Päärynöitä rommi-sokeriliemessä.

Poromies

Hei!

Kysymykseni liittyy hedelmiin, alkoholiin ja Itävaltaan.

Tämän syksyn päärynäsadosta tuntuisi tulevan runsas. Hedelmät eivät ainakaan vielä ole kovin makeita, mutta toivon mukaan maku kehittyy lisää ennen poiminta-aikaa. Päähäni pälkähti ajatus, että päärynöistä voisi tehdä yhdessä alkoholin ja sokerin kanssa säilykettä.

Olen törmännyt itävaltalaisessa keittiössä säilykkeisiin, lasipurkkeihin, joissa on ollut erilaisia hedelmiä sokerin (sokeriliemen) ja alkoholin seoksessa. Kuukausia purkissa tekeytyneet hedelmänpalat ovat imeneet itseensä sokeria ja alkoholia, ja toisaalta purkissa oleva alkoholi on saanut makua.

Olettaakseni Itävallassa on käytetty moisten hedelmäsäilykkeiden valmistamiseen tummaa tai vaaleaa rommia, joskus esimerkiksi brandyä. Suomalaiseksi alkoholivaihtoehdoksi voisin kuvitella esimerkiksi Jaloviinan.

Kuukausimääriä muhineesta säilykkeestä saadaan loistavia jälkiruokia. Hedelmänpaloja voidaan tarjoilla esimerkiksi vaniljajäätelön ja tykötarpeiden kanssa. Hedelmänpaloja voidaan käyttää myös leivonnassa. Säilöntäpurkin tyhjennyttyä hedelmänpaloista jäljelle jää makea/makeahko hedelmäinen alkoholin ja sokeriliemen sekoitus, jota voitaneen käyttää esimerkiksi jälkiruokakastikkeena tai nauttia sellaisenaan liköörin tapaan.

Sitten kysymykseen. Onko moinen hedelmien (esim. omenat, päärynät, luumut, aprikoosit) säilöntämenetelmä tuttu kenellekään tällä palstalla? Jos on, löytyykö joltakulta reseptiä/reseptejä hedelmäsäilykkeen valmistamiseen? Esimerkiksi sokerin, veden ja alkoholin suhteet olisi hyvä tietää edes suuntaa antavasti. Valmistusmenetelmän oletan olevan samankaltaisen kuin perinteisessä hedelmäkompotissa.

Kiitän jo etukäteen mahdollisesta avusta.

Ystävällisesti, Poromies

4

1488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rumtopf
      • Poromies

        Kiitos molemmille linkin lähettäneille! Juuri tällaisia etsiskelinkin. Hakusanalla "Rumtopf" täytyy haeskella saksankielisiltä sivuilta muitakin, alkuperäisiä, reseptejä.

        Ystävällisesti,

        Poromies


    • tuttu on

      Sen kun tunget viinapulloon mitä haluat ja se maustaa viinan.

      Kahvinpavut ovat yksi hyvä idea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3983
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      51
      2870
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      115
      2683
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      42
      2202
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1950
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1783
    7. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      242
      1763
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      89
      1628
    9. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1622
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      25
      1435
    Aihe