En oikein pidä pallohiiligrilleistä, mutta pääsin kuitenkin vieraisilla ollessa sellaista käyttämään. Jäin käytön jälkeen pohtimaan miten hiilet saisi parhaiten grillausta varten kuumiksi.
Omat kokemukseni pallogrillistä olivat seuraavat: Kostutin hiilet (tai oikeastaan briketit) jollain määrällä sytytysnestettä, odottelin jonkin aikaa, availin ilmaluukut pallogrillistä, sytytin hiilet ja polttelin niitä välillä kansi auki ja välillä kiinni. Jonkin ajan päästä liekki sammui, mutta hiilet olivat vielä melko tummia ja vaikuttvat siltä ettei palaminen suoriutunut loppuun saakka. Puhaltelu ei auttanut. Lisäsin sytytysnestettä ja polttelin hiiliä hieman lisää.
Lämpötila alkoi tämän jälkeen olla jo melko mukava, ja heitin pihvit grillille. Tämän jälkeen tapahtuikin kokeiluni mielenkiintoisin asia, kun suoraan pihvien alla olevan tummat hiilet alkoivat aluksi hehkua punaisina ja hieman myöhemmin syttyivät palamaan. Grillauksen kannalta pidin tätä epämiellyttävänä, koska en varsinaisesti halunnut valmistaa pihvejä suoraan liekin päällä. Pihvejä siirtelemällä sain kuitenkin aikaiseksi tarjoilukelpoista sapuskaa. Hiiletkin (briketit) paloivat tasaisesti loppuun pihvien alla ja tasaantuivat lopuksi hehkuviksi kekäleiksi.
Jälkeenpäin jäin pohtimaan miten hiilet olisi saanut kunnolla poltettua ilman pihvien käyttöä. Ilmeisesi pihvit heijastivat hiilien omaa lämpöä takaisin tehokkaammin kuin grillin kansi ja saivat palamisen täten taas käyntiin. Ehkä lämpöheijastavien pihvien sijasta voisi käyttää jotain yksinkertaisempaa kuten alumiinifoliota, mutta kertokaahan osaavammat parempia vinkkejä.
Pallohiiligrillin käyttö
11
16669
Vastaukset
- Grilli kuumaksi
Ensinnäkin briketit kootaan keoksi ennen sytyttämistä, jolloin ne palavat tasaisemmin. Vasta kun ne ovat palaneet ja hehkuvat kunnolla, tasataan keko tasaiseksi hiillokseksi. Tähän vaiheeseen menee aikaa n. 25-40 minuuttia. Yleisin virhe on, että aletaan grillata ennen kuin hiillos on valmis. Itse grillaus tapahtuu pallogrillissä kansi suljettuna, jolloin liekkejäkään ei tule vaikka hiillokselle tippuisi rasvaa ym.
- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tuo aika on se hankalin, hätäisyys on todellakin yleisin "ongelma". Hiiligrillaus ei ole todellakaan pikaruokaa.
Tuon oikean ajankohdan näkee hehkuvista hiilistä, kun grillaa pimeässä.
Valoisassa hyvin hehkuvat hiilet saattavat näyttää ehkä jo liian tuhkaisilta.
- Grillaaja 987
Itsellä on grillejä joka lähtöön, yhtenä tietysti myös kaasugrilli. Sitä varten pullo myös. Ostin polttokahvan, tuon kaasutohon, miksi sitä sitten sanotaankin.
Hiilet hiiligrilliin ja tuon kanssa poltaa ne tasaiseksi, syttyy kunnolla, hiillos tasainen.
Ei sytytysnesteen mahdollista hajua jne.- asdew35
Kyllä se kuivalla tuohella syttyy hyvin. Ainakin tääläpäin. Ja kyllä kai se kosanilla "tohottajalla"kin onnistuu.
- Grillaaja
asdew35 kirjoitti:
Kyllä se kuivalla tuohella syttyy hyvin. Ainakin tääläpäin. Ja kyllä kai se kosanilla "tohottajalla"kin onnistuu.
Hiilet ja briketit saa parhaiten syttymään tasaisesti piippusytyttimellä. Esim Weberin piippusytytintä saa K-raudoista ja muistaakseni myös Bauhaussista. Lidlistäkin on jotain halpaversiota saanut. Weberin piippusytytin maksaa n 15-25 euroa.
Käyttö:
Kaada tarvitsemasi määrä hiiliä piippusytyttimeen. Pistä piippusytyttimen alle tuli. Hiilien osalta riittää sytykkeeksi pari sanomalehtitolloa (tosin tulee ikävä musta savu, josta naapurit eivät välttämättä tykkää ja leijailevaa paperituhkaa). Voi myös käyttää kaupoista saatavia sytytyspaloja. n 10-15 min palamisen jälkeen hiilet on valmiita käytettäviksi ja hiillos tasainen. Halutessa erityisen tasainen hiillos, voi hiiliä vähän kiepsauutella sytyttimessä, jotta kaikki pääsevät suoraan kosketukseen tulen kanssa.
Brikettien osalta suosittelen käyttämään kaupan sytykkeitä. Sanomalehtiä menisi sen verran paljon, ennen kuin ovat kunnolla syttyneet. Parhaat sytykkeet mielestäni tähän tarkoitukseen ovat Vapaavalinnasta löytyvät mäntykuitusytykkeet, niistä ei tule samaa ikävää bensan katkua kuin paloöljypohjaisista sytykkeistä. muistaakseni 75 kpl maksaa n 3 e. Tosin brikettien sytyttämiseen pitää varata parissa satsissa n 7-10 kpl. Brikettien osalta prosessi kestää n 2 kertaa kauemmin kuin hiilillä ja tuo kiepsuttelu muutaman kerran auttaa vähän nopeuttamaan prosessia. - Make
Grillaaja kirjoitti:
Hiilet ja briketit saa parhaiten syttymään tasaisesti piippusytyttimellä. Esim Weberin piippusytytintä saa K-raudoista ja muistaakseni myös Bauhaussista. Lidlistäkin on jotain halpaversiota saanut. Weberin piippusytytin maksaa n 15-25 euroa.
Käyttö:
Kaada tarvitsemasi määrä hiiliä piippusytyttimeen. Pistä piippusytyttimen alle tuli. Hiilien osalta riittää sytykkeeksi pari sanomalehtitolloa (tosin tulee ikävä musta savu, josta naapurit eivät välttämättä tykkää ja leijailevaa paperituhkaa). Voi myös käyttää kaupoista saatavia sytytyspaloja. n 10-15 min palamisen jälkeen hiilet on valmiita käytettäviksi ja hiillos tasainen. Halutessa erityisen tasainen hiillos, voi hiiliä vähän kiepsauutella sytyttimessä, jotta kaikki pääsevät suoraan kosketukseen tulen kanssa.
Brikettien osalta suosittelen käyttämään kaupan sytykkeitä. Sanomalehtiä menisi sen verran paljon, ennen kuin ovat kunnolla syttyneet. Parhaat sytykkeet mielestäni tähän tarkoitukseen ovat Vapaavalinnasta löytyvät mäntykuitusytykkeet, niistä ei tule samaa ikävää bensan katkua kuin paloöljypohjaisista sytykkeistä. muistaakseni 75 kpl maksaa n 3 e. Tosin brikettien sytyttämiseen pitää varata parissa satsissa n 7-10 kpl. Brikettien osalta prosessi kestää n 2 kertaa kauemmin kuin hiilillä ja tuo kiepsuttelu muutaman kerran auttaa vähän nopeuttamaan prosessia.Piippusytytin todella aivan kuningaslaite, ja sen myötä loppuu kaikki turha pelleily sytytysnesteillä jne. Briketit saa sillä syttymään kunnolla ja tasaisemmin. Eikä ole edes hidasta, reilu 2kg brikettejä käyttökuntoon reilut 20min, tuleksi alle kaksi-kolme sytytyspalaa. Sitten hehku sopivaksi grillin alailma-aukkoja säätelemällä. Jos alkaa palaa liekillä, niin vähemmän ilmaa.
- kikkoja
Make kirjoitti:
Piippusytytin todella aivan kuningaslaite, ja sen myötä loppuu kaikki turha pelleily sytytysnesteillä jne. Briketit saa sillä syttymään kunnolla ja tasaisemmin. Eikä ole edes hidasta, reilu 2kg brikettejä käyttökuntoon reilut 20min, tuleksi alle kaksi-kolme sytytyspalaa. Sitten hehku sopivaksi grillin alailma-aukkoja säätelemällä. Jos alkaa palaa liekillä, niin vähemmän ilmaa.
Grillihiilet sytytetään tuohuksella ja hehkumisen nopeuttamiseksi käytetään viuhkaa tai pientä patterikäyttöistä käsipuhallinta. Grillihiilien alla ei tarvitse olla ritilää eikä vedonsäätöä, ne ovat täysin tarpeettomia.
- männynkäpyjä
kikkoja kirjoitti:
Grillihiilet sytytetään tuohuksella ja hehkumisen nopeuttamiseksi käytetään viuhkaa tai pientä patterikäyttöistä käsipuhallinta. Grillihiilien alla ei tarvitse olla ritilää eikä vedonsäätöä, ne ovat täysin tarpeettomia.
me kerättiin pallogrilliä varten. Ne palaa ilman sytytysnesteitä. Vanha kikka eikä maksa mitään. Grillihiilet tuli muotiin, kun ihmiset ei viittineet keräillä käpyjä. Me kerättiin niitä säkkeihin, niin sitten oli grillivärkkiä, eikä tarttenu ostaa hiiliä.
- on ihan ok.
männynkäpyjä kirjoitti:
me kerättiin pallogrilliä varten. Ne palaa ilman sytytysnesteitä. Vanha kikka eikä maksa mitään. Grillihiilet tuli muotiin, kun ihmiset ei viittineet keräillä käpyjä. Me kerättiin niitä säkkeihin, niin sitten oli grillivärkkiä, eikä tarttenu ostaa hiiliä.
Ainoa vika siinä on sen myrkyllisyys. Käpyjen poltosta syntyy karsinogeenejä, jotka ovat syöpää aiheuttavia ja erittäin vaarallisia. Asia on tutkittu.
- kaks vaan
Hei!
Sen verran haluisin kans sanoa, että weberin piippusytytin loistohomma.
Mutta se ei ollut nyt se pääasia, vaan, ostin kaupasta Rainbow merkkisiä brikettejä 2,5kg/n. 3,2e. Vertailun vuoksi sitten kävin ostaas myös WEBERin brikettejä, halleluja. Siis eroa kuin yöllä ja päivällä. 10kg/n12e.
Weberin briketeillä grillaa hyvin kolme tuntia. Paketissa puhutaan jopa että pystyy grillaamaan neljä tuntia. Jos grillaa esim kaksi tuntia, niin eikun weberistä ilmaluukut kiinni niin niitä samoja brikettejä voi käyttää uudestaan. Eivätkä tuhkaa samalla lailla kuin jotkut "halvat"
Jo pelkästään kun pitelee eri valmistajien brikettejä käsissä tuntee eron painossa, nokeeko jne.- Grillaaja
Samaa mieltä. Weberin briketit palaa n 4 tuntia. Voi vaikka grillata pihvit, sitten pistää ilmaaukot pienelle ja antaa kyteä ja parin tunnin kuluttua kansi vähäksi aikaa auki ja voipi grillata vaikka makkarat iltapalaksi.
Samoin savustukseen ja hitaaseen kypsytykseen sopivat todella hyvin. (nytkin pihalla lohifile savustumassa.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211688
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen75798- 1760
- 46731
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta60653