Valtavat revat!

Otsikko Helsingin Sanomien pääuutissivulla tänään:

"Palomiehet irrottivat takapuolestaan porttiin juuttuneen kauriin"

Mahtavan kokoiset takapuolet näillä palomiehillä...
9567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eikös tuo ole kirvesmieskielessä jonkinlainen vinotuki tai pönkkä? Ruotsin sanasta 'sträva', arvatenkin?

Äänestä
  • Puheliaalla puhemiesnaisella, äidinkielenopettaja Riitta Uosukaisella oli/on omien sanojensa mukaan ”rintaa, reittä ja revää”. Olisikohan vokaalisointuisempaa tuohon malliin?

    Äänestä

  • Muistelias kirjoitti:

    Puheliaalla puhemiesnaisella, äidinkielenopettaja Riitta Uosukaisella oli/on omien sanojensa mukaan ”rintaa, reittä ja revää”. Olisikohan vokaalisointuisempaa tuohon malliin?

    Keihäänheittäjä, aforistikko Seppo Räty osasi kannustaa joukkuetoveri Heli Rantasta sanaseppomaisella tavallaan:

    http://fi.wikiquote.org/wiki/Seppo_Räty

    (taitaa olla 18. lainaus ylhäältä lukien)

    Äänestä

Google-hakusivulla:
»Niko ja Mella Palosuon pihalle ilmestyi aamulla sekoilemaan valkohäntäpeura. Aikansa pihalla pyörittyään eläin jäi kiinni rautaporttiin.»

Linkin takaa löytyvässä lehtijutussa:
»Niko ja Mella Palosuon pihalle ilmestyi aamulla sekoilemaan metsäkauris. Aikansa pihalla pyörittyään eläin jäi kiinni rautaporttiin.»

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1603361

Peurojen ja kauriiden erottaminen toisistaan on ollut asiantuntijoillekin kiistanalaista ja eräitä ennen peuraksi luokiteltuja lajeja pitäisi kai nykyisin kutsuttaman kauriiksi.

Metsäkaurista on joskus kutsuttu tarvakseksi (vai kenties sittenkin tarvaaksi – yksikön nominatiivi kuitenkin ’tarvas’). Akseli Gallen-Kallelan museo Espoossa tunnetaan nimellä Tarvaspää, ja taitaapa nimi elää paikannimistössä muuallakin.

Ajoin 20 vuotta sitten ns. Histan suoralla Espoossa ”peurakolarin”. Nyt minun pitäisi kai puhua paremman tietämyksen valossa kauriskolarista.

Tapanani on viettää kesäisin yksi viikko eräässä meren saaressa Porkkalanniemen tuntumassa. Pieni tokka peuroja... eikun kauriita ilmestyy usein vähän ennen auringonlaskua ruokailemaan ruovikkoiseen poukamaan, ehkä 70 metrin päähän saunan kuistista, iltaoleskelupaikastamme. Kerran vaimoni oli metsässä kävellessämme aivan vähällä polkaista maassa makaavan vasan päälle.

Toinen jokakesäinen mökkipaikkamme on monta sataa kilometriä pohjoisempana. Siellä olemme päässeet monesti tekemään näköhavaintoja metsäpeurasta.

Äänestä
  • Reivilauta = vinotuki

    Äänestä

palomiehillä olla yksi yhteinen takapuoli? Kenties siamilaisia kaksosia? Ellei peräti kolmosia?

Äänestä
  • Yksi. Muuten olisi "takapuolistaan".

    Äänestä

  • wc:ssä? kirjoitti:

    Yksi. Muuten olisi "takapuolistaan".

    takapuolestaan.

    Äänestä

>Palomiehet irrottivat takapuolestaan
>porttiin juuttuneen kauriin

Tuon portin on täytynyt olla EXIT PORT (vrt. ex-senaattori T. Halmeen tatueeraus EXIT ONLY).

Takamus voi olla tiettävästi pitkänmallinenkin. Jo muinaiset roomalaiset tunsivat sanalaskun ”Ars longa, vita brevis” (= pitkä takamus, lyhyet valkoiset alushousut).

Aihetta sivunnee tämäkin tällä palstalla esiintynyt puh.vuoro
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&posting=22000000028004043

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohdiskelija* kirjoitti:

Otsikko Helsingin Sanomien pääuutissivulla tänään:

"Palomiehet irrottivat takapuolestaan porttiin juuttuneen kauriin"

Mahtavan kokoiset takapuolet näillä palomiehillä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu