Hese ja Mäkkäri...

Jorma.Kovanen

...eivät ole myyneet pikaruokaa vuosiin. Molemmissa on nykyään pöytiintarjoilu, harvoin saat haluamaasi valmiina, ei läheskään aina edes perus-tai kampanjatuotteita. Enää puuttuu että lasku tuotaisiin pöytään ruokailun päätteeksi.

Laatu on tippunut kuin lehmän häntä, täysin yli-ikäistä tavaraa tasossa myynnissä silloin harvoin kun siellä jotain valmiina on. Sama pätee ranskalaisiin, löysiä nahistuneita paskoja, rapeudesta ei tietoakaan.

Ainut mikä on viimeisen päälle on hinta, laatuun ja määrään nähden täysin ylihintaista tavaraa, perushuttua ilman suuria makuelämyksiä.

Äänestäkää hyvät ihmiset jaloillanne, samaan hintaan tai parilla eurolla päälle saa jostain muualta TÄYTTÄVÄÄ JA MAUKASTA ruokaa ja yhtä nopeasti kuin näistä surkimuksista tänä päivänä!

4

1692

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-asiakas (Mc ja Hese)

      Joo kuule meneppä käymään Rolls nimisessä pikaruokapaikassa niin saat varmasti rapeita ranskalaisia ja paljon vaikka otat normaalit. Mäkin ja hesen "ranskalaiset" ovat löysiä paskoja (varsinkin hesen) ja niitä on helvetin vähän. Myös rollsin majoneesit ovat herkkua verrattuna näihin kahteen. Harmi et Rollseja on niin vähän ja näitä saatanan sikaruokapaikkoja paljon.

    • huomannut,

      että hesen ranskikset ovat nykyään haurasta tavaraa. Katkeilevat alvariinsa, kun kastaa kurkkumajoneesiin. Surkea juttu.

    • Mutta syy miksi siellä käydään on "vielä maksettavan hintainen, hyvä, usein heti saatava pikaruoka". Tai näin ainakin Turussa, Naantalissa, Raisiossa, ja Helsingissä, joissa itse olen käynyt.

      Hesburger ja McDonald's toimii eri periaatteessa kuin ravintolat, eli pöytiin ei pääsääntöisesti tarjoilla. Olen ollut Hesburgerissa töissä ja tiedän, miten siellä toimitaan.

      Yksi henkilö tekee hampurilaisia aamusta valmiiksi, juuri ennen avaamista. Ja seinällä on taulut asiakkaille, että mitä on aina valmiina: "2 kerroshampurilaista", "5 juustohampurilaista" ja niin edelleen. Muutamia muitakin hampurilaisia valmistetaan tietty määrä aina valmiiksi, ja saat päättää haluatko sitten ottaa jo valmiin hampurilaisen vai haluatko mieluummin odottaa. Hampurilaisethan ehtisivät jäähtyä mikäli harvoin ostettavia erikoisuuksia tehtäisiin valmiiksi! Se on ns. "tuoreruoan" idea, että ruoka saadaan lämpimänä ja salaatit hyvin säilyneenä.. Ne kasataan vasta kuljetuksen jälkeen, pari valmiiksi ja loput tilauksesta. Jääkaapissa esimerkiksi salaatteja säilytetään vain maksimissaan tiettyyn päivämäärään, nelisen päivää tuonnin jälkeen.

      Ranskalaiset saadaat heti, niinkuin juomatkin, paitsi tietysti ruuhka-aikana. Mutta saa olla aikamoinen ruuhka ennen sitä, nimittäin kassahenkilökunta vie hampurilaiset odottaville asiakkaille, kassatyön ohella. Ja antaa juomat ja ranskalaiset. Liikkeessä on päivästä riippuen yhdestä kolmeen kassatyöntekijää jotka taukoamatta tekevät töitä.. Se on oikeasti kiireistä joskus.
      Välillä vaikka olisikin paljon asiakkaita ja kolme kassatyöntejää, yhden on pakko lähteä viemään purilaisia pöytään. Joskus joku ei muuta päivän aikana teekään.

      Ehdottomasti käytän Heseä ja Mäkkiä (riippuen aina kumpi on lähempänä) jatkossa, niin kauan kunnes hinta ylittää minun rajani. Ruoka on vielä suhteessa syötävää, muuta juuri ja juuri.

      Heseä suosin, sillä heillä mega-arerian, kerrosaterian, sekä lastenaterian välillä on oikeasti eroa. Hyvä jos mega-aterian pystyy edes syömään kun kerrosateriakin tekee tiukkaa. Mäkissä taas maku on ehkä hieman suolaisempi. Sepä onkin niiden ero; Mäkissä on suolaisempaa, Hesessä makeaa.

      Hyviä herkuttelu-hetkiä kaikille! :)

      • Daputti

        Olet oikeassa noissa menettelytavoissa, mutta ei missään Hesessä tai Mäkkärissä saa NÄLKÄÄ pois. Järvenpään Mäkkärin ja Hesen perusteella Hese on ainakin pirun suolainen, se kastike... ihmekään ettei mainosta sitä enää. Ja onhan toki Mäkissäkin eroa aterioiden kokojen välillä, vaikka onkin vain kaksi eri "vakkaria", Big Mac ja Happy Meal, ja on se El Macokin todella erilainen vaikkei kokoon katsottuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      62
      3075
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2194
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1828
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1445
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1376
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1361
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      84
      1352
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1142
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1110
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1048
    Aihe