miten pitää näläntunne pois?

miiimiiiimiii

Eli onko jotain juomia jotka pitäisi näläntunnetta edes jotenkin pois (lihoittamatta tietenkään).
Jotain mitä voisi juoda työpäivän aikana aina silloin tällöin että nälkä pysyy pois, eikä alkaisi tehdä mieli syödä mtn pikkupurtavaa?

8

3677

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hepsukka.

      onhan ne light limsat keksitty, ja kaloreita on tosi minimaalisesti. Kahvi pitää viel paremmin ja tee on siltä väliltä. Se on sit eri asia onko siin mitää järkee vaa juua nesteitä..

    • kunnolla

      Syö kunnolla silloin kun syöt. Itse olen huomannut, että kun syön ruualla kunnon annoksia monipuolista ruokaa, niin ei pitkään pitkään aikaan tee mitään mieli eikä ole nälkä. Voin olla esim. lounaalta pitkälle iltaan ilman, että on tarvettaa syödä syödä yhtään mitään. Niinpä ne jäävät ne lihottavat välipalatkin välistä. Laihtunutkin olen.

    • yksi laihduttaja

      pitävät huonosti nälkää, mutta vähillä kaloreilla saat näläntunnetta pois esimerkiksi kasvispaloilla tai marjoilla, ja lisäksi välipalaankin kannattaa sisällyttää jotain proteiinipitoista. Se pitää tehokkaasti nälkää poissa. Esimerkiksi päiväkahvin kanssa rasvatonta maitorahkaa marjojen tai hedelmäpalojen kanssa.

      Kun syöt lounaalla jotain proteiinipitoista (vähintään neljäsosa lautasesta) ja reilusti kasviksia, välkä ja napostelunhalu pysyy kauemmin poissa kuin runsaasti hiilihydraatteja sisältävän aterian jälkeen. Hiilihydraattejakin saa ja pitää aterialla olla, mutta kohtuullisesti, vajaa neljäsosa lautasta perunaa/pastaa/riisiä esimerkiksi. Laihduttajan kannattaa kasvattaa proteiinin osuutta ja vähentää tuo lisäosuus perunan/riisin/pastan osuudesta.

      • mistä saa

        proteiineja. Niistä aina puhutaan ja sanotaan yksi esimerkki, vaan kait proteiinia on muussakin kuin rahkassa ja marjoissa, vaan MISSÄ?


    • balettitypy

      Ylenpalttinen kahvin kittaaminen on minun salaisuuteni. Toimii, terveellisyydestä en menis takuuseen.

    • tottuu

      Tai no, siis ei samalla tavalla tule nälkä. Kokeilepa huviksesi joskus, että syöt parina päivänä selvästi vähemmän kuin normaalisti (vähän hiilihydraatteja) ja anna tulla rehellisesti nälkä jos tullakseen. Vettä voit ja pitääkin tietysti juoda (kuten muutenkin). Kolmantena päivänä ihme on, jos samanlainen nälkä enää kuin aiemmin.

      Eikä tämä ole mikään vitsi. Itse en syö kovin paljoa, koska en liikukaan paljoa. Viikonlopulla joskus tulee syötyä useammin ja enemmän, johon elimistö nopeasti tottuu (alkaa huutaa ruokaa enemmän ja useammin), maanantaina on sitten tämän vuoksi päivällä nälkä. En mitään nolladieettejä tietysti kellekään suosittele, sen vain olen huomannut että pitkin päivää syöminen (kuten monesti suositellaan) tekee vaikeaksi pitää kokonaiskalorimäärä kurissa _ellei_ liiku paljon (asia, joka jotenkin unohdetaan aina mainita) sekä saa aikaan sen, että jos ei siihen totuttuaan myös syö pitkin päivää niin on jatkuvasti nälkä.

      • Eli jos viikonloppuna syö ilman normaaliaterioiden välissä ja jos vielä lauantaina syö karkkia, niin maanantaina tekee mieli myös.

        Itse otan porkkanan ja juon vettä.


      • porkkanan?
        enpa kirjoitti:

        Eli jos viikonloppuna syö ilman normaaliaterioiden välissä ja jos vielä lauantaina syö karkkia, niin maanantaina tekee mieli myös.

        Itse otan porkkanan ja juon vettä.

        Minä en voi sitä jyrsiä kuin pupu, koska hampaisiin sattuu. Käsinraastettu on parasta, vaan ah´niin kovin työlästä hommaa. Joku kone siinä olisi parasta olla, mutta ei yleiskone, sillä ei saa maukasta. Haluaisin säilyttää porkkanan mehevyyden, vaan näillä itselläni olevilla vempaimilla en sitä saa aikaseksi. Tehosekoitinta en omista, saisikohan sillä hyvää porkkanamössöä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      374
      9883
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6238
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      382
      5905
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      158
      4313
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3612
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3198
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      84
      3150
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2916
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2852
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      62
      2844
    Aihe