Olen tässä tiputtamassa painoani mutta en oikeen tiiä mikä olisi sopiva paino 160cm, ettei tule tiputettua painoa liikaa tai liian vähän kun tässä oikeen kunnolla vauhtiin pääsee?
Mikä on sopiva paino?
5
1218
Vastaukset
- kallopala
"Sopiva paino" riippuu niin monesta asiasta. Ei siihen ole mitään nyrkkisääntöä. Paras keino on pällistellä itseään alastomana kokovartalopeilin edessä ja jos näytät sopivalta niin sitten olet sopiva. Objektiivisuutta tarvittaessa pyydät jotakuta muuta pällistelemään alastonta kroppaasi ja tekemään arvion. Ei nyt välttämättä kannata kadulta huutaa satunnaista ohikulkiaa arvioimaan kuitenkaan.
Matalapainoisenakin voit näyttää plösöltä jos lihasmassan määrä on kovin pieni. Korkeammallakin vaakalukemalla voit näyttää terveemmältä, jos lihasmassa on korkeampi. - PAino
Ruumiinrakenteesta,lihaksista,rinnoista jne riippuen 50-60 kg.kun olet jo äiti-ikäinen eli Nainen niin ennemmin suosittelisin 60 kg paikkeille kuin teinipainoon 50 kg.
- Äiti kolmelle
Minä olen jo 3 lasta odottanut ja synnyttänyt,ikää 29v ja pituutta 158cm ja painoa 54kg.Muutama kilo vielä pois ja sit hyvä :)
Teinipaino vois paremmin olla joku 40kg - muuh
Äiti kolmelle kirjoitti:
Minä olen jo 3 lasta odottanut ja synnyttänyt,ikää 29v ja pituutta 158cm ja painoa 54kg.Muutama kilo vielä pois ja sit hyvä :)
Teinipaino vois paremmin olla joku 40kgSopiva paino on se, jossa pystyt olemaan ilman loputonta itseinhoa lipsumisista, ja jossa paino ei lähde nousuun. Itse tavoittelen 70-74 kiloa, en 5o, koska tiedän sen olevan minulle epärealistinen. Tuossa noin 70 pysyin pitkään ennen viimeisimpiä muksuja. tiedän monen aloittavan laihdutuksen tavoitteestani, mutta se on sitä yksilöllisyyttä. Jos pääsen 68:an, joka oli 2 ekan muksun jälkeen alin painoni, olen superonnellinen, mutta se tekee sitten jo tiukkaa. Olen mieluummin hiukan pullea ja leppoisa kun laiha nipottaja, mikä oli silloin lähellä. Tavoitteeseen on kuitenkin vielä matkaa, nyt olen plösö ja leppoisa = ei hyvä :)
- MillaMagia99
Äiti kolmelle kirjoitti:
Minä olen jo 3 lasta odottanut ja synnyttänyt,ikää 29v ja pituutta 158cm ja painoa 54kg.Muutama kilo vielä pois ja sit hyvä :)
Teinipaino vois paremmin olla joku 40kgeikös nuo mainitsemasi painot ole aika alakanttiin???!!
Jos edes löyhästi painoindekseja seuraa niin 40 kg 158-160 cm on alipainoa. 54 kg aikuiselle naiselle just ja just normaalipainossa.
Monet naiset harrastavat liikuntaa ja lihakset voivat olla hyvät, silloin painokin on korkeampi. Lisäksi kuten neuvottiin on otettava huomioon ruumiinrakenne ja ikä.
Aloittajalle 160 cm ja 28 v? jos on normaalirakenteinen olis esim. 61 kg ihan hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi304993Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604797Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä514407Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos662400Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461828Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont171738Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131452- 1051437