Hyi *elveti. Siskonmakkarakeitto pitää kieltää - se on jäänne jostain menneisyydestä eikä ole koskaan kuulunut kaikkien suomalaisten ruokavalioon.
Siskonmakkarat ovat pelkkää vehnäjauhoa: ei niin huonoa ruokaa saa tarjota aterialla, joka voi olla päivän ainoa ateria. Nakkikeitto sentään olisi jotain. Ei mitään ravintoaineita. Pelkkää mössöä.
siskonmakkaraa ei syö
24
4379
Vastaukset
- väriä-
niin siitä tulee nakki!
Siskonmakkara on RAAKAMAKKARA! Se on A-luokan makkara, jota myydään raakana makkaramassana ja se kypsennetään ennen ruokailua.
Nakki= tarvitsee rasvansa, keveys saavutetaan käyttämällä kananpojan eroteltua sidekudosta.
sama moska eri nimi, syö lihaa- löllöä
Hyvä, jos on A-luokkaa, mutta sitten se on liian paksu ja löysä. Ei sitä nakiksi voi millään kuvitella.
Hyvä on, värjätään sitten, ei kukaan muutenkaan blondeja valitsisi ruokapöytäänsä.
- w2905k
Että nakkeihin on lisätty paljon E 250 lisäainetta, eli nitriittiä. Eräänlaista suolaa. Ja se tuo nakkeihin punaisen värin. Nakit ovat täyttä paskaa, hienoksi jauhettua sidekudosta ja jännettä, hieman lihaa ja perunajauhoa. Siskonmakkarassa on sentään lihaa, jonka huomaa. Ja siskonmakkarakeitto on yleensä nakkikeitto, jonka nakit on korvattu siskonmakkaroilla. Ja ylläri ylläri, esim. Wurstin Siskonmakkaroissa ei vehnäjauhoja ole. http://www.wursti.fi/tuotteet/siskonmakkara.html
Ja kuten edellinen nimimerkki sanoi, siskonmakkarat ovat A-luokan ruokamakkaroita.- runsaalla persiljalla
On varsinainen herkkuruoka. Kummallista että noin kallis raakamakkara on köyhien ruokaa?
Olen aina uskonut, että HK:n sininen on puliukkojen ja oikein köyhien ruokaa, sillä makkaraa se ei anakaan ole, ei liioin vehnäjauhoja, vaan ihan ehtaa pottujauhoa ja vettä, siteeksi kamaraa ja muita teurasjätteitä. - rumilta ja etovilta
Ne pitäisi tehdä jotenkin houkuttelevamman näköiseksi.
Sellainen vaalea ei jotenkin houkuttele. Ei kai kukaan voi olla tottunut siihen jo ennen koulua, päiväkodissa vai? - kabanossia pöytään
runsaalla persiljalla kirjoitti:
On varsinainen herkkuruoka. Kummallista että noin kallis raakamakkara on köyhien ruokaa?
Olen aina uskonut, että HK:n sininen on puliukkojen ja oikein köyhien ruokaa, sillä makkaraa se ei anakaan ole, ei liioin vehnäjauhoja, vaan ihan ehtaa pottujauhoa ja vettä, siteeksi kamaraa ja muita teurasjätteitä.HK:n sininen ei tosiaan ole maineensa veroinen, ehkä aikanaa, muttei enää, kun on lihaisampia ja maustetumpia makkaroita tarjolla.
- ollut
kabanossia pöytään kirjoitti:
HK:n sininen ei tosiaan ole maineensa veroinen, ehkä aikanaa, muttei enää, kun on lihaisampia ja maustetumpia makkaroita tarjolla.
laadutonta rojua. Siis ihan puliukkoruokaa. Jostain kumman syystä sitä on sittemmin yritetty brändätä ja hintaa nykiä ylöspäin vaikka muutoin on samaa jätettä kuin on aina ollut.
- on ollut
lihapatojen vieressä jos siskonmakkara keitto ei kelpaa
- olla ollut?!
Siskonmakkara kuulostaa jo suorastaan pahalta -
sisko makkara suussa vai? - Anonyymi
Herrasväen kakara,oppinut syömään hienoja ruokia ja valittaa,kun saa eteensä tavallista hyvää ruokaa.
- yay12345
lakka ruikkaamasta hyvää se on :)
- koulujen luopuvan
Naudanlihan käytöstä ja siirtyvän jauhelihaan?
Olen käyttänyt hyvin paljon naudasta jauhettua lihaa, eli siirtyvätkö koulut siasta jauhettuun vaiko mistäkö jauhettuun. Onko kouluruokailussa ollut tähän asti siis Chateaubriandeja ja pippuripihvejä tai grillipihvejä? Lihasoppakin tulee maukasta jauhelihasta, samoin pihvit, ovat jopa mureampia, joten suunta on oikea. - totta!
koulujen luopuvan kirjoitti:
Naudanlihan käytöstä ja siirtyvän jauhelihaan?
Olen käyttänyt hyvin paljon naudasta jauhettua lihaa, eli siirtyvätkö koulut siasta jauhettuun vaiko mistäkö jauhettuun. Onko kouluruokailussa ollut tähän asti siis Chateaubriandeja ja pippuripihvejä tai grillipihvejä? Lihasoppakin tulee maukasta jauhelihasta, samoin pihvit, ovat jopa mureampia, joten suunta on oikea.Jauhelihakeitto on paljon vähemmän ravitsevaa ja täyttävää kuin jauhelihakeitto.
Riippuu tietysti ihan siitä, kuinka paljon lihaa ja jauhelihaa joukkoon on lykätty.
Lihakeitossa kuuluu olla aika isoja lihakuutioita. Jauhelihan hiput ei yleensä yllä samaan, määrällisesti. - kebabiin
koulujen luopuvan kirjoitti:
Naudanlihan käytöstä ja siirtyvän jauhelihaan?
Olen käyttänyt hyvin paljon naudasta jauhettua lihaa, eli siirtyvätkö koulut siasta jauhettuun vaiko mistäkö jauhettuun. Onko kouluruokailussa ollut tähän asti siis Chateaubriandeja ja pippuripihvejä tai grillipihvejä? Lihasoppakin tulee maukasta jauhelihasta, samoin pihvit, ovat jopa mureampia, joten suunta on oikea.siirtyvät kun pennut pitävät sitä jo kansallisruokana.
- letkunpätkissä
oo mitään syötävää.
SIANRUOKAA. - köyhä, joka
syö yhteiskunnan tarjoamaa ilmaista ruokaa.
Rikkaat käyvät hyvissä ravintoloissa ja maksavat omalla rahalla.
Köyhät syökööt mitä annetaan!- jäädä syömättä muiltakin
Hyvä ratkaisu olisi, kun ainakaan välitunnilla ei saisi poistua koulun pihalta, ostamaan lähikaupasta muonaa.
Jos olisi tarpeeksi nälkä, eiköhän sitä sentään söisi ihan mitä vaan.
Olisikohan parempi, että ruoka maksaisi, niin sitä syötäisiin. Nythän osa ei tosiaan koskaan syö yhtään mitään. Miksi sellaisesta maksetaan.
- Ämiiaa
Makkarat, siskonmakkarat, nakit = WC
- Yök yök
Joo, sopivaa ruokaa heittää vessanpöntöstä alas :)
- Anonyymi
Sorry nyt mutta siskonmakkarat ovat hiilarivapaita, eikä nähneetkään vehnäjauhoja☺️☺️☺️🤣
- Anonyymi
Siellä putaheinää selittäjä,Siskonmakkarakeitto on hyvä ruoka.Oli ainakin ennen kaupoissa pakkasessa minkä tilkassa vettä sulatti,tuli sitä laitettua termariin evääksi ja hyvin sillä jaksoi.Et selitä sinä minä pidån hevosta,Siskonmakkarakeitto on hyvä ruoka.
- Anonyymi
Siellä lihapatojen äåressä voi olla tuotakin mieltä. siskonmakkarakeitto on yksi suosikkiruoka ,ja jos siitä et pidä syö jotain muuta mistä pidät.
- Anonyymi
Ole sitten syömättä.
- Anonyymi
Olisit tyytyväinen,kun kouluissa on ruokailu Etkä ruuankanssa nirsoilesi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk908807Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta907567Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin237525Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2197196Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.915971Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k825840Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1045552Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho
======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================05120Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j53507Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m303276