kurpitsasta mitä?

pallol

kasvatin keltaisen kurpitsan ja nyt en tiedä, onko se edes syötävää lajiketta??? tämä yksilö ei siis ole oranssi vaan keltainen... mitä mä teen siitä? auttakaa;) olen erittäin ylpeä saavutuksestani, nyt vaan kun tietäis mitä sillä tekee...

3

2694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitä

      pitsaa, eli kurpitsaa.

      Tai ei tarvitse edes tehdä, sillä sehän on jo valmis kurpitsa!

    • kerroksen parvekkeelta

      Jos alla on naapurin musta mersu se mässähtää komeammin. Toisaalta tulee hienompi sose suoraan asfalttiin iskeytyessään.

    • Tee ihmeessä kurpitsakeitto - sesongin suuri herkku. Mutta toisin kuin oheisessa reseptissä

      http://www.elisa.net/ruokajaviini/reseptit/?id=V003073

      halo kurpisa sektoreiksi ja laita uunipannulle, kaada päälle oliiviöljyä - jos kotoasi ei sattumoisin löydy aitoa kurpitsaöljyä - ja paista uunissa miedolla lämmöllä noin 45 min. kunnes kurpitsa on aivan pehmeää - kuori ja käytä sisus. Sen jälkeen toimi ohjeen mukaan - maku on näin paljon parempi.

      Pinnalle krutonkeja ja loraus kurpitsaöljyä, joka kyllä on väriltään aivan kuin vanhaa moottoriöljyä , mutta maku todella hienon pähkinäinen.

      Katsoi kuitenkin ensin, että kurpitsasi on ns. syötävä kurpitsa eikä mikään koristekurpitsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe