Laihduttaminen: ammattilaisten salaisuus

Moni ihmettelee ammattikestävyysjuoksijoiden uskomatonta vauhtia ja puhutaan kaiken maailman korkeanpaikan leireistä, aineista ja juomista.

Vaan ehkäpä asia onkin toisinpäin: ammattijuoksijat eivät juuri syö ja ovat siksi erittäin hoikkia, lähes nälkäpakolaisen näköisiä.

Siispä vinkkinä teille, jotka aiotte parantaa maratonaikaa: painoa pois ja rajusti!

Tämä on helpoin tapa ja ainoa jolla saa kunnolla ajasta pois.
71028
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun treenaan maratoonia varten niin 3-4 kk ennen juoksua niin syön kahden ihmisen edestä. Miksi? No sen takia kun on niin kova nälkä kun energian kulutus on aika kova.

Äänestä
  • Tuossa missaat mahdollisuuden laihtua. Afrikkalaisjuoksijat syövät kupin riisiä ja hieman kanaa päivässä.

    Äänestä

Varmasti pätevä neuvo.
Mutta... Itse olen hoikka ja paino pysyy treenistä riippumatta parin kilon sisällä.
Hyvässä kunnossa levossa kroppa ei juuri kuluta energiaa koska syke on matalampi kuin huonokuntoisella. Mulla terveenä 33 lyöntiä minuutissa, siinä ei energiaa juuri kulu.

Äänestä
  • Ruvetkaahan tosiaan tinkimään ruuasta joo, kun kovassa harjoitusrasituksessa oleva elimistö huutaa suorastaan itselleen ravintoa ja kivennäisiä. Yhtä hyvillä mielin vois lopettaa myös nesteen nauttimisen. Edessä nimittäin VAKAVIA ongelmia noilla neuvoilla.
    Päinvastoin, pitää syödä kuin hevonen! Mutta ei ihan mitä tahansa, vaan kasvispainotteisesti ja silti raudan saanti ja c:n pitää turvata.
    Aloittaja voisi kokeilla ensin vuoden verran maratonjuoksuharjoittelun vaikutuksia omassa elimistössään ennen kuin rupeaa mölisemään jotain noin järjettömiä. Lenkin jälkeen välittömästi palkkaria ja tunnin kuluttua ruokaa naamariin kunnolla, muuten jää seuraavana päivänä juoksut vähiin, ja vielä sitä seuraavanakin, ja sillätavoinko sen maran sitten kulkemaan saisi, HAH!

    Äänestä

Tuo on aivan päätön väiten että muka laihduttaa kannattaisi, ei todellakaan noin!!! Asia on juuri päinvastoin, eli maratonjuoksijan pitää syödä kulutetut energiavarat kunnolla monipuolisena ravintona takaisin, ja jos niin ei tee, niin se tietää takuuvarmasti tulosten romahtamista. Itse juoksen pitkiä matkoja ihan hyvin tuloksin, ja olen kokenut kantapään kautta kuinka huonolla ravinnolla juoksu ei kulje yhtään mihinkään. Laihduttaminen kuuluu mallimaailmaan, ei kestävyysjuoksuun!!

Äänestä

jolla on 16 kiloa ylipainoa, pidän tuota ihan hyvänä aloitusohjeena. uskoisin, että jos saan kymmenenkin kiloa pois, niin sujuu juoksu kevyemmin. laidustusopastajat kyllä kertovat, että syömisen taito on laihtumisen avain. Kun suomalaisilla on keskimäärin ylipainoa aika lailla, niin toki juokseminen olisi kansallisesti terveyttä edistävää. Toisaalta, kuten aloittaja mainitsi, niin kestävyysjuoksijoilla näyttää perin harvoin olevabn ylipaino-ongelmia. Mutta kai tässä se lähtötaso kullakin yksilöllisesti on ratkaisevaa, että jos BMI on jo selvästi alle 25:n niin ei sen painon kanssa kannattane kauheasti ruveta pelaamaan ja kunnollista riittävää ravintoa tarvitaan joka tapauksessa, jos aiotaan juoksennella tai laihduttaa.

Äänestä

Toisin päin kävi minulla. Maratonaika ja juoksuvauhti nousi huimaa vauhtia, kun lopetin ainaisen ruokamäärien tarkkailun ja aloin syömään niin, että energia oikeasti riitti sekä koville lyhyille että pitkille hitaille lenkeille. Paino on noussut aiemmasta useamman kilon tänä aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maratonjuoksu.... kirjoitti:

Moni ihmettelee ammattikestävyysjuoksijoiden uskomatonta vauhtia ja puhutaan kaiken maailman korkeanpaikan leireistä, aineista ja juomista.

Vaan ehkäpä asia onkin toisinpäin: ammattijuoksijat eivät juuri syö ja ovat siksi erittäin hoikkia, lähes nälkäpakolaisen näköisiä.

Siispä vinkkinä teille, jotka aiotte parantaa maratonaikaa: painoa pois ja rajusti!

Tämä on helpoin tapa ja ainoa jolla saa kunnolla ajasta pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu