rintaruokittu soseisiin

vauva 4kk

tässä vaan mietiskelin, että väheneekö tuo maidon tuotanto huomattavasti kun seoseita ruvetaan syömään (nyyh) vai pysyykö lähes samana? kun lapsi kaasvaa ja tarvii lisää energiaa, soseet ovat tämä ns. ylimääränen ruoka ja maito määrä pysyy samanako? joka ruuan jälkeenhän kuitenki sitä maitoa sitte annetaan vaikka söis viis ateriaa päivässä, vai ?

3

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma-03-05-08

      soseiden annolla ei ole kiirettä. maidon määrä vähenee sen verran mitä vauva vähentää sen syömistä.
      maitoa vauva juo vähemmän kuin täysimetyksellä kun kiinteä ruoka ottaa tilaa.
      maidossa on enemmän energiaa kuin kasvis-tai hedelmäsoseissa.
      hyvin kasvava rintamaito vauva ei sinänsä tarvitse soseita ennen 6kk.
      4kk ikäselle sose ruokien kuuluu olla pelkkää pientä maistelua.
      lähempänä vuoden ikää vauva vasta tarvitsee monta ruoka ateriaa ja ruokajuomaksi sen maidon rinnasta.
      rintamaidon kuuluu olla iso osa ruokaa siis pitkän aikaa.
      vaikka aloittaisi 6kk ikäiselle kiinteiden annon niin neuvolassa on ohjattu antamaan ihan rauhassa yksi tai kaksi ruoka-ainetta per viikko ja viljoja kasvisten jälkeen 7-8kk ikäselle. lihaa ei tarvitse antaa myöskään kun vajaa vuoden ikäsestä alkaen tai kasvissyöjät 7-8kk alkaen esim. soijaa tai linssejä.

    • maito on pääruokaa

      Maidon tulisi olla pääruokaa alle vuoden ikäiselle. Täysimetystä suositellaan puolen vuoden ikään, sitten pikkuhiljaa makuannoksia kiinteitä. Ensin maitoa, sitten pieni määrä maistelua. Kiinteiden määrää kannattaa lisätä pikkuhiljaa, ei suurina harppauksina, vaikka tuntuisi että lapsi söisi paljon. Mieluummin siis ensin imetys, sitten kiinteät, ettei kiinteät vie liikaa tilaa siltä pääruoalta :) Muutoin saattaa käydä niin, että maidontuotanto rupeaa pikkuhiljaa hiipumaan, koska maitoahan tulee sen verran kuin sitä "tilataan" :)

      Meillä tyttö on 10kk, imetän silloin kun sitä pyytää ja kiinteitä tarjoan tiettyinä ruoka-aikoina (vaikkei meidän perheessä juosta minuutilleen kellon perässä).

    • ja se oli korvekkella

      nykyä se ei huoli ku kerran päivässä maito ku jonkun 150ml se syö nykyä soseita,hedelmijä,velliä ja puuro

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4866
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      40
      3174
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3004
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2102
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2062
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1781
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe