Älyttömän hyvä ja täyttävä smoothie!

minjamanja

Keksin kokeilemalla aivan tajuttoman hyvän smoothieohjeen. Sopii vaikkapa iltapalaksi!

1/2 banaani
1 dl soijamaitoa
2 rkl kaurahiutaleita
n. 1 dl marjoja (mustikoita, vadelmia)

Kaikki ainekset vain tehosekoittimeen ja sekaisin. Lopputulos on ihanan kuohkea ja täyttävä. Mukaan ei tarvitse edes lisätä sokeria tai muuta makeutusta! :)

3

3397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laihduttelija

      kiitos vinkistä!!
      maistoin tänään ekaa kertaa soija maitoa ja se oli yllättävän hyvää.. tarvii kokeilla heti huomena kun on päässyt kauppaan:)

    • Bangit-----------

      täälläki päästä myös ohjeesta. vielä en ole kokeillut, kaupat kun jo kiinni mutta huomenna voisi kokeilla välipalana :) ei ainakaan näytä olevan kovinkaan kaloripitoinen niin voisi olla ihan mukavakin juoda aina välillä!

    • *BlackMagicWoman*

      välttämättä kaurahiutaleitakaan.

      Laihduttajana kannattaa huomata, että soijamaidossa on hieman enemmän kaloreita ja paljon enemmän rasvaa kuin rasvattomassa maidossa.

      Alprolta löytyy myös vähärasvainen versio, siinäkin 1,2% (tosin ei pahaa maitorasvaa). Lisäksi valitkaa soijamaito jossa lisätty kalsiumia, silloin se vastaa ominaisuuksiltaan "oikeaa" maitoa.

      Soijamaito on eri makuinen kuin tavallinen maito. Soijamaito sopii todella loistavasti cappucinomaidoksi, lämmin vaahdotettu soijamaito maistuu jotenkin kermavaahtomaiselta. (Onneksi stadissa monessa kahvilassa saakin jo soijacapun).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4125
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2253
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      59
      964
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      834
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      833
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      820
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      811
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      754
    Aihe