Miten sanotaan suomeksi

1) Minun nimeni on...
2) Minun nimi on...
Eikö kakkosvaihtoehto ole näistä parempi? Ykkösessä kun tuntuu olevan turha minän toisto (vertaa "Minä olen")
11621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

käyttää Internetiä?

Äänestä

3) Nimeni on Bond. James Bond.

Äänestä
  • et ehkä ole James Bond

    Äänestä

  • haita paska kirjoitti:

    et ehkä ole James Bond

    olla "haita paka" eikä "haita paska".

    Äänestä

  • haita paska kirjoitti:

    et ehkä ole James Bond

    Pieni kirjoitusvire sinne tänne...

    Kun olin sinun ikäisesi, ei ollut vielä TV:tä enkä ollut Ian Flemingistä saati James Bondista kuullutkaan. Kuunneltiin kuunnelmia ja kuunnelmasarjoja radiosta.

    Yksi sarja oli nimeltään ”Hyvää iltaa, nimeni on Cox!”

    Kun poikani oli kolmisenkymmentä vuotta sitten vähän sinuakin nuorempi, saattoi hän tokaista vaikkapa bussissa vieressä istuvalle henkilölle (jos naama ei sattunut miellyttämään): ”Pakka tinä!” Sinussa tuntuu olevan jotain samaa henkeä.

    Äänestä

Ykkönen on huoliteltua suomen kieltä, kakkonen taas puhekieltä.

Mutta mikä estää sanomasta pelkästään "Nimeni on..."?

Äänestä
  • ...nyt sanoisikaan oikeasti "minun nimi on"? Ehkä joku suomen kielen alkeita opiskeleva.

    Äänestä

  • ...kukapahan... kirjoitti:

    ...nyt sanoisikaan oikeasti "minun nimi on"? Ehkä joku suomen kielen alkeita opiskeleva.

    Aito syntyperäinen suomalainen sanookin oikeasti "mun nimi on ..."

    Äänestä

Kakkonen kuulostaa pahalta, rumalta, huonolta suomelta. Pitäisi sanoa joko "Minun nimeni on..." tai "Nimeni on..."

Äänestä
  • Muistatteko sarjassa "Maailman ohuimmat kirjat" ilmestyneen teoksen:

    Anssi Kukkonen: Kaikki minun käyttämät possessiivisuffiksit

    Äänestä

  • Hakro kirjoitti:

    Muistatteko sarjassa "Maailman ohuimmat kirjat" ilmestyneen teoksen:

    Anssi Kukkonen: Kaikki minun käyttämät possessiivisuffiksit

    Toimittajat pystyy kyllä käyttää suomen rektioita ja kongruenssia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimi.. kirjoitti:

1) Minun nimeni on...
2) Minun nimi on...
Eikö kakkosvaihtoehto ole näistä parempi? Ykkösessä kun tuntuu olevan turha minän toisto (vertaa "Minä olen")

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu