Mikä on sopiva paino?

Olen tässä tiputtamassa painoani mutta en oikeen tiiä mikä olisi sopiva paino 160cm, ettei tule tiputettua painoa liikaa tai liian vähän kun tässä oikeen kunnolla vauhtiin pääsee?

5

1234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallopala

      "Sopiva paino" riippuu niin monesta asiasta. Ei siihen ole mitään nyrkkisääntöä. Paras keino on pällistellä itseään alastomana kokovartalopeilin edessä ja jos näytät sopivalta niin sitten olet sopiva. Objektiivisuutta tarvittaessa pyydät jotakuta muuta pällistelemään alastonta kroppaasi ja tekemään arvion. Ei nyt välttämättä kannata kadulta huutaa satunnaista ohikulkiaa arvioimaan kuitenkaan.

      Matalapainoisenakin voit näyttää plösöltä jos lihasmassan määrä on kovin pieni. Korkeammallakin vaakalukemalla voit näyttää terveemmältä, jos lihasmassa on korkeampi.

    • PAino

      Ruumiinrakenteesta,lihaksista,rinnoista jne riippuen 50-60 kg.kun olet jo äiti-ikäinen eli Nainen niin ennemmin suosittelisin 60 kg paikkeille kuin teinipainoon 50 kg.

      • Äiti kolmelle

        Minä olen jo 3 lasta odottanut ja synnyttänyt,ikää 29v ja pituutta 158cm ja painoa 54kg.Muutama kilo vielä pois ja sit hyvä :)

        Teinipaino vois paremmin olla joku 40kg


      • muuh
        Äiti kolmelle kirjoitti:

        Minä olen jo 3 lasta odottanut ja synnyttänyt,ikää 29v ja pituutta 158cm ja painoa 54kg.Muutama kilo vielä pois ja sit hyvä :)

        Teinipaino vois paremmin olla joku 40kg

        Sopiva paino on se, jossa pystyt olemaan ilman loputonta itseinhoa lipsumisista, ja jossa paino ei lähde nousuun. Itse tavoittelen 70-74 kiloa, en 5o, koska tiedän sen olevan minulle epärealistinen. Tuossa noin 70 pysyin pitkään ennen viimeisimpiä muksuja. tiedän monen aloittavan laihdutuksen tavoitteestani, mutta se on sitä yksilöllisyyttä. Jos pääsen 68:an, joka oli 2 ekan muksun jälkeen alin painoni, olen superonnellinen, mutta se tekee sitten jo tiukkaa. Olen mieluummin hiukan pullea ja leppoisa kun laiha nipottaja, mikä oli silloin lähellä. Tavoitteeseen on kuitenkin vielä matkaa, nyt olen plösö ja leppoisa = ei hyvä :)


      • MillaMagia99
        Äiti kolmelle kirjoitti:

        Minä olen jo 3 lasta odottanut ja synnyttänyt,ikää 29v ja pituutta 158cm ja painoa 54kg.Muutama kilo vielä pois ja sit hyvä :)

        Teinipaino vois paremmin olla joku 40kg

        eikös nuo mainitsemasi painot ole aika alakanttiin???!!

        Jos edes löyhästi painoindekseja seuraa niin 40 kg 158-160 cm on alipainoa. 54 kg aikuiselle naiselle just ja just normaalipainossa.

        Monet naiset harrastavat liikuntaa ja lihakset voivat olla hyvät, silloin painokin on korkeampi. Lisäksi kuten neuvottiin on otettava huomioon ruumiinrakenne ja ikä.

        Aloittajalle 160 cm ja 28 v? jos on normaalirakenteinen olis esim. 61 kg ihan hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe