kana-nuudelivuoan ohjetta?

tsin

Ei kukaan sattuis tietämään kana-nuudelivuoan ohjetta? ei löydy googlesta :(

3

4022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosiaankin

      että on olemassa jokin yksi ja ainoa "kana-nuudelivuoka" ja sillä sitten resepti?

      Mistä me voisimme tietää, mikä varmaan sadoista "kana-nuudelivuoista" on se jota sinä ajat takaa? Kun täällä "Etninen keittiö" -palstalla kysyt, voisit edes kertoa mihin maahan tai maaryhmään vuokasi mahdollisesti liittyy.

    • tässäpä jotain

      Ei ole olemassa mitään yksittäistä "kana-nuudelivuokaa", sehän voi tarkoittaa käytännössä mitä tahansa. Tarkoitatko nyt sellaista vuokaruokaa, joka gratinoidaan uunissa? Siihen tarkoitukseen nuudelit kuulostavat vähän erikoiselta, mutta näpytelläänpä nyt jotain, jos et itse osaa maalaisjärkeä käyttää.

      Paista broilerinsuikaleet, sipulia, valkosipulia, inkivääriraastetta, chiliä ja halutessasi myös muita kasviksia (esim. porkkana, paprika, sienet...) kevyesti pannulla.

      Yhdistä keitetyt nuudelit ja broileri-kasvisseos uunivuoassa ja lisää päälle neste, jota varten olet kuullottanut kattilassa ensin nokareen punaista currytahnaa ja lisännyt purkin kookoskermaa. Curry-kookoksen kuumentuessa kiehuvaksi, lisää haluamaasi juustoa raasteena ja anna sulaa nesteeseen. Kaada seos nuudeli-broileriseokseen.

      Pidä uunissa 200-225 asteessa niin kauan, että juusto on kauniin kullanruskeaa.


      Tällaisena minä ymmärtäisin nuudeli-broilerivuoan. Tätä voisinkin kokeilla joku kerta!

      • olisi ihka suomalaista

        200gr keitettyä makaroonia
        400gr ruskistettuja kanasuikaleita
        2dl ruokakermaa
        voitele uunivuoka. Laita kerroksittain vuokaan makaroonit ja kanasuikaleet. Aloittaen makaroonilla. Eli: kerros makaroonia, kerros kanansuikaleita, kerros makaroonia ja vielä kerros kanansuikaleita. kaada päälle: ruokakerma. Mausteeksi riittää: suola. Uunissa 200¤c 40minuuttia.

        Mutta etno viettelys myös silmänruokaa
        http://www.iltalehti.fi/ruoka/200701295642093_t1.shtml


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe