kysymyksiä

mira.d.

Olisin tosi kiitollinen jos joku vastaisi näihin. Elikkä mua mietityttää, onko pakasteranskalaiset niin hirveän epäterveellisiä, siis jos ne vaan kypsentää uunissa eikä paista missään upporasvassa? Onkohan niissä jäljellä mitään oikean perunan terveydellisestä sisällöstä, esim c-vitamiinia, vai onko kaikki hävinnyt?

Ja sit kysyisin kalapuikoista, että onko niissä ollenkaan terveellistä kalaa, vai onko ne vaan sellasta ns. mössöä? Kuulosti tyhmältä tuo kysymys, mutta toivottavasti ymmärsitte.. :)

4

6636

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perunoissa...

      ...on vaikkapa keitettyihin perunoihin verrattuna aika paljon enemmän rasvaa, vaikka paistaisit ne uunissa uppopaistamisen sijaan. Vitamiinien jne. osaltakin keitetty peruna on paljon parempi, ja höyrytettäessä vitamiinit säilyvät kaikkein parhaiten. Voit vertailla vitamiini- ja rasvamääriä esim. Finelissä (www.fineli.fi).

      Kalapuikoissa on myös enemmän rasvaa kuin vastaavassa tuoreessa kalassa, ja rasva ei suurimmaksi osaksi ole kalan omaa hyvää rasvaa, vaan paneroinnin mukana lisättyä rasvaa. Muuten kalapuikkojen valmistuksessa käytetty kala ei juurikaan eroa vaikkapa pakasteseitistä, vaan ero on siinä paneroinnissa. Kala ylipäätään on terveellistä, mutta erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota siihen, että syö tarpeeksi rasvaisia kaloja kuten lohta tai silakkaa, joista saa hyviä omega-3-rasvahappoja.

      Eli kalapuikot ja ranskalaiset perunat (edes uunissa valmistettuina) eivät ole mitään terveysruokaa, eikä niitä kannata liian usein syödä. Paljon mieluummin tuoretta kalaa ja keitettyjä perunoita tai vihanneksia.

      • runsaasti hiilihydraatteja, jopa 18 grammaa/100g. Hiilihydraatit ovet elimistölle sokeria. Rasvaa niissä on suhteellisen vähän6-9 grammaa/100g, mutta rasvan laadusta ei ole sitten tietoa. Todennäköisesti jotain halpaa epäterveellistä kasviöljyä. Tuskin niitä oliiviöljyssä on esipaistettu.

        Perunoiden osalta aina kannattaa muistaa myös niiden hiilihydraattimäärä. Perunathan sisältävät paljon tärkkelystä joka on sokeria


      • tämä...
        kj.mattila kirjoitti:

        runsaasti hiilihydraatteja, jopa 18 grammaa/100g. Hiilihydraatit ovet elimistölle sokeria. Rasvaa niissä on suhteellisen vähän6-9 grammaa/100g, mutta rasvan laadusta ei ole sitten tietoa. Todennäköisesti jotain halpaa epäterveellistä kasviöljyä. Tuskin niitä oliiviöljyssä on esipaistettu.

        Perunoiden osalta aina kannattaa muistaa myös niiden hiilihydraattimäärä. Perunathan sisältävät paljon tärkkelystä joka on sokeria

        ...siis VHH-palsta, vai miksi luettelet meille hiilihydraattimääriä? Aloittaja oli kiinnostunut ranskalaisten perunoiden terveellisyydestä verrattuna esim keitettyihin perunoihin, ja kalapuikoissa käytetyn kalan terveellisyydestä.

        Lisäksi huomauttaisin, että mielestäni rasvamäärä 6-9g/100g on jo aika suuri, varsinkin kun on kyse tuotteeseen lisätystä täysin turhasta rasvasta. Tietenkään koko paneeraus ei ole mitenkään terveellinen, enkä suosittele kalapuikkojen tai muiden leivitettyjen tuotteiden syömistä liian usein kenellekään, etenkään jos on tarkoitus pitää painonsa kurissa tai laihduttaa. Kuitenkin muutama gramma jauhoja tavallisessa laihduttajan sekaruokavaliossa on varmasti pienempi "synti" kuin paneerauksen sisältämä rasva.


    • elliivo

      Kalapuikoista voi valita filekalapuikot jotka eivät ole niin "mössöä" vaan paljon paremman makuisiakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      138
      4734
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      177
      3883
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3586
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2901
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1846
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      54
      1277
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1251
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1203
    Aihe