syvä mielenrauhan säilyttäminen

Tomppa.

Minä olen jokusen vuoden harrastanut meditaatio.
Mielenrauhani on suurimman osan päivästä ihan hyvä. Mutta joskus syvä mielenrauhani menee pois,
ja tulee ahdistusta ja vähän sellainen olo että
ei 100 % usko itseensä. Pitäisikö mennä johonkin
terapiaan että saisi vahvistettua uskoa meditaatioon ?

5

1249

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tärkempi kuin

      meditaatio.

      Korvaa se meditaatio sanalla Rentoutumisharjoitus ja tee sitä silloin kun tunnut sitä tarvitsevan. Toisaalta jos ahdistuksesi syynä näet meditaation ja se sitä todella on, niin sehän on oikeastaan hyvä tilanne. Ongelma on silloin helposti poistettavissa kun lopetat meditaation.

      Sinä olet se meditaatiosi, ei sille kukaan muu mitään pysty.

    • kooveee

      sen että et ole syvässä mielenrauhassa jatkuvasti.Heti kun pystyt helpottaa heti.
      Millään ulkosella tai sisäisellä harjoitteella et sitä saavuta . Heti kun hyväksyt vallitsevan tilanteen etkä halua sitä muuttaa .Se ikävä kyllä se haihtuu heti kun alat taas yrittämään jotain .

      Se ,että yrittää loytää pysyvän mielenrauhan johtaa vain harhaan.Pitää pystyä nauttimaan siitä todellisuudesta jonka on itse luonut omissa aivoissaan ja hyväksyä se.

      Esim. jos alkaa satamaan ja kastuu ,sen voi aivan hyvin hyväksyä .Se ei silti tarkoita sitä,että ei voi hakeutua suojaan .

    • Buddhisti

      ... otat yhteyttä johonkin meditaatio-opettajaan. Ahdistus kuuluu asiaan, se on merkki pinnalle pyrkivistä ongelmistasi. Vasta kun olet käsitellyt ne, syvempi mielenrauha onnistuu. Toivotan onnea!

    • onneen

      Vähän raflaavasti: ahdistus on tie onneen.

      Mieli toimii nousuvesi-laskuvesi -periaateella. Siksi rauhallisen jakson jälkeen tulee vääjäämättä ei-niin-rauhallista, mielen näkökulmasta katsottuna.

      Jotkut mietiskelijät ovat huomanneet (vrt. mm. legenda Milarepasta) että kun lopettaa rauhasta haaveilemisen ja "heittää toivonsa", niin se rauha voi silloin syventyä. Tällöin hyväksyy oman ahdistuksensa ja antaa sen olla, kohoaa sen yläpuolelle. Ei enää taistele itseänsä vastaan, "luovuttaa". Rauhan tavoitteleminen aikaansaa jännittyneisyyttä mielestäni 100% varmasti. Minkä tahansa asian tavoitteleminen lisää jännittyneisyyttä.

      Ehkä kuitenkin pieni jännitys on paikallaan niin kauan kuin on taivalta edessä. Jännitys pitää liikkeellä, ei jämähdä laakereillensa lepäilemään.

      • jotakuinkin niin

        Mielenrauha ei ole mielentila, vaan tilan puute. Ei voi tuostanoinnii vaan yhtäkkiä sanoa: "nyt siirryn mielenrauhan tilaan". Sen sijaan voi sanoa: "Nyt poistun tästä halujen/ahdistuksen tilasta." Pitää oppia työntämään ajattelua häiritsevät asiat pois mielestä, varsinkin vaikeissa tilanteissa. Vaikka tässä ei onnistuisi eikä saavuttaisi täydellistä tyyneyttä sinä hetkenä, niin se auttaa silti rauhoittamaan itseään.

        Tila, jossa on aina täydellisen tyyni, eikä anna minkään häiritä ikinä, voidaan tuskin saavuttaa muuten kuin valaistumisen (jos sellaista on) kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1180
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1108
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1032
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      950
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      930
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      765
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      721
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      666
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      649
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      627
    Aihe