painekattila

autoklaavi

Oisko kellään käyttöohjeita ruotsin armeijan käytöstä poistamalle painekattilalle. On 35L astia jossa on varoventtiili kannessa ja semmonen vesiputken kynsiliitin. Mitään lämpö- tai painemittaria ei näy. Puuttukohan siitä jotain?

1

1937

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalapurkittaja

      Hei,
      Kokeiltu on, paineventtiili avautuu 0.5 barn tienoilla. Lämpö ei nouse kuin alle 100 astetta.
      Asensimme painemittarin ja lämpömittarin, lisäksi alumiinille hitsattu reiät umpeen
      Kannesta tulevaan kierre putkeen, vettä pönttöön ja muutama purkki, käytimme
      Nestekaasu lämmintä. Lämpöä riittää, mutta 0.5 bariissa avautuu varoventtiili ja lämpö karkaa asiasta, Svea painekattila 35 l on tarkoitettu ruuan lämmitykseen maastossa. Kutsuisi tätä ruuanlämmittäjäksi, ei ole paineastian veroinen, puutteita .
      Tulee muistaa että F arvo tulee olla 9- 10 ja lämpö 121.1 astetta, keittoaika 98 minuuttia kun lämpö ja paine ovat seuraavat, paine 1.2 bara ja lämpö 121.1 astetta.
      Mikäli nämä arvot eivät täyty, on suuri vaara migroobeilla kehittää aikapommin,
      Ei sovellu ihmis- eikä eläinten ruoaksi. Myrkytysriski suuri. Kun bakteerit kasvaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe