Karvoituksesta (alapään)

asdfasdfasdfasdfasdf

Otsikosta huolimatta, kysyn tämä täysin vakavissani ja toivon että tulis myös vakavia vastauksia :)

Niin tuossa tyttöystävän kanssa makoiltiin sängyllä ja hää harmitteli karvojenpoiston hintavuutta (esim. sokerointi). Siitä mutkien kautta, laserhoidot jne. pälistellessä pompahti mieleen kysymys, että miksi häpykarvat eivät ole karsiutuneet pois?

Alunperinhän ne ovat (kai, käsitykseni mukaan) olleet lämmittävä elementti.

Jooh, vastauksia arvostetaan.

Ja en, en ole kretiiniidioottitrollipaska, vaikka aika tyhmähkö kysymys onkin. Pieni huppeli sai kysymään em. kysymyksen :)

16

1151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdgdfgdg

      Muistaakseni häpykarvoitus estää joidenkin loisten tai bakteerien leviämisen. En nyt ole varma ja en oikein muista kunnolla.

      • loisiakin

        Onhan noita ihan häpykarvoihin erikoistuneita loisia, satiaisia.


    • tutkittua ja teoriaa

      Ilmeisin vastaus on tietysti, että alapään karvoitus toimii merkkinä sukukypsyydestä. Sinänsä karvoilla on myös muita hyötyjä: niihin tarttuu alueella eritettyjä feromoneja ja ne vähentävät kitkaa sukuelinten alueella eritoten seksin aikana.

      Sellaista en ole ennen kuullut, että ne jotenkin suojaisivat loisilta, eiköhän se ole pikemminkin päinvastoin?

      • dfgdfgdg

        Voi olla. En nyt millään muista miltä ne suojasivat, mutta joltain ne suojasivat. Jossain lehdessä oli juttua aikoinaan.


    • fakta..

      oletkos koskaan huomannut, että munaskut taitaa olla kropan lämpimin paikka ja siittiöt ei kestä kylmyyttä.

      • juutas.

      • pidä paikkaansa

        Urosnisäkkäiden kivekset roikkuvat kehon ulkopuolella juuri sen vuoksi että siittiöt eivät voi kehittyä kehon lämmössä 37 C°.

        Miehet joiden kivekset jäävät sikiöasteella laskeutumatta ovat steriilejä.


      • päinvastoin

        Fakta on päinvastoin.
        Siittiöt vaativat viileämmän varastoinnin ja siksi sinunkin pussisi roikkuvat kesähelteellä nivusen ja polven puolivälin tienoilla.
        Kylmässä taas kaikki piiloutuvat niin ettei piliä saa näyttäytymään edes hämähäkin kuvilla houkuttelemalla.


    • Veikkaisin, että siksi eivät ole karsiutuneen koska ei ole ollut tarvetta. Aika harva mies jättää panopuuhat kesken jos huomaa, että naisella on karvoitusta alapäässä ja sais se mies aika kauan ettiä semmoista naista jolle ei geeni muutoksen/muttaation takia kasva ollenkaan karvoja alapäässä.

    • Ne ovat hajuloukku.

      Näinä nykyisiä aikoina ihmisen ei sovi tuoksua/haista. Todellisessa elämässä ihminen on hyvinkin riippuvainen hajuaististaan. Tunnen (hrmh!) miespuolisia olentoja, joiden mielestä nainen haisee hyvältä. Sama toimii toisin päin. Sekä alapään että kainalokuoppien karvat ovat säilyneet juuri siksi, että ne keräävät ja säilyttävät ihmisen ominaistuoksun ja samalla kertovat, missä seksuaalisuuden vaiheessa kukin on.

      Tiedätkö muuten, että samalla työpaikalla olevat naiset alkavat saada kuukautisensa samassa rytmissä? Johtuu kuulemma tuoksusta. Ei ole myöskään sattuma, että hajuvesien pohjatuoksuna on usein eläinten seksuaalirauhasten erite (kuten myski).

      Muusta hajuaistista: tutkimuksen mukaan jo 3-5 päivän ikäinen vavua erottaa oman äitinsä maitorauhasten tuoksun vieraan naisen maitorauhasten tuoksusta.

    • bioloogikko

      Karvoitus nivusissa ja alapäässä, samoin kuin miesten parta ovat toissijaisia sukupuolituntomerkkejä - ne kehittyvät yksilön tullessa sukukypsäksi, eli niiden merkitys on ollut toimia viestinä oman lajin edustajille.

      Kainalo- ja häpykarvat keräävät tuoksuja, jotka vahvistavat sanomaa sukukypsyydestä.

      Ja mahdollisesti niillä on ollut ennen vaatteiden keksimistä funktio kitkan vähentäjänä liikkuessa (ja seksin aikana :).

      • päätös

        kannattaa siis jättää pesemättä niin ei tarvitse tuhlata rahoja eläimen eritteiden ostamiseen


      • bioloogikko
        päätös kirjoitti:

        kannattaa siis jättää pesemättä niin ei tarvitse tuhlata rahoja eläimen eritteiden ostamiseen

        Karvoitus kehittyi toimimaan feromoniloukkuna hyvin kauan sitten - karvoituksesta ei jää fossiiliaineistoa, mutta karvoitukseen vaikuttavat geenit (geenimuutosten ikää voidaan arvioida hyvin karkeasti) viittaisivat siihen, että alastomia apinoita oli jo kauan ennen Homo-suvun syntyä. Vasta varsin hiljakkoin alkumuotomme alkoivat käyttää jotain vaatteiden tapaisia. Vaatteet taas hautovat paikkoja, antavat bakteereille kivat , kosteat elinolosuhteet ja bakteerit (tai oikeammin niiden metaboliatuotteet) taas haisevat usein pahalta - eli niiden myötä ihanalta tuoksuvista feromoniloukuistamme tuli melkoisia löyhkäpesiä. Eli pesehän puskasi säännöllisesti, ellet elele tropiikissa ilman vaatteita.


      • voima
        bioloogikko kirjoitti:

        Karvoitus kehittyi toimimaan feromoniloukkuna hyvin kauan sitten - karvoituksesta ei jää fossiiliaineistoa, mutta karvoitukseen vaikuttavat geenit (geenimuutosten ikää voidaan arvioida hyvin karkeasti) viittaisivat siihen, että alastomia apinoita oli jo kauan ennen Homo-suvun syntyä. Vasta varsin hiljakkoin alkumuotomme alkoivat käyttää jotain vaatteiden tapaisia. Vaatteet taas hautovat paikkoja, antavat bakteereille kivat , kosteat elinolosuhteet ja bakteerit (tai oikeammin niiden metaboliatuotteet) taas haisevat usein pahalta - eli niiden myötä ihanalta tuoksuvista feromoniloukuistamme tuli melkoisia löyhkäpesiä. Eli pesehän puskasi säännöllisesti, ellet elele tropiikissa ilman vaatteita.

        tämäkö on syy nudismin harrastukseen? Karvoitusalueelta hyvin ilmastoidut vaatteetko toimisivat jos ei pese? Minihame ilman housuja niin muutaman kuukaden pesemättömyyden jälkeen alkaa tuoksut olla kohdallaan.


    • Onhan paljon parempi

      No siitähän se johtuu, että kyllä sopivan karvainen on satajänistä parempi pimppa, kuin karvaton.

      Karvaton on jotenkin mauton, ja liian pitkäkarvainen on törseän näköinen, ja varmaan yhtä sotkuinen, kuin vanhan ukon liian pitkät viikset, jotka ovat kauravellissä uineet.

      Karvattomuus korreloi jotenkin alaikäisyyteen, ja minä terveenä miehenä kannatan ehdottomasti siistiä, mutta ehyen karvaista. -Se on suunnattoman kaunis, ja ah- niin varma tressin poistaja, ettei mikään vedä sille vertoja.

    • joko sinulla

      Onko sinulla sitten karvat jo kuluneet varresta pois?
      Eiköhän nuo karvat ole poissa
      sieltä mikä eniten on kulutuksen
      kanssa yhteydessä,
      vai miten luulisit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe