Pitäisi tässä kokeilla kahden viikon ajan lapselle viljatonta ruokavaliota että saataisiin selville onko niissä jotain allergisoivaa.. Itsellä ei juurikaan ole kokemusta millä mitäkin voisi korvata. Esim. Millä suurustan kastikkeen, mitä puolukkapuuroon mannasuurimon sijasta?? Eli neuvoja, ruokaohjeita ja kirjavinkkejä otetaan vastaan enemmän kuin kiitollisena :)
Viljaton ruokavalio
7
3624
Vastaukset
ruokavaliolla jo lähes neljä vuotta. En koskaan suurusta kastikkeita ja ainoa "suuruste" jota käytän on kuohukerma. Sillä kastikkeet sakeutuu ihan riittävästi. Tänään tein kantarellikastikitee sipulien kera eikä siihen mitään jauhosuurustetta tarvittu. Kerma riitti.
Jos haluat kokeilla viljatonta ruokavaliota niin ei ole vaihtoehtoa puuroon jossa ei olisi viljaa.
Tutustu vähähiilihydraattiseen ruokavalioon osoitteessa:
http://www.hiilaritietoiset.net/ruokapyramidit.htm- muutenkin terveelisempi
Tomaattimurskaan tehty kastike suurustuu mukavasti, kun sitä vähän keittää kokoon. Myös vähärasvainen tuorejuusto tuo massaa soosiin.
- Viljatonta
Eikös maissitärkkelys käy viljattomaankin ruokavalioon? Eli toimii suurusteena monissa kastikkeissa. Ja riisipuuroa voi uskoakseni ainakin syödä..Kaupassa myydään riisihiutaleita, joista saa näppärästi puuron, jos ei ole aikaa ruveta sitä uunissa hauduttelemaan. Ja muutenkin voit tarjota lisäkkeenä ruuan kanssa riisiä. Se on helposti sulavaa, ja maistuu varmasti myös lapsille!
- meilläkin sama ongel
Kuten joku jo tuolla aikaisemmin tuumasi jos on täysin viljaton ei käy maissi eikä riisikään... Gluteenittomaan käy sitten kuitenkin nuo maissi ja riisi, hirssi, tattari yms paitsis kun äitille ei esim käynyt tuo tattari, mutta kaura kävi ja on ihan gluteeniton ja kastikkeiden suuristeita on gluteenittomana ja minä käytän tuota tuotetta muutenkin...
- itsekin voi etsiä
http://www.keliakialiitto.fi/liitto/gluteeniton_elama/resepteja/
Vähän omatoimisuutta kiitos! - prettybalanced
Karkeasta riisijauhosta saa ihan mannapuuron/puolukkapuuron kaltaista puuroa. Suosittelen! Itse olen tehnyt puolukka- ja herukkavispipuuroa kyseisistä jauhoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1193725Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141548Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181396Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931383Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi281276Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16964Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72933Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä124902Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60829