Kun olen esim. kosmetologilla ja hän hoitaa kasvojani, niin useaan kertaan hoitosession aikana minulle tulee sellainen olo, että minun pitäisi päästä liikkumaan. En kykene vain makaamaan paikallani ja nauttimaan, vaan alan liikuttelemaan levottomasti käsiäni ja jalkojani, kun en muutakaan voi liikuttaa. Sama tunne tulee kampaajalla, jos joudun istumaan pitkään paikallani.
Myös esim. elokuvateatterissa parin tunnin istuminen on kamalaa. Alan liikehtiä levottomasti jo ensimmäisen puolen tunnin jälkeen. Myös kokouksissa paikallaan istuminen tuottaa saman reaktion. Pikkuhiljaa alkaa tuntua, että joka paikkaa vuoronperään kutittaa ja pitää koskea esim. poskeen, nenään, korvaan tms. kun kutittava tunne ei jätä rauhaan ennenkuin hiukan raapaisen.
Mikä minussa on vikana?
Myös esim. elokuvateatterissa parin tunnin istuminen on kamalaa. Alan liikehtiä levottomasti jo ensimmäisen puolen tunnin jälkeen. Myös kokouksissa paikallaan istuminen tuottaa saman reaktion. Pikkuhiljaa alkaa tuntua, että joka paikkaa vuoronperään kutittaa ja pitää koskea esim. poskeen, nenään, korvaan tms. kun kutittava tunne ei jätä rauhaan ennenkuin hiukan raapaisen.
Mikä minussa on vikana?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuskin mikään outo otus. Suurin osa ihmisistä on nykyään outoja otuksia viettäessään suurimman osan päivää istuen, mikä on todella luonnotonta ihmisen evoluution huomioiden. Ihmisen fysiikka ei ole sopeutunut jatkuvaan istumiseen, vaan ihmiskroppa tarvitsee toimiakseen liikuntaa ja pystyasennossa oloa!
Jaksatko istua hyvin, jos esim. elokuva on kyllin mielenkiintoinen? Paikallaan olo voisi onnistua paremmin, jos väsyttäisit itsesi fyysisesti ennen istumissessiota. Vai kuulutko niihin ikiliikkujoihin, jotka eivät koskaan väsy? Jos et kuulu, niin lisää arkiliikuntaa, eikä paikallaan olo ole enää pelkkää tuskaa. Käytä portaita, vältä hissejä, liiku työmatka tai osa siitä...
Se on ihan normaali ilmiö, että jos ihmistä kehoitetaan pysymään aivan liikkumatta, hänelle tulee heti kova tarve liikutella itseään. Joku kohta alkaa kutittamaan ja joku paikka tuntuu olevan huonossa asennossa. Vaikka normaalisti pystyisi kotioloissa makoilemaan sängyllä ihan paikallaan, niin sitten kun olet vaikkapa magneettikuvauslaitteessa tms. niin koko ajan haluaisi liikutella itseään. Sinä vain olet kehittänyt homman vähän pidemmälle eli tulee liikkumisen tarve paikoissa, joissa pieni liikkuminen on ihan salittua... Paras apu tuohon on minusta se, että yrittää unohtaa itsensä ja suunnata ajatukset muualle eli keskittyä elokuvaan tai kokouksen asialistaan, jutella kosmetologin kanssa tai alkaa ajattelemaan jotain tosi innostavaa asiaa.
Luulin jo olevani ihan outo... Kiitos teille vastauksistanne. Liikun paljon normaalissa elämässänikin (mm. kuljen aina rappusia pitkin, työmatkat pyörällä jne.). En tykkää olla kauaa paikallaan. En jaksa hyvääkään elokuvaa katsoa paikallani, vaan liikkumisen pakko iskee ihan varmasti.
Kotona voi laittaa "pause" päälle ja käydä vaikka vessassa tai jääkaapilla, mutta elokuvissa se ei onnistu. En ole pitkään aikaan käynyt elokuvissa, kun se paikallaan istuminen on yhtä tuskaa.