Kysymys metoriiteista

Olen lueskellut täällä ollesta viesteistä jotka kertovat meteoreita ja rupesinpa miettimään. Jossain sanottiin että useimmiten meteoriitteja ei havaita koska ne putoavat merelle tai harvaanasutuille seuduille. Maapallosta suurin osa on toki merta, mutta onko olemassa jokin paikka maapallolla joka tuntuu "keräävän" suurimman osan maahan putoavista meteoriiteista? Jos on onko tietoa mistä tämä johtuu? Esim. Suomeen ei kuulemani mukaan ole iskenyt aikoihin ainakaan suurempia meteoreja. Olemmehan toki pienen pieni valtio mutta silti.
9599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...tippuu yhtä paljon kaikkialle. Eniten niitä on pystytty keräämään Etelämantereelta, koska siellä ne jäävät jäähän tai suorastaan sen pinnalle vain odottamaan poimijaansa...
Suomessa muistaakseni viime talvena putosi meteoriitti jonnekin Heinolan (vai oliko se Kuopion) suunnalle, mutta lentoradan perusteella laskettu alue oli niin laaja, ja sitä paitsi suurimmaksi osaksi järveä, ettei mitään löytynyt vaikka etsittiin.

Äänestä

Hyvä kotimainen kraaterisivusto aiheesta kiinnostuneille katseltavaksi:
http://www.netppl.fi/~jarmom/geo/fin.htm
Sivulta löytyvät koko maailman kraaterit ja suomalaiset meteoriitit ja merkittävät tulipallohavainnot varsin tarkkkoine kuvauksineen.

Äänestä
  • sattuisiko olemaan tietoa siitä tänä vuonna siperiaan kajahtaneesta kohtuullisen isosta meteoriitista, TV uutisista satuin kuulemaan ja muistaakseni tekstitv:ltä lukemaan, kuinka putoamispaikan etsijät viimein löysivät osumakohdan? Sen enempää asiasta ei siten ole kuulunutkaan.

    Äänestä

  • sivusta kirjoitti:

    sattuisiko olemaan tietoa siitä tänä vuonna siperiaan kajahtaneesta kohtuullisen isosta meteoriitista, TV uutisista satuin kuulemaan ja muistaakseni tekstitv:ltä lukemaan, kuinka putoamispaikan etsijät viimein löysivät osumakohdan? Sen enempää asiasta ei siten ole kuulunutkaan.

    Kirjoitin siitä silloin "jonnekin tänne". Muistaakseni talvi tuli silloin keskeyttämään jatkotutkimukset, joita piti jatkaa kesän tultua. En ole vain missään nähnyt mitään mainintaa jatkoista.

    Jos löydän kirjoitukseni, siitä voinee saada sopivia hakusanoja etsimiseen, olisiko missään julkaistu uutta tietoa.

    Äänestä


Kiitoksia! Se olikin vain sellainen extemporee mieleen juolahdus kysymys (:

Äänestä

>> AVARUUDEN KIERTOLAISET

Neljä miljardia vuotta sitten asteroidi törmäsi Maahan ja aiheutti katastrofin. Tragedialla oli myös kääntöpuoli. Törmäys saattoi tuoda elämän maapallolle. Mitä asteroidit, komeetat ja meteoriitit oikein ovat?

Äänestä

Suomesta on löydetty 13 meteoriittiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mag kirjoitti:

Olen lueskellut täällä ollesta viesteistä jotka kertovat meteoreita ja rupesinpa miettimään. Jossain sanottiin että useimmiten meteoriitteja ei havaita koska ne putoavat merelle tai harvaanasutuille seuduille. Maapallosta suurin osa on toki merta, mutta onko olemassa jokin paikka maapallolla joka tuntuu "keräävän" suurimman osan maahan putoavista meteoriiteista? Jos on onko tietoa mistä tämä johtuu? Esim. Suomeen ei kuulemani mukaan ole iskenyt aikoihin ainakaan suurempia meteoreja. Olemmehan toki pienen pieni valtio mutta silti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu