Kevyt ei ole hyvästä

VHH-tyyppi

Tutustukaa vähähiilihydraattiseen diettiin. Siinä syödään enemmän rasvaa ja proteiinia, hiilareita vain vähän/vähemmän.

Ihmiskeho ei pysty varastoimaan kovin paljoa hiilareita (vrt. nykyruokavalion jättimäiset hiilarisuositukset), joten ne varastoituvat rasvaksi. On monia tutkimuksia siitä, että vhh-dieetillä olleet laihduttivat jopa kaksi kertaa enemmän kuin "kevyt ruoka"-dieetillä olleet.

Rasvan syönti saa ihmisen tuntemaan olonsa kylläiseksi, joten kevyt-tuotteita popsivat ovat jatkuvasti nälkäisiä. Sen lisäksi nämä tuotteet maistuvat pahalle (esim. juusto kumille) ja ne sisältävät luonnottomia aineita ja ovat käyneet läpi luonnottomia puhdistusprosesseja.

VHH-ruokavaliolla syödään harvemmin (3-4 kertaa pvssä) ja ollaan (lähes) jatkuvasti kylläisiä.

Iho paranee (muuttuu eloisaksi kun saa taas rasvaa, eli voitelua=sisäinen kosteusvoide), monilla atooppinen ihokin. Laktoosi-intoleranssi voi "hävitä" yms. Veriarvot parantuu jne. IHO KIINTEYTYY kun lihakset saavat protskuja, senttejä lähtee vaikka kiloja ei lähtisikään.

Kyllä niitä kilojakin lähtee, ja mitä enemmän ylipainoa, sitä nopeammin. Suorastaan hurjaa vauhtia reilusti ylipainoisilla, jos diettiä vaan osataan noudattaa eikä mätystellä niitä pullia/leipää/sipsejä/perunaa/pastaa/riisiä ym. hiilaripitoista. Ruoalla lihan kanssa syödään lisukkeena vihanneksia, ja vaikka normaalirasvaista ruokakermaa. Leipääkin voi syödä, mutta sitä on tehtävä itse erikoisaineksista (helppoa ja halpaa).

Ihminen tarvitsee enemmän proteiineja, jotta lihas voi kasvaa treenatessa (=kiinteytyy, kuluttaa enemmän kaloreita), ja rasvaa, jotta keho pysyy "voideltuna".

Ihminen rapistuu ilman rasvaa! Huomatkaa se! Keho ruostuu!

T. Voita leivän päälle, usein kermaa ruokiin, kermaa kahviin koko ajan paino putoaa

Kannattaa vierailla www.karppaus.info

3

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfkinafniopjn

      miksi hiilareita ei saisi syödä?
      kaurahiutaleet, leseet, ruisleipä, täysjyväriisi ja -pasta, vihannekset, hedelmät ja monet muut terveelliset ruoat sisältää paljon hiilareita.

      Aivot, hermokudos ja punasolut käyttävät hiilareita ravinnoksi. Ketoaineet happamoittavat elimistöä ja kuivattavat sitä.

      Liika rasva ja proteiini varastoituu ihan samalla tavalla rasvaksi ku hiilaritkin. vai minkä luulet olevan varastona liialle rasvalle? rasvakudos ehkä..

      tuo laihdutus vhh:lla perustuu vain kalorinkulutukseen. Syödään vähemmän kuin kulutetaan, sopii niille jotka kärsivät nälästä laihduttaessa huonojen ruokatottumusten takia, mutta ei niille jotka osaavat syödä monipuolisesti ja terveellisesti ja pysyvät ihannepainossaan.

      mulla ei ole nälkä vaikka syön kaikki ruokani lähes rasvattomana. Lisään kyllä öljyjä paljon ruokaan ja käytän pähkinöitä ja lohta ruoassa niin että saan lähes 1g/kg hyviä rasvoja päivässä, mikä on enemmän kuin tarpeeksi.

      huonot rasvat nostavat kolesteroliarvoja ja aihettavat sydän ja verisuonitauteja. Ja kevytruoka ei maistu pahalle jos sen osaa tehdä oikein. myöskään esim. ehrmann, ingmanin rasvaton jogurtti ym. ovat hyvän makuisia. rasvan mausta en pidä sitten yhtään, siksi maustan ruoan niin että öljyt ei maistu läpi.

      iho paranee kun syö hyviä rasvoja, ei huonoja!

      myös liika proteiini rasittaa munuaisia, syön n.2g/kg mikä on enemmän kuin ravitsemussuositukset, mutta fitness-ihmiselle sopiva.

      Suosittelen:
      500g vihanneksia
      100-300g hedelmiä/marjoja
      maitotuotteita rasvattomassa muodossa
      täysjyvää ja ruisleipää
      hyviä rasvoja öljystä ja luonnollisista lähteistä
      proteiinia lihasta, kananmunista, soijasta, rahkasta, raejuustosta...

      ja lupaan että kun syö tuolla tavalla ja -500 kcal miinuksella päivittäin, ei ole nälkä, olo on hyvä ja terve ja ei tarvi luopua niistä hiilareista!

      terveisin:
      painoindeksi 20,5. ilman flunssaa kohta 2 vuotta, onnellinen elämä ja herkullinen ruoka!

      • ettei hiilareita saisi syödä

        Eikä sun ruokavalios ookaan niin huono kuin useimmilla. Menisit varmaan hyväkarpista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1556
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1246
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      234
      1243
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      270
      1122
    5. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      1003
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      1000
    7. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      999
    8. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      842
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      839
    Aihe