Ihan sairasta touhua tää nykypäivänä että sitä avataan oma tili jollekin Facebook sivustolle ja sitte ku 300 kaverin raja menee rikki niin ollaan polleita että oonpas mä pidetty ja pistetään bileet pystyyn..
Samalla todellisten ystävien määrä vähenee jatkuvasti (facebook kavereita ei voi tällaisiksi laskea) ku ihmiset vaan lihoo ja istuu tietokoneensa ääressä mäkkiruokaa mässyttäen.
Tervetuloa amerikkalainen elämäntapa tänne suomeenkin! Tulee varmaan tuottamaan meikäläiselle vaikeuksia löytää alle sata kilonen naikkonen elämänkumppaniksi jos tätä menoa jatketaan!
Sairas facebook-sukupolvi
11
4588
Vastaukset
- valopilkkuolla naimisissa facebookissa niin ei kilot haittaa - niinpä-niin-päjoo-o..ja sitten vauva-applicationia hommaamaan. 
- Johnny Wankerniinpä-niin-pä kirjoitti:joo-o..ja sitten vauva-applicationia hommaamaan. Voihan johonkin netin koppiin tehdä virtuaalivauvan. Halvemmaksi tulee kuin ruokot. 
 
- kummastusItsehän olen tätä facebook kansaa. Asun kaukana kaikista lapsuuden ja nuoruuden ystävistäni, sukulaisistani ja perheestäni. Opiskelijana ei ole varaa koko ajan matkustella ja soittaa kaikkia läpi että "hei hei mitä kuuluu?" joten facebookin kautta on mukava yllättyä iloisesti kun löytää taas vanhat ystävät. Itse taidat olla harmillisen yksinäinen kun noin paljon hapottaa toisten ystävyyssuhteet. Kyllä suomi on jenkkiytymässä, ehdottomasti.. mutta mielestäni emme ole viellä noin pitkällä. - Väkivalta(-)En minäkään usko että Facebook jättää nuoret kotiin seurustelemaan päinvastoin. Mutta väkivallan ihannoinnin vaikutuksen esim. tietokonepeleissä näkee jokainen. 
 
- JokelamaniacJaa et facebook pilaa, mutta suomi24 jalostaa? 
 Näkisin itse näin, että nettisysteemit voivat edesauttaa syrjäytymistä. Ne jotka tulevat sosiaalisesti hyvin toimeen, nauttivat toki todellisten tuttaviensa reaaliaikaisesta läsnäolosta. Sen sijaan syrjäytyneille facebookit ja muut voivat muodostua eräänlaiseksi pakopaikaksi.
 Toisaalta - jos taas olet vaikka koulukiusattu, voi nettikontakti kollegaan olla sekin parempi kuin ei kontaktia ollenkaan.- revittämistäEn ymmärrä sitä vimmaa, jolla pitää jättää kaikenlaisia sekoboltsisia jälkiä bittieetteriin. Siis että revitetään henk. koht. jutut maailmalle vaikka välillä feikatenkin. Onko kyse pätemisen tarpeesta? Vai eikö seurauksia osata ajatella sen pidemmälle? Köh köh, sainpas sanotuksi - lähes kai - anonyymisti revitellen. Höhöhöö. 
- dddday is the word!revittämistä kirjoitti:En ymmärrä sitä vimmaa, jolla pitää jättää kaikenlaisia sekoboltsisia jälkiä bittieetteriin. Siis että revitetään henk. koht. jutut maailmalle vaikka välillä feikatenkin. Onko kyse pätemisen tarpeesta? Vai eikö seurauksia osata ajatella sen pidemmälle? Köh köh, sainpas sanotuksi - lähes kai - anonyymisti revitellen. Höhöhöö. Itse en ole facebookissa ainakaan toistaiseksi. Taidan jättää menemättäkin. 
 Minulla on tapana tehdä hätäisiä johtopäätöksiä ja lipsauttaa totuuksia itsestäni ja muista vähän turhan helposti. Entä jos kirjoittaisin ne nettiin? Luultavasti näin kävisi. Siispä suojelen itse itseäni huonolta tulevaisuudelta ja juoruämmän maineelta. EI facebookille!
 Kaiken lisäksi ihmisiä tuntuu ihan hemmetisti kiinnostavan, miksi et ole facebookissa. Vissiin ainoa keino erottautua joukosta, harmaasta massasta? En ole koskaan ollut harmaata massaa enkä pelännyt erottua joukosta, joten en tarvitse mitään facebookkeja.
 Varmasti tuonkin suosio tulee laskemaan ajan oloon. Näettepä vielä senkin kun sinne ei kuulu enää yhtään ihmistä. Muoti-ilmiöt menevät ja tulevat, eikun siis toisinpäin.
 
- Pena KVoi toivottavasti tämä Facebook-villitys pian laantuu. Sosiaalinen media...lähentää....ja paskat. Näin kuollutta ei meidänkään parisuhteessa oo vielä ollutkaan. Tarkoitan, että ei riitaa ole, muttakun rouva päivystää kaiket päivät näitä "ketään ei kiinnosta" -viestejä ja loppuaika pelataan farmvilleä ja niitä muita lastenpelejä. 
 Turhauttaa, kun yhteinen aika jää työpäivän ja lastenhoidon jälkeen aivan liian vähäiselle ja sekin aika käytetään mieluiten naamakirjan päivystykseen...Hankkikaa elämä ja erotkaa facebookista.- sohvaperuna23Jordanho:"Tulee varmaan tuottamaan meikäläiselle vaikeuksia löytää alle sata kilonen naikkonen elämänkumppaniksi jos tätä menoa jatketaan! " 
 Pena K.: "rouva päivystää kaiket päivät näitä "ketään ei kiinnosta" -viestejä ja loppuaika pelataan farmvilleä ja niitä muita lastenpelejä. Turhauttaa, kun yhteinen aika jää työpäivän ja lastenhoidon jälkeen aivan liian vähäiselle ja sekin aika käytetään mieluiten naamakirjan päivystykseen..."
 Näitä lukiessa herää kysymys, miksi suomalainen mies valittaa, kun naiset viettävät aikaansa FB:ssa. Voisiko syy kuitenkin olla miehessä itsessään? Tässä neljä syytä, miksi FB on parempi kuin keskiverto suomalaismies, joka löhöää sohvalla ja murtahtelee yksitavuisia äänteitä:
 1. FB:ssa joku minulle merkityksellinen ihminen osoittaa tykkäävänsä siitä, mitä tällä hetkellä teen.
 2. FB:ssa jollain minulle merkityksellä ihmisellä on aina jotain mielenkiintoista kerrottavaa/juoruttavaa.
 3. FB:ssa minua kuunnellaan ja tuetaan. Voin kertoa tekemisistäni, aikomuksistani, haaveistani ja joku minulle merkityksellinen ihminen antaa minulle niistä palautetta.
 4. FB:ssa minulle merkitykselliset ihmiset eivät välitä, vaikka olisinkin yli 100-kiloinen mcdonaldsoitu syöttöpossu.
- wolf990sohvaperuna23 kirjoitti:Jordanho:"Tulee varmaan tuottamaan meikäläiselle vaikeuksia löytää alle sata kilonen naikkonen elämänkumppaniksi jos tätä menoa jatketaan! " 
 Pena K.: "rouva päivystää kaiket päivät näitä "ketään ei kiinnosta" -viestejä ja loppuaika pelataan farmvilleä ja niitä muita lastenpelejä. Turhauttaa, kun yhteinen aika jää työpäivän ja lastenhoidon jälkeen aivan liian vähäiselle ja sekin aika käytetään mieluiten naamakirjan päivystykseen..."
 Näitä lukiessa herää kysymys, miksi suomalainen mies valittaa, kun naiset viettävät aikaansa FB:ssa. Voisiko syy kuitenkin olla miehessä itsessään? Tässä neljä syytä, miksi FB on parempi kuin keskiverto suomalaismies, joka löhöää sohvalla ja murtahtelee yksitavuisia äänteitä:
 1. FB:ssa joku minulle merkityksellinen ihminen osoittaa tykkäävänsä siitä, mitä tällä hetkellä teen.
 2. FB:ssa jollain minulle merkityksellä ihmisellä on aina jotain mielenkiintoista kerrottavaa/juoruttavaa.
 3. FB:ssa minua kuunnellaan ja tuetaan. Voin kertoa tekemisistäni, aikomuksistani, haaveistani ja joku minulle merkityksellinen ihminen antaa minulle niistä palautetta.
 4. FB:ssa minulle merkitykselliset ihmiset eivät välitä, vaikka olisinkin yli 100-kiloinen mcdonaldsoitu syöttöpossu.Miksi tälläinen keskutelu on täällä edes pystyssä? menkää ruikuttamaan facebook of sexiin. fucking åmåls 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424905
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183646
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302620
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161683
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161536
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011428
- 1521311