Eli onko jotain juomia jotka pitäisi näläntunnetta edes jotenkin pois (lihoittamatta tietenkään).
Jotain mitä voisi juoda työpäivän aikana aina silloin tällöin että nälkä pysyy pois, eikä alkaisi tehdä mieli syödä mtn pikkupurtavaa?
miten pitää näläntunne pois?
8
3663
Vastaukset
- Hepsukka.
onhan ne light limsat keksitty, ja kaloreita on tosi minimaalisesti. Kahvi pitää viel paremmin ja tee on siltä väliltä. Se on sit eri asia onko siin mitää järkee vaa juua nesteitä..
- kunnolla
Syö kunnolla silloin kun syöt. Itse olen huomannut, että kun syön ruualla kunnon annoksia monipuolista ruokaa, niin ei pitkään pitkään aikaan tee mitään mieli eikä ole nälkä. Voin olla esim. lounaalta pitkälle iltaan ilman, että on tarvettaa syödä syödä yhtään mitään. Niinpä ne jäävät ne lihottavat välipalatkin välistä. Laihtunutkin olen.
- yksi laihduttaja
pitävät huonosti nälkää, mutta vähillä kaloreilla saat näläntunnetta pois esimerkiksi kasvispaloilla tai marjoilla, ja lisäksi välipalaankin kannattaa sisällyttää jotain proteiinipitoista. Se pitää tehokkaasti nälkää poissa. Esimerkiksi päiväkahvin kanssa rasvatonta maitorahkaa marjojen tai hedelmäpalojen kanssa.
Kun syöt lounaalla jotain proteiinipitoista (vähintään neljäsosa lautasesta) ja reilusti kasviksia, välkä ja napostelunhalu pysyy kauemmin poissa kuin runsaasti hiilihydraatteja sisältävän aterian jälkeen. Hiilihydraattejakin saa ja pitää aterialla olla, mutta kohtuullisesti, vajaa neljäsosa lautasta perunaa/pastaa/riisiä esimerkiksi. Laihduttajan kannattaa kasvattaa proteiinin osuutta ja vähentää tuo lisäosuus perunan/riisin/pastan osuudesta.- mistä saa
proteiineja. Niistä aina puhutaan ja sanotaan yksi esimerkki, vaan kait proteiinia on muussakin kuin rahkassa ja marjoissa, vaan MISSÄ?
- balettitypy
Ylenpalttinen kahvin kittaaminen on minun salaisuuteni. Toimii, terveellisyydestä en menis takuuseen.
- tottuu
Tai no, siis ei samalla tavalla tule nälkä. Kokeilepa huviksesi joskus, että syöt parina päivänä selvästi vähemmän kuin normaalisti (vähän hiilihydraatteja) ja anna tulla rehellisesti nälkä jos tullakseen. Vettä voit ja pitääkin tietysti juoda (kuten muutenkin). Kolmantena päivänä ihme on, jos samanlainen nälkä enää kuin aiemmin.
Eikä tämä ole mikään vitsi. Itse en syö kovin paljoa, koska en liikukaan paljoa. Viikonlopulla joskus tulee syötyä useammin ja enemmän, johon elimistö nopeasti tottuu (alkaa huutaa ruokaa enemmän ja useammin), maanantaina on sitten tämän vuoksi päivällä nälkä. En mitään nolladieettejä tietysti kellekään suosittele, sen vain olen huomannut että pitkin päivää syöminen (kuten monesti suositellaan) tekee vaikeaksi pitää kokonaiskalorimäärä kurissa _ellei_ liiku paljon (asia, joka jotenkin unohdetaan aina mainita) sekä saa aikaan sen, että jos ei siihen totuttuaan myös syö pitkin päivää niin on jatkuvasti nälkä.Eli jos viikonloppuna syö ilman normaaliaterioiden välissä ja jos vielä lauantaina syö karkkia, niin maanantaina tekee mieli myös.
Itse otan porkkanan ja juon vettä.- porkkanan?
enpa kirjoitti:
Eli jos viikonloppuna syö ilman normaaliaterioiden välissä ja jos vielä lauantaina syö karkkia, niin maanantaina tekee mieli myös.
Itse otan porkkanan ja juon vettä.Minä en voi sitä jyrsiä kuin pupu, koska hampaisiin sattuu. Käsinraastettu on parasta, vaan ah´niin kovin työlästä hommaa. Joku kone siinä olisi parasta olla, mutta ei yleiskone, sillä ei saa maukasta. Haluaisin säilyttää porkkanan mehevyyden, vaan näillä itselläni olevilla vempaimilla en sitä saa aikaseksi. Tehosekoitinta en omista, saisikohan sillä hyvää porkkanamössöä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam28214567Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu737363Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127194Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675206K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1224951Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754756Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1044576PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *364506Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824216Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023988