Pidin viime lauantaina bileet, joissa tarjosin seuraavanlaista mansikkapiirakkaa. Resepti mietitytti, koska piirakassa ei ollut lainkaan jauhoja tai voita ja sokerikin suluissa. Piirakkaa ei edes tarvinnut paistaa. Vieraat kehuivat kuitenkin kovasti, joten ajattelin laittaa tännekin. Auringonkukan siemenissä on aika paljon rasvaa, mutta muuten resepti vaikuttaa aika terveelliseltä.
Pohja:
2 dl auringonkukan siemeniä
2 makeaa omenaa
8 taatelia (liotettuna 1-2 h)
Täyte:
4 dl mansikoita
(sokeria tai vaniljasokeria maun mukaan)
Jauha auringonkukan siemenet ja raasta omenat. Silppua myös taatelit. Sekoita pohjan ainekset keskenään ja levitä pohja vuokaan. Anna pohjan seistä jääkaapissa muutama tunti tai puoli vuorokautta. Soseuta mansikat ja lisää halutessasi sokeri. Levitä sose piirakkapohjalle.
En nyt löydä sitä vihkosta, missä resepti oli, mutta siinä oli muistaakseni auringonkukan siementen vaihtoehtona mantelit. Pinnalle voi myös ripotella mantelilastuja tai kookoshiutaleita.
Omituinen mutta hyvä mansikkapiirakka
Blondikaattori
0
1400
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798