilman että on vegaani... :D Lisäksi siinä huomautetaan että Aasiassa miehetkin syövät paljon soijatuotteita eikä siellä ole vastaavia tuloksia. Otsikkosi ja ajatuksesi meni siis täysin pieleen eikä edes kuulu tälle palstalle.

Äänestä

Pikkasen laskelmoidun tuntuisen johtopäätöksen vedit, jos saan sanöä.

Vaikka unohdettaisiin vegaaniruokavalion myönteisistä puolista ympäristö-, ihmis- ja eläinsuojelulliset näkökulmat, niin sen terveydellisistä eduista on aikalailla näyttöä, joten siinä valossa, vaikka tämä väite pitäisikin paikkaansa, niin kyse on melko merkityksettömästä asiasta, paitsi jos käsitellään asiaa väestöräjähdyksen näkökulmasta, jolloin tämä enemmän myönteinen kuin negatiivinen asia.

Voikin heittää kysymyksen kumpi onpi tärkeämpi asia - se, että säästää luontoa, suojelee eläimiä, ihmisiä ja terveyttään, vai se, että päästää isompia satseja Metsästys ja Kalastuslehden sivuille.:D

Äänestä

Nykymaailmassa toi on pelkästään hyvä uutinen, kuka tähän maailmaan haluaa enää lapsia tehdä paitsi ne lyhytkatseiset itsekkäät ihmiset joille tärkeintä on vain että omat loistogeenit pääsevät jatkamaan elämäänsä. Lasten teolle ei ole mitään järkevää perustetta, ja se että ihmiset hedelmällisyys huononee on ainoastaan vain hyvä asia.

Pitääpä pistää oma mies oikein super soijakuurille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


niin järkevää kirjoitti:

kuin voisi äkkiseltään luulla lukekaa uutinen
täältä http://www.yle.fi/uutiset/24h/id97026.html.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu