Söi pillereitä

Kuinka olikaan niiden tutkimusten kanssa?

Entä niihin uskominen?

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810098397385_ul.shtml
5411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tutkimusten mukaan vain osa käyttäjistä ottaa pilleriinsä niin kuin pitäisi. Tässä on epäilemättä käynyt niin, että pillerit ovat juuri kriittisellä hetkellä unohtunut ottaa tai muusta syystä jääneet käyttämättä.

Äänestä

Pillerit ovat, pillerityypistä riippuen hyvin varma ehkäisykeino. Mutta täydellinen keino se ei ole - pieni huolimattomuus, vatsatauti tai yhteensopimattomat lääkeaineet voivat aiheuttaa hormonipitoisuuden hetkellisen heilahduksen, joka sallii munasolun irrota. Muistaisin, että jos tuhat naista käyttää yhdistelmäpilleriä vuoden ajan, heistä keskimäärin yksi tulee raskaaksi. Minipillerit eivät ole aivan yhtä varmoja, koska ne ovat tarkempia ottamisajankohdan suhteen kuin yhdistelmäpillerit.

Eräät antibiootit ja masennuksen luonnonmukaisena hoitona käytettävä mäkikuisma ovat esimerkkejä aineista, jotka heikentävät ehkäisypillereiden tehoa. Tästä on ainakin reseptilääkkeiden kohdalla maininta tuoteselosteessa - eli se kannattaa lukea tarkkaan ja muistaa aina mainita lääkärille kaikki käyttämänsä lääkkeet, niin voidaan määrätä sopiva lääkeaine.

Ainoa 100% varma ehkäisykeino on seksistä pidättyminen.

Äänestä

Ja Iltalehtihän ainakin on täysin luotettava ja takuuvarma tietokanava??

Niiden tutkimusten mukaan naiset myös unohtelevat pillereitä - ja unohtavat unohtaneensa.

Äänestä

Ehkäisypillereitä säännöllisesti ohjeiden mukaan käyttävien naisten hedelmöittymiskyky romahtaa.

Uskoisitko sellaiseen tutkimustulokseen? ;)

Sinun logiikkasi mukaan kahdenkymmenen metrin kovalle maalle putoamisen yleinen vaarallisuus on kyseenalaista, koska joku on joskus siitä selvinnyt ilman vammoja.

Äänestä

että maailmassa ei ole mitään muuta 100-prosenttista kuin kuolema.

Mikään ehkäisymenetelmä ei ole 100-prosenttisen varma - varsinkin jos ei noudata ohjeita tarkasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sai kolmoset kirjoitti:

Kuinka olikaan niiden tutkimusten kanssa?

Entä niihin uskominen?

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810098397385_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu