Pirkan keksi-kinuski-keikaus -jäde!

suklaahirviö

Nyt voin sanoa, että olen löytänyt tähän astisista kokeilemistani kinuskijädeistä parhaimman! K-kaupasta löysin Pirkan (!) keksi-kinuski-keikauksen. Sellainen puolen litran purkki jäätelöä - samaan sarjaan kuului myös mansikkajuustokakku-jäätelö!

Uskomattoman HYVÄÄ! Ja takuu-ehta-aito kinuski - ei mitään toffeeta! Unelmanihanaa, kermaisen täyteläistä vaniljajäätelöä, kaurakeksiä ja kinuskikastiketta! Kinuski on muuten kuin kotona keiteltyä - siitä suuri kiitos Pirkalle.

Täältä löytyy lisää tietoa siitä jäätelösarjasta.
http://www.pirkka.fi/ruoka/pirkka_tuotteet/uutuudet
Tuon sarjan pähkinäyllätys-jäätelö kuulostaa myös ihanalta, mutta en taida uskaltaa maistaa. ;) Nämä herkut ON ihania, mutta kovasti kalliita myös. :(

Silti tiedän sen, että kinuskihulluna tulen ostamaan tuota kinuski-keksi-keikausta uudemman kerran - ja PIAN!

4

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhtia tavaraa

      En ole kyseisiä maistanut (kun ei K-kauppaan varta vasten jaksa lähteä), mutta 400g/0,5l jäätelöksi on todella paljon. Harvassa on sellaisetkin, jotka yli 600g per litra, saati sitten 800g. (toisaalta vähän ihmetyttää, kuinka ne noista saaneet saman tilavuuden ja painon omaavia, yleensä eri koostumus aina sen verran vaikuttaa)

      • suklaahirviö

        Laatujätski on painavaa. Ben&Jerry's on toinen tuollainen, jossa painoa piisaa.

        Kyllähän sen koostumuksen kiinteyden (ja turhan ilman puutteen) huomasi jäätelöä kaivertaessa kuppiin. :) Toisin sanoen se ei ollut niin pehmeää kuin "kevyemmät" jäätelöt - mutta ei haitannut, ei tippaakaan! :)

        Tuo pakkauskoko on muuten nerokas sekin. Itse vedin ½ paketista yhtenä päivänä ja toisen puolen toisena. En aina oikein pidä siitä, kun on kauhian suuria paketteja.. jäävät sitten pakastimen pohjalle lojumaan.. Tuo 0,5 litraa oli just passeli tälle hirviöiselle. ;)


      • kokeilla
        suklaahirviö kirjoitti:

        Laatujätski on painavaa. Ben&Jerry's on toinen tuollainen, jossa painoa piisaa.

        Kyllähän sen koostumuksen kiinteyden (ja turhan ilman puutteen) huomasi jäätelöä kaivertaessa kuppiin. :) Toisin sanoen se ei ollut niin pehmeää kuin "kevyemmät" jäätelöt - mutta ei haitannut, ei tippaakaan! :)

        Tuo pakkauskoko on muuten nerokas sekin. Itse vedin ½ paketista yhtenä päivänä ja toisen puolen toisena. En aina oikein pidä siitä, kun on kauhian suuria paketteja.. jäävät sitten pakastimen pohjalle lojumaan.. Tuo 0,5 litraa oli just passeli tälle hirviöiselle. ;)

        Ihan ok oli muuten, mutta itse jäätelö ei ollut kauhean kummoista. Olen syönyt parempaakin vaniljajätskiä. Mutta kinuski ja keksi oli kyllä hyvää. Täytyy kokeilla muitakin makuja. Kokemuksia?


    • jädehirmu

      Parasta jäätelöä tuo keksi-kinuski-keikaus!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10593
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4953
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4753
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4086
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe