pahkinat & siemenet

kuinka paljon pitaisi syoda pahkinoita ja siemenia etta niista saisi tarpeeksi proteiinia korvaamaan liha?
3565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

proteiiniahan on kaikissa kasviksissa erittäin paljon merilevässä 35g/100g jonka tulisi kuulua joka aterialle. seesam ,auringonkukan siemen ym siemenet, ja kaikissa kasviksissa,ja hedelmissä valkuaisaineet tulisi saada kasviksista eikä lihasta.ongelma ei olen yleensäkään ihmisillä valkuaisaineitten liian vähäisestä saannista, vaan liika saannista.ja että ne on eläinperäisiä,ei kai
sitä kukaan rupea laskemaan minkä verran sitä tulee mitäkin syötyä. lainaa tai osta kasvis syönnistä ja ravinnosta kertovia kirjoja niin saat tietoa enemmän ravintomääristä ei ulkoa muista kaikkia, n 15v vuotta on minulla mennyt vegaanina. eikä vielä ainakaan ole ilmenny vaikeuksia muuta kuin myönteisiä kokemuksia.

Äänestä

www.ktl.fi/fineli

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stb kirjoitti:

kuinka paljon pitaisi syoda pahkinoita ja siemenia etta niista saisi tarpeeksi proteiinia korvaamaan liha?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu