"Sanaa asetelma käytti ensimmäisen kerran julkisesti kirjailija, kriitikko, taidemaalari ja metsänhoitaja H. Ahtela alias Einar Reuter vuonna 1917 ilmestyneessä monografiassa, jonka otsikko oli Helena Schjerfbeck. Tässä kirjoituksessa julkaistu käsite yleistyi myöhemmin kielenkäyttöön. Aikaisemmin suomen kielessä asetelmasta käytettyä sanaa ”hiljaiselo” kirjoittaja piti mahdottomana."
Eikö parempia käännöksiä ole?
Eikö parempia käännöksiä ole?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eikös tuo ole Kaikkien Taiteiden Kielellä (= sillä kielellä, jota en vähääkään osaa) ”Nature Morte”?
Saksankielinen käsite "Stilleben" tarkoittaa ainakin minulle, kuvataiteen harrastajalle, asetelmaa. Esimerkiksi klassiset hedelmämuodostelmamaalaukset ovat asetelmia.
Anteeksi! Luin aloittajan tekstin vasta nyt huolellisemmin. Hänhän jo puhui "asetelmasta", joten ei minulla mitään lisättävää taida ollakaan. Asetelma, sommitelma, muodostelma, kompositio ... siinä ne, jotka tulevat mieleeni.
Kun olin valokuvauskurssilla täällä Ruotsissa opin tuon "stilleben". Kun vaan tietäisi, miten se lausutaan ruotsiksi ja eikö se ole saksalainen sana.
Eiköhän kaksi tavallisinta "stillebeniä" ole kukat ja hedelmät.
"Stilleben" on suomeksi tietenkin asetelma.
Ruotsalaisilla ei tosiaan taida olla muuta sanaa kuin "stilleben", joka lausutaan varmaan kuten saksassa mutta ehkä ilman suhu-ässää.
Brititkin ovat kääntäneet oman sanansa suoraan saksasta.
Sinänsä mielenkiintoista, että ranskan "nature morte" on KUOLLUT luonto, kun taas saksalaisten "stilleben" on liikkumaton ELÄMÄ.
Still Life Photography-kategoriaan kuuluu paljon kuvia joiden "asetelmallisuus" on kyseenalaista.
Tosiaankin, ruotsiksi lausutaan "stilleben", mutta "jaksoteltuna" suurin piirtein "still-leeben".
Kun lapsena koulussa törmäsin sanaan ensimmäisen kerran kirjoitetussa muodossa, mielsin sen jaksoteltuna "stille-ben", eli että se on jonkinlainen "hiljainen jalka"... Vieläkin punastuttaa...
Vaikka still life (painting) onkin suomeksi asetelma, ei kaikkia asetelmia suinkaan sovi kääntää englanniksi termillä 'still life'.
Kuvitellaanpa vaikka auton kytkinasetelmaa: ”clutch still life” :•)
* * *
Kun Yhdistyneet kansakunnat (YK) oli aivan uutta, ei englannin osaaminen ollut Suomessa aivan nykyisellä tasollaan. Olen kuullut Yleisradion uutisoineen silloin jotain sen tapaista kuin ”Yhdistyneiden kansakuntien eilisessä yleiskokouksessa puhunut kenraali Assembly sanoi...”.
Miten tuokin sitten liittyy tämän keskustelun tematiikkaan, sitä sopinee miettiä.
>> Kuvitellaanpa vaikka auton kytkinasetelmaa: ”clutch still life” :•) >>
"Kytkinasetelma" onkin virheellinen sana. Oikea termi on "kytkinasennelma" - sehän on asennettu eikä asetettu.
Sama koskee muita autossa tai missä tahansa koneessa tai laitteessa olevia useammista osista koottuja kokonaisuuksia: Ne ovat asennelmia, eivät asetelmia. Esimerkiksi moottori-vaihteistoasennelma jne.
»assembly
aggregaatti; kokonaisuus, kooste, valikoima, kokoelma, rakennelma, asetelma; ryhmä, sarja, joukko; kokonaisuuteen kuuluva osa; kokoonpano, asennus, asentaminen, koonti; asennelma, yhde, yhdistelmä; kytkinlaitos; koneikko; yksikkö; kokoaminen kuvajärjestykseen; käännös, koostaminen (atk); kokous»
[MOT Enteka 7.0 Professional]
Tuo 'asennelma' on minun korvissani aika paperinmakuinen sana, jonka käyttämistä tekisi mieli välttää. Minulla 'assembly' kääntyy paljon helpommin 'asetelmaksi', olkoon sitten oikein tai väärin.
Onneksi en joudu juuri koskaan kääntämään autotekniikkaan liittyviä tekstejä.
"Still, alive", minä taas olen joutunut kääntämään ja laatimaan auto- ja muuhun tekniikkaan liittyviä tekstejä leipätyökseni yli 40 vuotta, ihan onnekseni kylläkin.
Viime aikoihin saakka käänsin tekstit paperille, joten ei ole ihme, jos sana maistuu paperilta. Nyttemmin makuun lienee tullut sähköinen vivahde, eikö vain?
40 vuotta on ihan kunnioitusta herättävä rupeama kääntäjänä!
Ostin tasan 20 vuotta sitten eli syksyllä 1988 ensimmäisen tietokoneeni. Kyseessä oli 286-taso mutta sentään jo valtavalla 20 megatavun kiintolevyllä varustettuna! Tulostimena oli peräti 24-neulainen matriisiprintteri.
Seuraavana vuonna minulta meni työpaikka alta. Uuden pestin hakemisen asemesta päätin ryhtyä kielenkääntäjäksi, vaikka minulla ei ollut moiseen minkäänlaista koulutusta.
Ensi syksynä voin viettää vasta 20-vuotistaiteilijajuhlaa.
Sähköistä homma on ollut alusta pitäen, konesukupolvet ovat vain vaihtuneet tiuhaan tahtiin ja ohjelmiakin on saanut päivittää tuon tuostakin.
"Still alive", kiva kohdata saman alan yrittäjiä täälläkin.
Tietokoneet ja Internet ovat helpottaneet kääntämistä valtavasti. Toisaalta seurauksena on ollut ansiotason lasku ja kustannustason nousu, niinkuin totesit koneiden ja ohjelmien uusimisesta.
Minulla on vielä tallessa ensimmäinen itse (käytettynä) ostamani kirjoituskone, Natsi-Saksassa 30-luvulla valmistettu Olympia, joka takoi minulle vuosien mittaan varmaankin miljoona markkaa eli aika ison summan nykyrahassa. Värinauhaa vaille toimintavalmis milloin tahansa.
Taidettiin mennä vähän sivuun aiheesta, mutta toivotan menestystä käännöstyöhön. Jos tunnet tarvetta yhteydenpitoon, kerron kyllä sähköpostiosoitteeni.
Olisi todellakin mukava vaihtaa ajatuksia käännöstyöstä ihan kahden kesken.
Itselläni on vain yksi sähköpostiosoite, josta paljastuu yritykseni ja henkilöllisyyteni. Näillä palstoilla haluan esiintyä aivan anonyyminä, joten en julkista tuota osoitettani tässä.
Tämäkin on aika helppo linkki: englannin kuutoset ja amerikan löytäjä, loput vakiokamaa.
Tämä on kakkososoitteeni, jonka voin lopettaa heti, jos sinne alkaa tulla häiriöviestejä.
Asetelma-sanan maalaustaiteeseen tuonut H. Ahtela:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Einar_Reuter
Ja hänen poikansa:
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=4380&sid=51b129a2258bc62c84a9bd55258349a5